Hat alföldi megye és Pest megye déli járásaiban lévő települések indulhattak a tanyafejlesztési program pályázatain 2013-ban - közölte Viski József.
A fejlesztési programot 2011-ben 204 településen indították el, a második évben pedig már 240 településre bővült a lista, 2013-ban pedig 724 település vehetett részt a programban - mondta a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) főosztályvezetője csütörtökön Kecskeméten, a Homokhátsági tanyai gazdaságok piacra jutásának segítése címmel rendezett projektindító konferencián.Tájékoztatása szerint a 2011-ben nemzeti forrásból indított program keretében, az elmúlt év végéig közel 6 milliárd forint pályázati forrást és 1 milliárd forint önerőt fordítottak a települések és a gazdálkodók a tanyasi gazdaságok fejlesztésére. Fontosnak nevezte, hogy a nemzeti forrásból biztosított pályázati pénzekhez sokkal gyorsabban és egyszerűbb ügyintézés után jutottak hozzá a tanyasi gazdálkodók, mint az uniós pályázatok esetében.
Viski József előadásában emlékeztetett arra, hogy a tanyán élők támogatására 2013-ban eredetileg 2 milliárd forintot különítettek el, a támogatási igény azonban elérte az 5 milliárd forintot, ezért a tárca 3,5 milliárd forintra emelte a pályázható összeget. A beérkezett, közel ezer pályázat közül 778 felelt meg a szakmai és formai követelményeknek és végül 529 pályázó nyert különböző összegeket. A főosztályvezető kiemelte, hogy a települések és az egyéni tanyagazdálkodók a program keretösszegéből összesen közel 1,5 milliárd forintot a termékeik piacra jutását segítő helyi piacok kialakítására, 534 milliót a tanyákra vezető utak karbantartására, valamint közel 500 millió forintot a tanyák villamosítására fordíthatnak. A tanyák villamosítására kiírt pályázatok elbírálásánál elsősorban szociális szempontokat vettek figyelembe, mert nem kellett önerőt biztosítani - fűzte hozzá. Viski József szólt arról, hogy a kormány döntése értelmében 2020-ig az összes magyarországi tanyát el kell látni árammal.
Dene Orsolya, a Bács Agrárház Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője a Homokhátsági tanyai gazdaságok piacra jutásának segítése című pályázatról elmondta, hogy a projekt az Agrárkamara által létrehozott Homokhátsági Gazdaudvar Hálózat termékeinek népszerűsítésére, a Homokhátság védjegy bevezetésére valamint a kistermelő gazdálkodók ismereteinek bővítésére irányul. A fejlesztés megvalósítására fél év áll rendelkezésre - tette hozzá.
A sikeres projekt megvalósításához és hosszú távú működtetéshez nem elég a védjegykérelmet benyújtott gazdák számának teljesítése, fontos kérdés a fogyasztói csoportok direkt bevonása, és a fenntartáshoz szükséges szervezeti és működési keret kialakítása. Épp ezért a pályázat kötelező elemeit érdemes más gondolkodási keretben értelmezni, és a gazdák direkt támogatását kiegészíteni a fogyasztók vásárlási szokásainak formálásával – mondta Herperger Babett, az EMKA Tanácsadó Kft. stratégiai vezetője, saját sikeres tanyafejlesztési projektjeik tapasztalatai alapján.
A nyertesek között több Pest megyei település (Cegléd, Délegyháza, Farmos, Kocsér, Kőröstetétlen, Nagykáta, Nyársapát, Ráckeve, Sülysáp, Tatárszentgyörgy, Újszilvás, Vasad), gazdálkodó és a Gödöllői Szent István Egyetem is szerepel.
A települések a tanyai termékek piacra jutásának elősegítésére; villany nélküli tanyák villamosenergia-ellátását biztosító önkormányzati fejlesztésekre; a tanyás térségek külterületi földútjainak karbantartását, rendszeres felújítását biztosító vontatott munkagépek, eszközök beszerzésére; és a tanyagondnoki szolgálatok fejlesztésére pályázhattak.
Szadai József, Ráckeve polgármestere elmondta, hogy a város egy útkarbantartó munkagépet fog vásárolni a pályázati pénzből, ezzel is segítve az Újhegy városrészben élők bejutását a központba.
Nagykátán a meglévő piacteret bővítik, a jelenleg üresen álló területet fejlesztik, befedik, ahol nem csak piacnapokon, hanem munkanapokon is helyet biztosítanak majd az őstermelőknek – mondta el dr. Salibáné dr. Pap Terézia, a település alpolgármestere. A pályázati pénzből jut még munkagépre is, amivel a tanyás térségek külterületi földútjait javítják.
A Szent István Egyetem a megyei tanyafelmérések elvégzésére nyert 10 millió forintot.
Az országos tanyafejlesztési programokat érintő kutatások kimutatták, hogy a termelők által legfontosabbnak vélt cél a termékeik piacra juttatása volt, ezt követte a földutak karbantartása, a villanyellátás vagy az egészséges ivóvízzel való ellátás.
ITT elérhető a nyerteslista