Talán a fenti pár szóval lehet legjobban jellemezni az új bűnügyi osztályvezetőt, illetve a munkához való hozzáállását. Tehát nem fognak örvendezni a bűnelkövetők. A Ceglédi Rendőrkapitányság megújult személyi állományában kulcsszereplő az ezt a posztot betöltő rendőr. Ámán András személyében egy 35 éves, 19 éves kora óta rendőrként dolgozó szakembert kaptak a helyi kapitányság munkatársai. 1997. óta áll a rendőrség kötelékében, a Rendőrtiszti Főiskolán bűnügyi szakon végzett. Sok szerepet kipróbált már, volt fővizsgáló, alosztályvezető, nyolc éven át dolgozott a vagyonvédelmi osztály vezetőjeként, egy kis kitérőt is tett, közlekedésrendészeti osztályt is vezetett, majd 2010-ben a Kunszentmiklósi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetőjeként dolgozott tovább. Innen került Ceglédre, amit hatalmas szakmai kihívásnak tart. Ceglédről már akkor is tudta, hogy nem könnyű eset, mert az országos rendőrségi statisztikákban az utolsó harmadban helyezkedett el.
Nem egyemberes feladat a közbiztonság
A nyomozáseredményességi mutatók alapján a Kunszentmiklósi Rendőrkapitányság, ahonnan Ámán András őrnagy érkezett, országosan is remek helyen állt, a legjobban teljesítő első ötben rendben benne volt. Ugyanis 70-90 %-os nyomozáseredményességi mutatót tudtak felmutatni. A cél természetesen Cegléden is egy ilyen remek eredmény elérése, de ehhez hosszabb időre lesz szükség. - mondta el a bűnügyi osztály vezetője lapunknak, majd hozzátette, hogy pontosan tudja, hogy mindez nem egyemberes feladat. Szükség van mindenkire, aki csak tenni képes a jobb közbiztonságért, az önkormányzatokra, polgárőrökre, mezőőrökre, vadőrökre, és persze nagyon fontos a remek, olajozottan működő kapcsolat az ügyészséggel és bírósággal is, hiszen ez a hármas egység a záloga az eredményességnek. Mindenkinek tisztában kell lennie a hatósági jogkörével, és ezt tudnia kell maximálisan alkalmaznia, felhasználnia is. Így érhető el, hogy a közbiztonság az elvárt szintre emelkedjen.
Egy- másfél év és helyre áll a rend
„ Fiatal koromból is adódik talán, hogy nagyok az ambícióim, szeretnék bizonyítani, a motivációt az jelenti nekem, hogy azért ez egy jóval nagyobb kapitányság, mint ahonnan jöttem. A hátrányom talán az, hogy egyelőre nincsen még hely- és személyismeretem, de bízom benne, hogy ezt a vezetői tapasztalataimmal át tudom majd hidalni, melyben segítségemre lesznek a kollégáim is. Mindenképpen fontos, hogy tudjak a nyomozóknak segíteni abban, hogy hogyan lehet olyan kapcsolatokat kialakítani, melyben jól működik a kommunikáció és ezzel egy eredményesen működő rendszert építhetünk ki közösen. Egy- másfél év kell ahhoz véleményem szerint, hogy érzékelhető változás legyen a kapitányság bűnügyi munkájában. Tudom, hogy van még mit tenni, a rendőri munka egy örök körforgás, egy örök tűz, hiszen ha sikerül is a rendszerből bizonyos bűnelkövetőket kiemelni, jönnek az újabb generációk, akik újabb problémákat okoznak.
Kiemelten kell kezelni azt, ami a lakosságot leginkább felháborítja
Az ORFK is azon dolgozik, hogy a fő bűnözői csoportokat, családokat megnyirbálja, ellehetetlenítse, felszámolják ezeket a gócpontokat. Ennek érdekében mindent bevetnek, és mi is szeretnénk ennek szellemében dolgozni. Célirányosabb munkavégzésre van szükség, hatékonyabbnak kell lennünk, konkrétabb feladatokat kell végeznünk, súlyozni kell a problémákat. Ott kell tennünk a legtöbbet, ami a lakosságot a legjobban irritálja, ezeknek a bűncselekményeknek kell prioritást élvezniük a napi munkavégzésünk során. Ezeknek a tárgyi súlya is jelentősebb. Mostanában sajnos egyre több a garázdaság, első sorban az italkimérő helyek környékén. A testi sértések száma magasabbnak tűnik, de a betöréses lopások száma sem nevezhető alacsonynak. Ezeket ki kell emelni, kontrollálni kell. Rengeteg az elhagyatott ház, tanya, ezt hamar megtudják az elkövetők, akiknek a martalékává válik az ott található érték, meglepően rövid időn belül. A lakosság közönyét is ki kell emelnem sajnos, hiszen nem is értem, hogy ez minek tudható be. Szétszednek egy egész házat és ezt senki sem látja? Úgy tűnik, hogy a lakosság nem szívesen működik együtt a hatóságokkal, pedig ez alapvető lenne. Sokan nem mondják jegyzőkönyvbe azt, amit kellene, pedig így megnehezítik a rendőrség munkáját.
A rendőr nem csodalény, de a törvény maximális szigorával járnak el
A rendőr nem csodalény, aki elfogja egyedül a tettest, és én sem vagyok az! Az a feladatunk, hogy a személyeket, tárgyakat felkutassuk, de tanúvallomás, személyleírás nélkül mi sokszor tehetetlenek vagyunk. A lakosság pozitív hozzáállása nagyon fontos lenne, az eljárási szabályokat maradéktalanul be kell tartanunk. Mi nem vagyunk Miami helyszínelők, hogy egy kerékpártolvajt DNS vizsgálat alapján azonosítsunk be. Ez nem egy film, ez az élet! Számomra a fentiek miatt is óriási szakmai kihívás ez az új pozíció. Úgy gondolom, hogy ha itt megállom a helyemet, akkor az országban bárhol. Feladatunk van bőven. A cél az, hogy minden nap emelt fővel lépjünk ki a rendőrkapitányság épületéből, mikor indulunk haza, hogy tudjuk, hogy mi mindent megtettünk aznap a települések közbiztonságáért. Azt ígérem, hogy a törvény maximális szigorával fogunk fellépni a bűnelkövetőkkel szemben! Úgy gondolom, hogy mindebben az ügyészség és a bíróság is partner. „- mondta el lapunknak adott interjújában Ámán András
Lőrinczy Veronika