A közelmúltban egy remek hangulatú záró rendezvényre, majd az ezt követő finom vacsorára voltam hivatalos, a Fiatalok Egészséges Életmódjáért Egyesület, valamint a Városunk Fejlődéséért Egyesület meghívásának köszönhetően. Már sokszor foglalkoztam én magam is a programjaikkal, ám mégis elcsodálkoztam az összegzésen. Ültem, és gondolkodtam magamban: Na, végre egy EU-s pályázat, mely egyáltalán nem volt öncélú, hanem éppen ellenkezőleg. Megmozgatták a fél települést, és kezük nyomát viselik azok az apró, ám annál nagyobb örömöt okozó fejlesztések, melyekkel városszerte találkozhatunk. Így például nekik köszönhető, hogy lefestették a Szivárvány Óvoda kerítését, hogy a Gyöngyszemek oviban meseszép színes festés került a csúnya szürke palakerítésre, de az is, hogy a Salgóbányai Ifjúsági Tábor faházai megújultak, és a Kinizsi Gimi udvarán is kerti szaletli, vagy ahogyan ők nevezik tréfásan „ madáretető „ épült. Hogy kik ők:? Miből csinálták a parányi mindennapos csodát? Nézzük sorban a történetet.
Az Eu-s támogatással megvalósult program a Nyissunk a világra- az önkéntesség elterjesztése a Közép- Magyarországi Régióban címet viseli, melyre 15,4 millió forintos támogatást nyert el a Fiatalok Egészséges Életmódjáért Egyesület, a konzorciumi partner a Városunk Fejlődéséért Egyesület volt. A záró rendezvényen bemutatták azokat a civileket, akik munkájukkal a legtöbbet tették a sikerekért. Köztük volt Drávay Csaba, Varga Sándorné, Pető Istvánné, Dr. Tóth Katalin, Tamasi Gyopárka, aki a pályázatot írta és menedzselte, Urbán Enikővel közösen, a szakmai felügyeletet Dévainé Kazinczy Sára, a Kinizsi Gimnázium korábbi igazgatója látta el. Egyébként a Kinizsi Gimi tanári kara rengeteget dolgozott a projektben.
A program szakmai beszámolójában Tamasi Gyopárka elmondta, hogy az ezen pályázati kiírásra a régióból beérkezett pályázatok közül csak összesen öt volt sikeres. „ A projekt költségvetésének jelentős részét az anyagköltség tette ki. Az eredmény részben látható, részben nem. Az óvodák hihetetlen dolgokat „ műveltek „ a kapott anyag felhasználásával. Több látványos elem is volt, de fontos volt a heti ruhagyűjtés, játszóházak, a táborok szervezése, a Gyulai iskolában az elnyűtt kinti udvari padok kicserélése. Nagyon sok minden történt az elmúlt évben, egyre többen segítettek. Köztük a Karitász csoport is. Dudinszky Mónikának köszönhető, hogy létrejött az úgynevezett önkéntes pont. Az ABOKOM is remek együttműködő partnernek bizonyult. Együtt dolgoztunk a Speciális Otthonnal, a Családsegítő Szolgálattal is. A pályázati vállalás szerint összesen 2880 munkaórát kellett volna teljesíteni, nekünk viszont 5000 munkaóránál is többet sikerült!
Részt vettünk a mellrák megelőzésért való sétában, egészségügyi szűrésekben, Tóth Kati néni hihetetlen munkáját köszönjük. Jártunk a Sportnapon is, egészségügyi előadásokat szerveztünk. Vásároltunk remek társasjátékokat is, ezek megmaradnak nekünk. A Speciális Otthonban műsort adtunk Mikuláskor, adventkor is szerveztünk programokat, és még sorolhatnám. A mentorunknak is hálásan köszönjük, hiszen rengeteget segített nekünk. Ő a Vöröskereszt dolgozója, Meggyesi Judit, így sikerült a mindenkori jogszabályoknak is megfelelnünk. Összesen 240 fő vállalt a programban önkéntes munkát. A vállalást itt is jócskán sikerült túlteljesítenünk. Például az állagmegóvási munkákra összesen 2,5 millió forintot költöttünk, az egészségügyi szűrésekre pedig 1,5 milliót. A Piros Pünkösd nótaest kimagasló rendezvényünk volt. „- mondta el Tamasi Gyopárka
Aztán kitüntették azokat, akik a legtöbb munkaórával járultak hozzá a program sikeréhez. Herédi János, a Kinizsi Gimnázium tanára összesen 190 munkaórát teljesített, az iskola udvarán megépült „ madáretetőt „ ő tervezte és megvalósította társai segítségével. A 2. helyen egy hölgy végzett, ő pedig nem más, mint Flammer Istvánné Vera. Dénes Zsuzsannának és Juhász Ágnesnek is megköszönték a sok segítséget.
Meggyesi Judit, a Vöröskereszt szakembere, a program mentora elmondta, hogy neki személy szerint nagyon nagy szívügye az önkéntesség. „ Nagy felelősség, hogy ezt elhozzuk más szervezetekhez. Itt tényleg vannak valósi önkéntesek és valódi célok. Itt vannak régi egyesületek, van szervezeti kultúra. Bármikor visszajönnék ide! Büszke voltam arra, hogy ilyen emberekkel dolgozhattam. Büszkék lehetnek önmagukra! Kívánom, hogy ezt az értéket vigyék tovább a későbbiekben. „
A rendezvényen az is elhangzott, hogy a szervezetek a program sikerét látva fontolgatják egy újabb hasonló témájú nagyszabású projektben való indulást. Egy biztos, látva az eredményeket: Érdemes lenne!
Szerkesztőségünk és olvasóink nevében is szeretettel gratulálunk!
Lőrinczy Veronika