Megújult a szolnoki katasztrófavédelem épülete- Alig több mint fél év alatt, 41 és fél millió forintból újították fel a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság épületét. A laktanyaberuházás végeztével nemcsak kulturáltabb, hanem energiatakarékosabb épületből indulhatnak beavatkozásaikra a katasztrófavédelem szolnoki tűzoltó egységei. Nem tűnik nagy dolognak egy laktanya szertárkapuinak cseréje, mégis óriási előrelépés ez Szolnok és környéke biztonságát illetően, és nagy lépés a katasztrófavédelem egészét átfogó beruházások sorozatában – jelentette ki dr. Tollár Tibor tűzoltó dandártábornok, főigazgató-helyettes Szolnokon.
A dandártábornok a több mint negyvenmilliós beruházást lezáró ünnepségen elmondta, a szolnokival együtt eddig tizenhét laktanya újult meg kisebb-nagyobb mértékben annak a pályázatnak a keretén belül, amely összességében négyszázmillió forintot jelentett a katasztrófavédelem számára. Még két épület átalakítása van folyamatban, Soroksáron és Budapesten, a Dologház utcában is korszerűbb körülmények között folyhat a munka hamarosan – derült ki a főigazgató-helyettes tájékoztatójából.
A tábornok elmondta, a most befejezett szolnoki beruházással a cél egyfelől a reagálóképesség gyorsítása, a hatalmas járművek biztonságos indítása volt, de szerepet játszott a méltó környezet kialakítása és az energetikai takarékosság is. A környezettudatos szemléletet úgy kellett egybeolvasztani a praktikummal, hogy ez utóbbi és a szakmai szempontok egyaránt érvényesüljenek. Ez sikerült is, jelentette ki Tollár Tibor, majd azt hangsúlyozta, hogy 2010-ben, a pályázat kiírásának idején még az önkormányzatoknak is önrészt kellett vállalniuk, ha azt szerették volna, hogy tűzoltóságuk gyarapodjon. A települési önkormányzatok kiálltak korábbi elhatározásuk mellett, és teljesítették vállalt kötelezettségüket, nem kis részben abból a felismerésből kiindulva, hogy a katasztrófavédelem kisebb-nagyobb egységei nagyon is fontos részei az adott település, vagy a megye életének.
Bár a szolnoki épület jól karbantartott, kulturált megjelenésű laktanya, a kapuk bizony gyenge pontot jelentettek idáig. Mától viszont az új nyílászárók nemcsak a megújulást hirdetik, hanem jelképesen azt is, hogy a szervezet folyamatosan fejlődik, a jobbító szándék és a felelősség egyaránt a katasztrófavédelem védjegye – fejtette ki ünnepi beszédében a főigazgató-helyettes.
A szalag átvágásával jelképesen is megtörtént a birtokbavétel, a vendégek maguk is szemrevételezhették, hogy miként működnek a távvezérlésű kapuk, hogy fest az új ügyféltér és a benne elhelyezett csapatemlékhely. Ezt követően Varga Béla tű. ezredes, igazgató képekkel illusztrált előadása alapján valóságos időutazáson vehettek részt. Láthatták, honnan indult és hová érkezett az 1880-as évektől működő szolnoki tűzoltóság. A beruházást bemutató fotókon felelevenedett a háttérben eddig folytatott gigászi munka is.
A májusban megkezdett felújítás költsége összesen több mint 41 millió forint volt, a költségek legnagyobb hányadát, több mint nyolcvan százalékát a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság állta. A szoros határidő ellenére október 28-án már a felújított épület műszaki átadása-átvétele zajlott. Megújult a szerkocsiknak helyet adó garázs, ahová összesen húsz új garázskaput építettek be. Az első kapuk távvezérléssel működnek, a műveletirányító helyiségből is vezérelhetőek. A korszerű kapuk a hőszigetelést is biztosítják, ami azért nagyon fontos, mert a több tonnás gépjárműfecskendőknek másodpercek alatt üzemkésznek kell lenniük. Szebb, esztétikusabb lett a bejárat, és egy korszerű ügyféltér is épült. Ez az ügyféltér egyúttal az igazgatóság csapatemlékhelye is, tűzoltó és polgári védelmi relikviáknak ad otthont.
Pohárköszöntőjében Bérczi László tűzoltó dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő felidézte azokat az országos szintű eseményeket, amelyeknél a megye állományának erőn felül kellett teljesítenie. A tábornok, aki a tiszai ciánszennyezés, vagy a nagy árvizek folyamán közvetlen közelről vett részt a károk elhárításában és felszámolásában, hangsúlyozta, hogy a mostani ünneplés nem egy folyamat vége, sok még a munka, sok a feladat, de van kellő erő hozzá.