Mi Abonyunk - Király Béláné beszéde a Műkedvelő színjátszásról, Csíkcsomortán
Hírcsatornák:        
Regisztrált tagjaink: 8087, belépett felhasználók: 0.

veroniq - 2013.10.02. 21:37

 KONFERENCIA A MŰKEDVELŐ SZÍNJÁTSZÁSRÓL
2013. SZEPTEMBER 28. CSÍKCSOMORTÁN
„De minima magnus scintilla nascitur ignis!”
(A szikrából is nagy tűz születik!)
Előadó: Király Béláné, Nagyabonyi Színkör

Előre bocsájtom, hogy rövid értékelésem, és elemzésem korántsem általános érvényű, viszont a színjátszó mozgalomban eltöltött kb. 65 évem már komoly tapasztalatnak mondható, és az abonyi sajátosságok meggyőződésem szerint,
ha nem is általánosak, semmi esetre sem egyediek.

Röviden magunkról. Abony a Kiskunság, a Nagykunság és a Jászság találkozásánál Cegléd és Szolnok között félúton található 15 ezer lakosú kisváros. Földrajzi helyzetünkből adódóan az ország második vasútvonala Abonyon át futott Pestről Szolnokra (1847-ben). Érdekesség, hogy az országban a második műkedvelő színjátszó társulat is itt alakult 1849-ben. Az akkor megalakult Nagyabonyi Színkör célja a magyar kultúra ápolásán túl a Szabadságharc hadirokkantjainak és hadiárváinak anyagi támogatása volt. A mai színkör is ilyen hazafias szellemben végzi a munkáját.

Kisebb megszakításokkal állandóan volt műkedvelő színjátszás Abonyban. Az egymást követő társulatok a világirodalom és a magyar irodalom legjobb darabjait tűzték műsorukra, de jó tollú rendezők, tanítók maguk is írtak darabokat, alkalmaztak színpadra elbeszélő költeményeket, verseket, meséket a társulataik adottságainak megfelelőket. A színjátszás abonyi első virágkorában (19. század második felében) az akkori gazdag mecénásoknak (elsősorban a helyi földbirtokosoknak) és a helyi közönségnek a színjátszáshoz való viszonyára jellemző, hogy a leégett abonyi színház helyett újat tudtak építeni három, - írd és mondd, - három előadás bevételéből! (Ez azt jelenti, hogy jelentős túlfizetésekkel támogatta közönség a színjátszást.)

Napjainkban a műkedvelő színjátszás a reneszánszát éli városunkban is. Jelen pillanatban három színjátszó csoport van, változatos repertoárral lényegében majdnem minden közönség-igényt kielégítenek. Míg korábban a művelődési házaknak, iskoláknak, egyházaknak, mezőgazdasági termelőszövetkezeteknek, ÁFÉSZ-eknek, sőt sport-körnek voltak – általuk fenntartott - színjátszó csoportjai, jelen helyzetben rákényszerülünk önálló kulturális egyesületként működni. Így szerződéseket köthetünk, számlaképesek vagyunk, és pályázatok útján hozzájuthatunk anyagi forrásokhoz. Sajnos a közönség fizetőképessége rendkívül korlátozott, képtelenség a jegybevételből fedezni akár egy szerény igényű darab költségeit is.

A darabválasztást is nagyban befolyásolja az anyagi helyzet, ugyanis az Artisjus-nak nevezett jogvédő hivatal elképesztő módszerekkel hajtja be a jogdíjakat, az úgynevezett „nagyjogos” darabok pedig szinte teljesen elviszik a nettó bevételt. Jó darabokat azért lehet találni a lejárt jogos művek között is, - csak sokat kell kutatni utána - és egyre több színjátszó csoport ír, vagy írat magának új színpadi műveket. A Nagyabonyi Színkör is három saját darabot tart a műsorán. A Szent György lovag legendáját, az Álmosfia Árpád című drámát, és a ma délután látható történelmi daljátékot, a Kinizsit. Ez év decemberében Abonyi Lajos A betyár kendője című népszínművét mutatjuk be a szerző születésének 180. évfordulóján. Ezt a darabot is szeretnénk folyamatosan műsoron tartani, mert úgy látjuk, hogy van a közönségnek egy egyre szélesedő rétege, amely az ilyen típusú előadásokat szereti és várja.

A Nagyabonyi Színkör elsőszámú támogatója a város önkormányzata. Eddig minden előadásunkat kisebb-nagyobb összegekkel támogatta. A 2013. augusztus 20-án felavatott új művelődési központ végre megoldja a színpad problémáinkat is. Nem kell már mobil-színpad építésére és technikai felszerelésére alkalmanként százezreket költeni, mert szerényebb anyagi feltételekkel rendelkezésünkre áll az új színpad. (Zárójelben megjegyzem, hogy a 19. század végén Abonyban 12, színpaddal rendelkező közösségi helyiség volt. Az elmúlt húsz évben már nem volt egyetlenegy sem. (Az utolsó színpad története különösen érdekes. A rendszerváltozás után az egyház visszakapta a régi katolikus iskolához tartozó művelődési házat, amit aztán eladott a Lidl áruházláncnak. A helyi lakosság tüntetésekkel nem tudta megakadályozni a kultúrház lebontását, de az áruház felépítését igen. Most a város közepén egy kaszáló jellegű telek várja sorsa jobbrafordulását.)

A sikeres műkedvelő színjátszás alapfeltételei között az anyagiaknál is fontosabbak a személyi feltételek, melyek természetesen egymás nélkül mit sem érnek.
- a vezető,
- a társulat,
- és a közönség.

Az amatőr színjátszó csoportok vezetői többnyire maguk is amatőrök. Családi hagyományként, iskolai diákelőadások, vagy más műkedvelő előadások szereplőiként kerülnek kapcsolatba a színpaddal, így szereznek gyakorlatot a rendezés és a szervezés területén. Ismerik a színpadban rejlő lehetőségeket. Felismerik és teret adnak a helyi tehetségeknek. A vezető általános műveltsége, irányultsága, elkötelezettségei, szándékai, - mondhatnám pedagógiai szakkifejezéssel – nevelési céljai a darabok megválasztásában is megmutatkoznak. Kiváló pedagógiai és diplomáciai érzékkel kell rendelkeznie annak, aki huzamosabb ideig képes vezetni egy amatőr társulatot. Azt hiszem, mindannyian ismerünk saját köreinkben olyan megszállottakat, akik a legreménytelenebbnek tűnő viszonyok között is megtalálják a módját a színjátszás feltámasztásának, és felhasználásának az önmegvalósítás, a szórakoztatás, az ismeretterjesztés és a nevelés érdekében.

A mai műkedvelő színjátszás alapvető problémája, hogy a társulatban nagy a fluktuáció. Létezik ugyan törzsgárda, de a társulat tagjainak többsége jön, megy, ahogyan az élete, sorsa alakul. A leghasználhatóbb réteg az általános iskolások, valamint azok a nyugdíjasok, akik valamikor részt vettek a helyi színjátszó csoportokban, és most több szabadidejük van. A középiskolások rendkívül elfoglaltak, és többnyire bejárók. Érdekesség, hogy az abonyi gyerekek Ceglédre, és Szolnokra járnak, míg a helyi gimnázium diákjainak nagy része a környező kistelepülésekről ingáznak ide. A színjátszás számára leghasználhatóbb tehetséges fiatalok természetesen minden másban ügyesek. Ők indulnak a tanulmányi versenyeken, sportversenyeken, járnak zeneiskolába, különórákra! Ha megmaradnak a színjátszó körben, akkor később kezdődnek a munkahelyi problémák. Vidékre járnak, vagy külföldre mennek dolgozni.

Egy-egy sikeres bemutató után mindig vannak új jelentkezők, de leginkább meghívásos alapon alakul a gárda a bemutatásra tervezett darab igényei szerint. Egy hosszabb ideje együttműködő színtársulatnak kialakul a rendező és a legjobb, leggyakrabban foglalkoztatott színészek által meghatározott sajátos arculata. A képességeiknek legjobban megfelelő darabokban igen hatásos, nagysikerű előadásokat tudnak színpadra állítani.

A legtöbb műkedvelő csoportnak megvan a maga törzsközönsége is. Általában a rokonság, a baráti kör, a munkatársak adják a fizető törzsközönséget. Helyi tapasztalataink egybeesnek Péterfi Rita szociológus és a Sonda Ipsos adataival: A helyi lakosság 10 %-a kultúra-fogyasztását tekintve „mindenevő”. (Ez Abonyban kb. 1500 ember.) 50 % csak TV-t néz. A 40 % megoszlik a legkülönbözőbb érdeklődésű „fogyasztók” szerint. Abonyban 52 bejegyzett kulturális, sport… stb. civil szervezet működik.) A „kívülálló nép” becserkészésére újabbnál, újabb praktikákat szükséges alkalmazni. Jól bevált lehetőség egy-egy városi rendezvényhez kapcsolódni. Ilyen esetben a rendezvény szervezője megveszi az előadást, a közönség pedig anyagi áldozat nélkül részesülhet színházi élményben. Fontos, hogy a közönség bejöjjön az előadásra, és elégedetten távozzon. A mai közönség – úgy általában - eléggé elkényeztetett, mert nagy a túlkínálat. Legnagyobb konkurencia a TV, de mióta a fesztiválok, ünnepségek, megemlékezések országa lettünk minden hétvégére annyi program van, hogy majdnem lehetetlen igazán alkalmas időpontot találni egy-egy bemutatóra. A szórakoztató „ipar” (nem véletlen az elnevezés!) ipari méretekben árasztja el a „piacot” olcsó, értéktelen gagyival. A színjátszók nem mindennapi küldetése, hogy a globalizálódott, multikulturális közegben a magyar kultúra legjobb hagyományai szerint folytassa az önnevelés és a népnevelés nemes munkáját.

A színjátszásban kétirányú nevelési célt lehet és kell megvalósítani. Egyfelől a társulat tagjainak a nevelése, másfelől a közönség nevelése. A tagok a munka során jobban megismerik önmagukat, megtanulják értékelni mások teljesítményét. A fegyelem, a szolidaritás, a felelősség egymásért, alapvető feltétele a közös sikernek. Nem könnyű megtalálni azokat a darabokat, amelyek az előadók számára is élvezetessé teszik a próbákat, a közönséget is behozzák az előadásra, ugyanakkor az értékközvetítés, az értékmentés hagyományos feladatát is teljesíteni tudják. Természetesen a színpadról iszonyú pusztítást is lehet végezni, ízlést, erkölcsöt rombolni, hazudni, félrevezetni, manipulálni… eléggé ijesztő méretekben tapasztalhatjuk…

(Zárójeles gondolat az értelmiség hármas feladatáról: Az alkotás, a kritika és a prófétai küldetés hármas feladatát napjaink értelmisége nem teljesíti megfelelően. A színjátszásban kiváltképpen hiányzik mind a három! Érdemes talán kiemelni, hogy s kritika nem újságírói feladat, és nem is a nagyközönség feladata. A kritika nem vélemény, hanem hozzáértő, szakszerű mélyelemzés. A kritikára köszönettel illik reagálni. Az igazi, hozzáértő kritikus ma hiánycikk. Ez a mostani rendezvény ebből a szempontból is egyedülálló, hiánypótló. Végre! Ahhoz, hogy a színház – úgy általában – meg tudjon felelni eredendően nemes céljainak meg kell menteni az emberi tartalmat minden boncolás, gúnyolódás, parafrázis és eltorzulás ellenében. (Kisfaludy Strobl Zsigmond) A Nagyabonyi Színkör a maga szerény eszközeivel igyekszik ebben a szellemben végezni önként vállalt feladatát. Zárójel bezárva.)

Végezetül szeretnék köszönetet mondani az ötletgazdának, Varga Sándor Andrásnak azért, hogy itt lehetünk, hogy bemutatkozhatunk, ismerkedhetünk, tapasztalhatunk. Köszönjük Kökény Gábor és a jászapáti színjátszók barátságát, s hogy jó szívvel ajánlottak bennünket a meghívandók közé. Reméljük, nem okozunk csalódást. Várunk benneteket szeretettel a délutáni előadásunkra, egy kis történelmi barangolásra.
 

Közélet:
 0 Hozzászólás   
Ajánlott cikkek:

Ön kit támogatna polgármester-jelöltként?

Chili Parádé Abonyban

Értékőr: 45 éve hunyt el Cselényi József Abony Város posztumusz díszpolgára

Kipp Kopp koncert

Adventi gyertyagyújtás

Nagyszabású kúriafelújítási program Abonyban

Pecsenye Parádé eredmények

Versek a cipősdobozban

Magyar Kultúra Napja

Szilveszter a Főtéren

 

Kommentek

Hozzászóláshoz jelentkezz be!

Szavazás
Ön melyik képviselőjelöltre szavazna az 8-as választókerületben?
   
 Tóthné Somodi Ildikó VFE 
 Dr. Egedy Zsolt Mihály Független 
 Sáfránné Baranyi Beatrix Fidesz- KDNP 
   
Eredmény
Programok

A sarokkanapé, a kis lakások megmentője

Azok, akik kis lakásban élnek, pontosan tudják, hogy minden egyes ...

Miért kulcsfontosságú, hogy rendszeresen ápoljuk cipőinket?

Nincs kiábrándítóbb, mint egy koszos, igénytelen, ápolatlan cipő, akkor is, ...

Milyen hatással van az új NAV törvény az ERP rendszerekre?

Magyarországon időről időre módosulnak az adótörvények, ezzel aligha mondtunk újat. ...

Milyen tápot válassz a kölyökkutyádnak?

  Egy kiskutya rengeteg örömet tud hozni egy család ...

Hogyan lehet hatásos marketingszöveget írni?

Míg bő húsz évvel ezelőtt elég volt a termék néhány előnyét, esetleg az árát kiemelni egy-egy szórólapon, ma már merőben más a helyzet. Egyrészt több helyre kell szöveges tartalmat gyártanod, másrészt a nagy zaj miatt különösen frappánsan kell megfogalmazni a mondandódat, ha azt szeretnéd, hogy az olvasóból konverzió legyen.

Így telepítsük a csepegtető szalagot!

  A csepegtető öntözésnek köszönhetően nagyon sokat spórolhatunk a ...

Egy modern mennyezeti LED lámpa a te otthonodból is hiányzik

A modern mennyezeti LED lámpa napjainkban már a legtöbb otthonban fellelhető. Sokan gondolták úgy, hogy a régi, energiapazarló fényforrásokat lecserélik korszerűbbre, és megreformálják a világításrendszerüket. És te? Közéjük tartozol?

Korszerű implantációs eljárás csontpótlás nélkül

A csontpótlásos kezelés egy komplex, költséges folyamat, érthető, hogy sokan miért nem szeretnének belevágni. Szerencsére a modern fogászati fejlesztések lehetővé tették, hogy számukra is adott legyen egy optimális megoldás, egy speciális implantátumos technika.


Apróhirdetések
Dr. Kostyán Andor rendelőintézet elérhetőségeihez és rendelési idejéhez kattints IDE

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Bejelentkezés
Felhasználó név:
Jelszó:
Regisztrálás
Üzenőfal
Abonyi rendőrjárőr 24 órás elérhetősége:
(30)277-3185
.

Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények

Belépett felhasználók
Menetrendek
Programkereső





Facebook
© 2010 MiAbonyunk Safe Kft., 2740., Abony, Antos János út 20. - 30/9-670-313
|
IMPRESSZUM
|
Szerzői jogok