Öt vállalat kapott Üzleti Etikai Díjat 2013-ben is - Az eddigi ötven díjazott mellett november 20-án este újabb öt magyarországi bejegyzésű cég vehette át az Üzleti Etikai Díjat. Az elismerés átadását az alapítók ez évben is a „Magyar Fenntarthatósági Csúcs” konferenciával egy napra szervezték, ezzel is erősítve az üzleti etikus magatartás és a fenntartható fejlődés egymáshoz tartozását. Idén immár 14. alkalommal osztották ki a 2000-ben alapított Üzleti Etikai Díjat. Az üzleti élet egyik rangos elismerésévé vált díjat László Ervin professzor, a Budapest Klub elnöke és Demcsák Mária, a Piac & Profit üzleti magazin alapító főszerkesztője azzal a szándékkal hozták létre, hogy azok a vállalkozások, amelyek tevékenységükkel, magatartásukkal példát mutatnak a felelős, etikus gazdálkodásban, üzleti jelenlétben és erősítik a bizalmat a társadalom és az üzleti szféra között, minden évben a magyar társadalom figyelmének középpontjába kerüljenek. Az elmúlt tizenhárom évben a díj presztízse folyamatosan nőtt, ami egyúttal azt is jelzi, hogy a vállalatok körében egyre nő a tudatosság, a társadalmi elkötelezettség és az élhető, fenntartható világ fennmaradása iránti felelősség.
László Ervin akadémikus, világhírű rendszerelméleti tudós, a paradigmaváltás hirdetője és az üzleti etika fogalmának értelmezői szerint is az üzleti etikus magatartás, viselkedés összeér a fenntartható fejlődés érdekében történő megoldással. Etikus az a gazdaság, amely nem káros az egyénre, a társadalomra és a természeti környezetre.
Idén a gazdasági szervezetek, kamarák és egyéni jelölések eredményeképpen 33 cég adott be pályázatot: 11 kisvállalat, kilenc középvállalat, négy nagyvállalat és kilenc multinacionális vállalat. A középvállalati kategóriában két, a kisvállalat, nagyvállalat és multinacionális vállalat kategóriájában 1-1 díjazottnak ítélte oda a zsűri az elismerést.
Az Üzleti Etikai Díj nyertesei 2013-ban:
Kisvállalat: AlphaSonic Kft.
Középvállalat: Kulcs-Soft Számítástechnikai Nyrt.
Középvállalat: BI-KA Logisztika Kft.
Nagyvállalat: Alcufer Kft.
Multinacionális vállalat: Magyar Suzuki Zrt.
Az üzleti Etikai díj alapítói idén adták át először a
„Fenntarthatóság Szakmai Követe” díjat.
A díjat Lakatos Zsófia, a Hill and Knowlton Hungary Kft. ügyvezető igazgatója kapta.
A díjat az alapítók minden évben annak a szakembernek ítélik oda, aki mindennapi munkájában elkötelezetten törekszik arra, hogy vállalati ügyfelei körében elterjedjék és erősödjék a fenntartható fejlődés iránti felelősségvállalás.
Középvállalat kategória: BI-KA Logisztika Kft.
Az egy magánszemély tulajdonában lévő, 1991-ben alapított, szolnoki székhelyű, 82 főt foglalkoztató, 3,9 milliárd forint árbevételű társaság fő tevékenysége a hagyományos belföldi és nemzetközi szállítmányozás.
A társaság kiemelkedő figyelmet fordít munkavállalóira. Különösen fontosnak tartják a nők, a fiatalok, a 40 év felettiek és a fogyatékosok helyzetét. Számos kedvezményt, rugalmas munkaidő-beosztást biztosítanak a kisgyermekes munkavállalóknak, a férfiakat is beleértve. A dolgozók gyermekeinek nyári munkalehetőséget, a felsőoktatásban részt vevőknek szakmai gyakorlati, diplomamunka-konzultációs lehetőséget is biztosítanak. A pályakezdő munkavállalók mentorok segítségével kiemelt képzési folyamatban vesznek részt.
A tulajdonos-ügyvezető és a menedzsment közös feladata a szabálykövető, példamutató magatartás. A bizalom, a kölcsönös szakmai és emberi tisztelet, a jóhiszeműség és az együttműködésre hajlandóság mindkét irányból elvárt a cégnél.
Partneri együttműködéseket folyamatosan fejlesztett minőségbiztosítási rendszerek segítik. A partnerekkel együttgondolkodva fejlesztik tevékenységüket, szolgáltatásaikat, esetenként a vállalati stratégiaalkotásba is bevonják őket.
A cég bázis gyakorlóhelyként működik a Szolnoki Főiskola hallgatói számára. A cég támogatási tevékenysége során adománnyal segített több alapítványt, szakmai eseményeket támogat, és saját rendezvényeivel is segíti a szakmai tájékozódást.
A környezet iránti felelősségüket erősen meghatározza főtevékenységük környezetre gyakorolt hatása. Alapvető törekvésük a környezetszennyezés mértékének csökkentése, jóval a normák felett. A beruházások, beszerzések, fejlesztések során is figyelnek ezekre a szempontokra.
A középvállalat a mindennapokban is felelősségteljes szemléletet felmutató cég, mérete és árbevétele ellenére is családias, odafigyel a munkatársakra és a környezetére is.