A parlament hétfőn elfogadta a múzeumi törvényhez L. Simon László és Gyimesi Endre (Fidesz) által beterjesztett módosító javaslatot, amely többek között a kultúráért felelős miniszter hatáskörébe emelte a műtárgykölcsönzést. A javaslat ellen az ellenzéki pártok mellett a szakma is tiltakozott. INDEX cikk erről ide kattintva, tiltakozó cikkek a továbbiakban olvashatók.
Tiltakozik a Levegő Munkacsoport
A Levegő Munkacsoport szerint a közgyűjtemények szakszerű kezelését és nemzeti örökség megóvását veszélyezteti az a törvénymódosító javaslat, amelyet L. Simon László és Gyimesi Endre (Fidesz) nyújtott be az Országgyűlésnek, ezért annak visszavonását kéri.
“A muzeális intézményekről, nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló törvény módosítását célzó javaslat elfogadása esetén lényegében megszűnne a közgyűjtemények vezetőinek felelőssége a jelenleg általuk gondozott nemzeti kulturális emlékanyagért, és az az emberi erőforrások miniszterének hatásköre lenne” – szerepel abban az MTI-hez szerdán eljuttatott levélben, amelyet Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke írt L. Simon Lászlónak.
Mint írta, a törvényjavaslat indoklása alapján a kiállításokon látható műtárgyak többszöröse található közgyűjtemények raktáraiban, és az előterjesztés célja ezen műkincsvagyon minél szélesebb körű hozzáférésének a biztosítása.
“A törvényjavaslat azt sugallja, hogy a muzeológusok indokolatlanul fosztották meg a közt a természetvédelmi, természettudományi gyűjtemények nagy részének élvezetétől, holott a kevés új kiállítás és a gyűjtemények korszerű bemutatásának a terület két évtizede tartó alulfinanszírozása az oka” – hangsúlyozta Lukács András.ű
Arra is kitért, hogy a törvényjavaslat eltörölni szándékozik a szakmai képesítésre vonatkozó előírásokat, és nem kötné szakmai végzettséghez se a szakalkalmazottak, se az intézményvezetők kinevezését.
“A módosítás, amely a múzeumi, a könyvtári, a levéltári és a közművelődési területekre egyaránt vonatkozik, lezüllesztené a szakmaiságot a közgyűjteményekben és a közművelődésben, ezzel a teljes kulturális alapellátást veszélyezteti, mivel politikai kinevezések lehetőségét teremti meg, szakmai kontroll nélkül” – vélte a civil szervezet vezetője, aki szerint komoly az esély arra, hogy “a módosítás elfogadása esetén a műtárgyak szakszerűtlen kezelése, esetenként elkótyavetyélése, sőt akár illetéktelen eltulajdonítása következne be”.
L. Simon László korábban az MTI-nek azt mondta, hogy a múzeumi törvényhez beterjesztett módosító javaslat a muzeális intézményekben őrzött műtárgyak költöztetésének szabályait egyszerűsítené.
“A vidéki múzeumokat, kiállítóhelyeket erősíteni kell azokkal a gyűjteményi elemekkel, amelyek adott esetben tőlük származnak, onnan kerültek el más intézmények központi raktáraiba, ahol nincsenek kiállítva” – fejtette ki az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke.
Megjegyezte: a budapesti múzeumok tele vannak olyan műtárgyakkal, amelyeket valamikor átszállítottak a fővárosba, de az állandó kiállításokba nem kerültek be, csak alkalmanként kerülnek elő, időszaki tárlatokhoz.
Tiltakozik az MSZP
(MTI) – “A magyar kulturális életet érintő einstandok” fognak megvalósulni, ha a parlament igennel szavaz hétfőn az előtte fekvő három, kulturális témájú javaslatra – ismertette az MSZP és a Párbeszéd Magyarországért (PM) véleményét Karácsony Gergely (PM) sajtótájékoztatón.
A tervezett változtatásokat ismertetve azt mondta, hogy a szerzői jogi szabályozáshoz “durván” akarnak hozzányúlni, a múzeumi törvényt úgy változtatnák meg, hogy a teljes műkincsvagyon felett a miniszter rendelkezhet, miközben a Magyar Művészeti Akadémia megkapja a Műcsarnokot, a Vigadót és “bónuszként egy villát”.
A független képviselő szerint a szerzői jogi törvény tervezett módosítása a teljes magyar kulturális életben “kiverte a biztosítékot”. Szerinte alkotmányossági problémákat vet fel, hogy az idei szerzői jogi díjakat már korábban megállapították, de a Fidesz most mégis máshogy osztaná el a bevételt.
A múzeumi törvény tervezett módosítása is súlyos alkotmányos és szakmai problémákat vet fel – folytatta. Éppen ezért Hiller Istvánnal közösen zárószavazás előtti módosító indítvány formájában újra benyújtották egy korábbi javaslatukat – közölte. Ennek alapján a köz- vagy magánszereplőhöz miniszteri döntés nyomán átkerülő műnkincsek nem sérülhetnek, nem kerülhetnek a korábbinál rosszabb körülmények közé, miközben biztosítani kell azok tudományos kutathatóságát is.
A szocialista Hiller István a sajtótájékoztatón azt mondta, a magyar művészet és a magyar kultúra elleni merényletnek tartják, hogy a kormánytöbbség a Magyar Művészeti Akadémiának akarja átadni a Műcsarnok tulajdonjogát. Hangsúlyozta, hogy a Műcsarnokot Ferenc József adta át, azóta öt rendszerváltás történt és több mint ötven kormánya volt az országnak, de egyetlen rendszernek sem jutott eszébe, hogy egy társaságnak átadja az intézményt. A művészet nem jobb- vagy baloldali, ezért a lépés meggondolatlan és következményeivel rossz precedenst teremt – jelentette ki.
Az MSZP és a PM egyeztetett döntését vázolva azt mondta, kormányra kerülésük után az egyik első kultúrpolitikai döntésük az lesz, hogy a Műcsarnokot visszaadják a kortárs magyar művészeteknek.