A helyi nagykőrösi Fidesz Birodalom sok témában a hallgatás mély ködébe burkolózik. Csakis a sikereket kommunikálja és ezen túl vélt ellenfeleit időnként már alpári stílusban szidalmazza. A „ slágertéma „ pedig lehetne a nagykőrösi önkormányzati tűzoltóság ügye is. Ideje lenne elmondani a lakosságnak, hogy nincs rá megfelelő forrás és a jelenlegi 24 fős létszámból csak tíz szerencsés dolgozhat tovább, őrs pedig nem lesz. Nagykőrös „ katasztrófavédelmi főfelelőse „ Dr. Körtvélyesi Attila alpolgármester mostanában már nem beszél a témáról, mintha az nem is lenne.
Biztos, hogy nem lesz katasztrófavédelmi őrs Nagykőrösön – mondta Pest Megye Közgyűlésének pénteki ülésén Branyiczky Márk ezredes, a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője László Ferenc megyei képviselő kérdésére.
Branyiczky ezredes a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 2013. évi tevékenységéről adott tájékoztatást a közgyűlés előtt. A beszámoló szerit Pest megye illetékességi területén négy önkormányzati tűzoltó-parancsnokság van, amely felett a megyei igazgatóság gyakorolja a felügyeletet: Pomáz, Vámosmikola, Nagykőrös, Ráckeve. Utóbbi kettő működési gondokkal küzd, melyeknél a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakmai javaslatot tett a 2014. évre a költséghatékony működés céljából – olvasható a beszámolóban. László Ferenc erre hivatkozva kérdezte meg, hogy mi lesz a nagykőrösi és a ráckevei tűzoltósággal? Branyiczky Márk elmondta, hogy mindent megtesznek azért, hogy Nagykőrösön a tradícióknak megfelelően továbbra is működjön tűzoltóság, de őrsöt nem fognak létesíteni. Ezeket csak az úgynevezett fehér foltokon hoznak létre, mint például Aszódon, ahol az idén egy gépjárművel felszerelt őrs kezdte meg működését.
Ahogy korábban megírtuk, a nagykőrösi önkormányzat az állami támogatás csökkentése miatt nem tudja továbbra is fenntartani az önkormányzati tűzoltóságot, ezért katasztrófavédelmi őrs felállítását kezdeményezte a belügyminiszternél. Körtvélyesi Attila alpolgármester, aki egyben a tűzoltóság elnöke is, elmondta, hogy a döntés oka egyrészt az, hogy jelentősen apadtak az állami források, a 2011-es év 36 millió forintjához képest 2012-ben már csak 24,6 millió forintot kaptak, valamint a kőrösi tűzoltók vonulási területéhez tartozó Kocsér és Nyársapát polgármesterei bejelentették, hogy nem tudják pluszforrással támogatni a tűzoltóságot.
Amennyiben minden így marad, akkor a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága Tűzoltósági Főfelügyelőségének elemzése alapján megfogalmazott költséghatékony működéshez racionalizálásra van szükség, amely egyből 14 fő elbocsátását jelenti, a jelenlegi 24 fő helyett 10 fő maradna. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy visszafejlődne a tűzoltóság a kilencvenes évekbeli szintjére. A szakmabeliek arra figyelmeztetnek, hogy ezzel a településen az eddigi biztonságos működés is veszélybe kerülhet. Előfordulhat, hogy a „ tűzoltóhiány „ miatt nem érnek oda a baj helyszínére időben a piros autók.
HH
Fotó: Jóri András - BM OKF
Balra Branyiczky Márk ezredes, a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője,
jobbra Tarnai Richárd kormánymegbízott, a Pest Megyei Védelmi Bizottság elnöke