Rovatunkat a JANIK Autósiskola támogatja!- Pénteken hajnalban mindenhol visszavonták vagy mérsékelték a korábban az ónos eső miatt kiadott másodfokú riasztást. Több megyében azonban továbbra is elsőfokú riasztások vannak érvényben nemcsak az ónos eső, hanem a viharos szél, illetve a hófúvás miatt is. Veszélyjelzés- Az Országos Meteorológia Szolgálat, éjfélig szóló veszélyjelzése szerint tizenkét megyében - Baranya, Bács-Kiskun, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Nógrád, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém, Zala és Pest – valamint a főváros területén lehet számítani ónos esőre, emiatt citromsárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetés van érvényben.
Fotó MTI- Lakatos Péter, 2012
Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Veszprém megyére ugyancsak elsőfokú figyelmeztetést adtak ki a viharos szél miatt, míg Baranya, Bács-Kiskun, Csongrád és Tolna megyében a hófúvás miatt van érvényben elsőfokú figyelmeztetés.
A meteorológiai szolgálat azt írta: napközben inkább csak a Nyugat-Dunántúlon alakulhat ki gyenge ónos csapadék. A Dunántúl északi, északkeleti részén viharossá fokozódhat a szél.
Az utakon jég van
Az Útinform péntek reggeli fél hatos összesítése alapján a Dunakanyarban, Vác, Monor, Székesfehérvár és Szekszárd körzetében változó intenzitású ónos eső esik, de az éjszakai és hajnali órákban a Dunántúl több térségében is, így Kápolnásnyék és Tamási körzetében, valamint az M1-es autópálya bicskei és az M5-ös Újhartyán és Budapest közötti szakaszán a is észleltek ónos eső jellegű csapadékot. A fővárostól északra a Duna mentén, továbbá Székesfehérvár és Tamási körzetében így még a főutakon is előfordulhatnak síkos szakaszok.
A mellékutakon Fejér, Veszprém, Tolna és Baranya megye területén a folyamatos szórás ellenére sokfelé síkos, jeges vagy jégbordás a burkolat, Kaposvár, Solt, Kiskunhalas és Baja körzetében, valamint a keleti országrészben Debrecen, Mátészalka és Sarkad környékén vannak téliesebb útviszonyok egy-egy alsóbbrendű úton. A közúthálózaton bár lelassult a forgalom, de fennakadás egyelőre nincs, a városi, települési belterületi utakon és főleg a hegyvidéki szakaszokon azonban nagy a csúszásveszély.
Az Útinform közleménye kiemeli, hogy mikor intenzív ónos eső hull, akkor a megelőzésképpen kijuttatott szóróanyag sem tudja kifejteni kellő mértékben olvasztó hatását, így a síkosságot csak akkor tudják hatékonyan csökkenteni, ha az eső már elállt.
"Munkagépeink a magasabb szolgáltatási osztályba tartozó utakon már csütörtökön megkezdték a megelőző szórást, hogy ha kisebb ónos eső hull, az ne fagyjon oda a burkolatra, a mai napon is folyamatosan dolgozunk a szükséges síkosságmentesítési munkákon, így az 5 óra 30 perces összesítésünk alapján összesen 265 járművünk végzett az utakon sószórási munkákat. Mindezek ellenére ilyen időszakban jóval könnyebben és gyorsabban alakulhatnak ki csúszós útszakaszok, ezért arra kérjük a közlekedőket, hogy az ónos esővel érintett területeken ne induljanak útnak! Társaságunk csak a csapadék elállta után tud hatékonyabban beavatkozni, de ilyenkor a mi gépeink is a síkos útszakaszokon kell, hogy közlekedjenek, ezért a síkosságmentesítés ilyenkor jóval több időt és energiát igényel" - figyelmeztet az Útinform.