Szeptember elsejétől akár 150 ezer forintos bírsággal is sújtható az, aki szórakozásból hívja ki a tűzoltókat. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Katasztrófavédelmi igazgatóság műveletirányítási ügyeletére heti rendszerességgel „jelentkeznek be” a telefonbetyárok, elvonva a figyelmet a valódi beavatkozást igénylő eseményektől. Legutóbb augusztus 31-én érkezett egy ilyen hívás, a bejelentő arról tudósított, hogy melléképület ég egy szolnoki portán, de nevét és számát már nem árulta el, lecsapta a telefont. Ellene azonnal feljelentést tett a Szolnoki Katasztrófavédelmi Kirendeltség.
Jó, ha tudják a névtelenül telefonálók, hogy telefonszámukat akkor is rögzíti a rendszer, ha ők azt letiltották. Hangfelvétel és telefonszám alapján könnyen kideríthető, hogy ki volt a szabálysértő, még akkor is, ha nyilvános fülkéből telefonál. Jász-Nagykun-Szolnok megyében idén 18 olyan eset volt, amikor már csak a tűzoltók riasztása után derült ki, hogy valótlan volt a bejelentés, ilyenkor a vonulási költséget is a bejelentőre hárítják.
Háttér: A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 206/C. §-a 2013. szeptember 1-jétől 150.000,-Ft-ig terjedő pénzbírsággal rendeli büntetni azt a személyt, aki az egységes európai segélyhívó számot, illetve a nemzeti segélyhívó számot annak rendeltetésétől eltérő célból, szándékosan felhívja. A szabálysértés miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik.