veroniq - 2013.11.14. 11:59
Kommentek
veroniq - 5
2013.11.17. 13:09:49
Kedves hozzászólók! Pontosan tudom, hogy a tirpák szónak mi is az eredete, és persze azt is, hogy van pejoratív jelentése is. Én ez utóbbiban értettem a tirpák szót. A lényeg azt gondolom, nem a szavakon és azok eredetén való lovagolás, hanem a cikk mondandója. Röviden, tömören a " gyengébbek kedvéért:
Vannak olyan büdös bunkók a MOL kúton, akik miatt tíz percig áll az ember a sorban, mert nem méltóztatnak azt a csoffadt popójukat kiemelni a szakadt kocsijukból, hogy egy szakadt ezresért tankoljanak maguknak. Helyette őrjöngenek a szerencsétlen kútkezelővel és úgy viselkednek vele, mint a kapcájukkal.
Érthető voltam? Lényegtelen, hogy eme " embert " tirpáknak, büdös bunkónak, parasztnak, görénynek, pofátlan senkiházinak nevezzük-e....
Köszönöm szépen: Lőrinczy Veronika
Egyébként meg, idézem:
Faragatlan, otromba, hülye (ember) köcsög. Nyíregyházi, szabolcsi ember. Vidéki [pestiül]. Faragatlan, modortalan ember. forrás: Népszótár
-a fenti meghatározások alapján a tirpák -ot az izomtiboralakúak rendjébe tartozó zsírtaplótahó [cselédmentalitású] vidékibunkóparaszt [alföldimentalitású] kategóriába kéne sorolni.
TATU - 8
2013.11.17. 05:43:45
Forrás ?Tirpák jelentése.Bing
Faragatlan,otromba,hülye,köcsög ember.A Nógrád megyei totok közt a tirpáknak jött-ment a jelentése.
Népszabadság:
A tirpák jelentése:Nyiregyházán is pontosan annyira negatív,mint bárhol máshol az országban.A tipákok egyszerüen szegény tanyasi emberek voltak.
e-nyelv.hu:
A tirpák eredete,a törökkorban elnépesedett Szabolcs megyei területekre beköltözött elmagyarosodott szlovákságot hívták.
Oly tág ez a fogalom,lehetne rajt nagyon sokat vitázni de értelmesebb megnézni a szótárakat és a hivatalos véleményeket is.
UHUka - 4
2013.11.16. 22:13:41
Az újratelepítés során 214 szlovák nemzetiségű család Békéscsabáról, Gyuláról, Mezőberényből, Orosházáról, Tótkomlósról és Szarvasról érkezett Nyíregyházára, s mellettük jött 117 família a valamikori Borsod, Gömör, Hont, Nógrád és Zólyom vármegyéből is a Nyírségbe. A betelepülők házhelyet, szántóföldet és szabad vallásgyakorlási jogot kaptak. Az első időkben azonban mégis részük volt vallási üldöztetésben protestáns-lutheránus, mai nevén evangélikus hitük miatt, amit dacos kitartással, konok méltósággal viseltek, s ezért illették őket a „tirpák” elnevezéssel, ami tűrőt, szenvedőt jelent.
Süllő - 7
2013.11.15. 20:23:58
Kitiltották... mégis itt van... a túlélő Csáknorrisz visszatért...
ellike51 - 4
2013.11.15. 00:21:16
a cikkből tisztán és egyértelműen világos a Tirpákia negatív megítélése amit itt közreadott a cikkíró.
Gondolom nem volt kellően tisztában a szó valódi értemével; szerintem talán az S.pataki által említett dolgos földművelő ember jelző a legelfogadhatóbb... (ezért nem értem a cikk címét).
Ami tény, hogy sajnos egyre több ilyen jelenséggel találkozhatuk hétköznapjainkban...
és csak örüljünk, ha nem kapunk keményebb megjegyzést(?) pedig nem tirpákiában élünk!
ortega - 1
2013.11.14. 23:33:51
".......ortega: „Orbánék a fejlett szocialista társadalom alapjain lerakták a vadkapitalizmus alapjait.”
Itt álljunk meg egy szóra, mert időrendi tévedés tévútra vezet. A rendszerváltás kronológiáját érdemes és szükséges előbb megismerni, tisztázni, majd lehet analizálni, mert ez az állítás hamis...."
Valóban hamis az állításom, ha a történelmi folyamatban nézem. Ha nincs folyamatos gazdasági válság 1973-tól, amit az irracionális túlpolitázálás okozott - még Kádár sem engedett hozzányúlni a nagyvállalatokhoz és az emberek életszínvonalához - nem lett volna un. rendszerváltás.
1973 történelmi léptékkel is messze van, akár 1990. Hova jutottunk? Visszatért az élet a "normál" mederbe. Kialakult az új nemzeti arisztokrácia. Első generációs, még nem tud késsel - villával enni, illendően viselkedni. Még nem tudja, hogy a nép veszélyes és szeszélyes.
A másik oldalon a kilátástalanságban rekedt a társadalom durván egyharmada. Olyan helyzetben, ahonnan nincs kitörés, felemelkedés. A hétköznapi túlélés az egyetlen cél. Hogy ne szoruljon a közmunka világába, s ha már nincs más lehetőség, legalább kapjon közmunkát.
Vezérünk örökké forradalmat hírdet. Azonban 1789-óta tudjuk: a forradalom megeszi gyermekeit. (És szülőit). Én személy szerint félek ötvenhat szellemétől. És még nem is léptünk arra az útra. mely ötvenhat júniusában kezdődött, és október 23-án vezetett történelmi balesethez.
S.pataki - 2
2013.11.14. 22:43:34
A felháborodás úgy érzem jogos, és könnyen eltudom képzelemi a szituációt amikor notórius tankolok naponta többször, csak egy rongyos ezresért tankolnak, és ök a mindenek felettieknek érzik magukat, és elvárják magabiztosan- valami oknál fogva- a szolgai kiszolgálást.
A leírás szerint illik rájuk a szó jelentése. Ami egyrészt faragatlant, otrombát, hülyét(embert) köcsögöt, Nyíregyházi, szabolcsi embert jelent. Továbbá Vidéki [pestiül]. Faragatlan, modortalan ember. Forrás: „Népszótár.”
Másrészt jelenti és jelzi a tisztességes nyíri- szabolcsi embereket akik Nyíregyházán , és környékén élnek, és illik büszkének lenniük a felvidéki szlovák gyökerükre annál is inkább, mert dolgos földművelő emberek voltak, akik hitből és homokból építették fel Nyíregyházát.
Az a kettő vélt nőnemű személy az biztosan nem dicsekedhet felvidéki gyökerekkel.
ortega: „Orbánék a fejlett szocialista társadalom alapjain lerakták a vadkapitalizmus alapjait.”
Itt álljunk meg egy szóra, mert időrendi tévedés tévútra vezet. A rendszerváltás kronológiáját érdemes és szükséges előbb megismerni, tisztázni, majd lehet analizálni, mert ez az állítás hamis.
A fejlet szocialista társadalmat a béketáboron belül csak a Szovjetunió építette, de nem fejezte be, így a Kommunizmust mint a legfejlettebb társadalmi rendet nem érte el sosem. Éppen ezért a formációt rosszul használják, akkor amikor a kommunizmust emlegetnek. De jól hangzik! Az MSZMP (Magyar Szocialista Munkáspárt) vezetésével Magyarország csak a szocializmus alapjainak lerakásán éppen hogy áteset. 1988 november 24-töl 1990 május 23.ig a reform kommunisták színrelépésével kezdődött meg a pártállami ideológiájával való szakítás. Az MSZMP megszűnt helyette lett az MSZP.
A kerekasztal révén, Németh Miklós kormányelnökletével Németh-kormány idején fogadta el az Országgyűlés a rendszerváltáshoz elengedhetetlenül szükséges törvényeket, melyek biztosították a békés és lehetőség szerint a zökkenőmentes átmenetet. A Magyar Népköztársaság utolsó kormánya a Németh kormány volt.
Orbán Viktor ebben az időben még nem jelentett politikai tényezőt a kerekasztali részvételét leszámítva. Orbán Viktor tíz évvel később vált tényezővé a politika színterén 1998 tavaszán.
ortega - 2
2013.11.14. 12:42:59
Ez az ország még inkább tirpákia lesz. A közeljövő messze felülírja Frei Tamás 2015 könyvének "fiktiv" történéseit.
Az angol tanulását (mára ez lett az univerzális világnyelv, és ez szinte minden szakma "anyanyelve"), és az informatika tanulására kell sujkolni a gyerekeket. Nem a számítógépes játékra, hanem minél több programnyelv, alkalmazás megtanulására.
Boldogulás, kiszámítható jövő csak külföldön várható. Orbánék a fejlett szocialista társadalom alapjain lerakták a vadkapitalizmus alapjait. Kialakult az új, elsőgenerációs, mutyin felnevelkedett, pénzéhes tőkésréteg. Ez a gazdasági elit nem hajlandó a köz kiadásait finanszírozni. Oktatás, egészségügy, közbiztonság, stb. Mivel magyarázható meg, hogy a Btk módosítás szerint éjjel, lakásomba behatoló idegent simán kinyírhatom. És a szeméylemet ért csoportos támadásnál sem kell az önvédelem jogosságát vizsgálni. Hárman megpróbálnak kirabolni, avagy életveszélyesen megfenyegetnek, a kormányzárral szétverem a fejüket. Jogos önvédelem.
És ez csak a felszín
Üzenet íráshoz jelentkezz be! Előzmények