A Bihari Színkör számos sikert elkönyvelhet, azonban ami február 1-2-án történt, az példa nélküli volt nem csak a társulat, hanem Abony városának kulturális életben is. Rideg Sándor Indul a bakterház című komédiájának színpadra vitelét a színkör már 2013 nyarán a tervébe vette, azonban a próbák és egyéb technikai előkészületek a közkívánatra újra bemutatott gyerekszínházas Dzsungel könyve miatt elcsúsztak, holott a hír már korábban szárnyra kapott. Sok kép Polyák Attilától IDE kattintva
A társulat valamennyi tagját, engem is sokszor megállították az utcán, és érdeklődtek az Indul a bakterház bemutatóját illetően. Úgy tűnt, nagyon várják az abonyiak ezt a darabot, aminek nagyon örültünk, mégis, szinte fejbevágott mindnyájunkat a premier hetének szerdai napján a hír, hogy szombatra minden jegy elővételben eladásra került, majd pénteken megérkezett az újabb információ: már vasárnap is teltházunk lesz! Szombat este, az első tapsvihar után büszkén tervezgettük, hogy talán-valószínűleg szükség lesz még egy előadásra, vasárnap viszont már „katasztrófahelyzet” állt be, és érkezett a telefonos riasztás, egyeztetés a színészi és technikai stábbal, hogy mikor is legyen a következő fellépés! A vártnál sokkalta többen voltak kíváncsiak a Bihari Színkör produkciójára! Nemcsak elővételben keltek el a jegyek a hétvégi premierre, de a nagy dömpingben, nagy tételű előjegyzésben nem is jutott minden érdeklődőnek. A nézők az 5 órás kezdés ellenére már fél 4-kor elkezdtek gyülekezni, hogy ülőhelyet foglalhassanak. Az előadásokon annyira megtelt a nézőtér, hogy egy szöget nem lehetett a földre ejteni. Ezek az információk mutatják, hogy a darabot mekkora érdeklődés, „hype” övezte. Mi is lett végül az eredmény?
Az Indul a bakterház kultuszdarab. Hatalma rizikó rejlik benne. Szinte mindenki ismeri a belőle készült filmet és az előzetes elvárások miatt nagyon könnyű elrontani. A Bihari Színkör nem rontotta el, sőt, talán még jobban megkedveltette Regős Bendegúz és „ellenfelei” alakját a nézőkkel! Csupán néhány gondolatot szeretnénk idézni a közösségi oldalakon megosztott nézői kritikák közül, amelyek tükrözik a darab igényes kivitelezését: „Mi ma néztük meg az előadást, LE A KALAPPAL A TÁRSULAT ELŐTT!!!!!! NAGYBETŰS GRATULA MINDENKINEK!!!!”, „Remek előadás volt! Minden szereplő telitalálat!”, „Az elöadás szenzációs. Aki csak teheti nézze meg, mert nagyon nagy élmény.”
Az Indul a bakterház ereje a szereplőiben rejlik. Valamennyien egyéniségek, hősök és antihősök a saját történetükben! A Bihari Színkör parádés, kiváló szereposztással (Barta Károly, Garics Róbert, Bóta Júlia, Újhelyi Albert, Nagy Lilla, Knerczer Ákos, Acsai Ferenc, Jandácsik Pál, M. Csúti Izabella, id. Barta Károly, Barta Gergő) keltette életre ezeket a nagyszerű és egyszerre esendő szereplőket Barta Károly és Bakos Melinda rendezésében számos feledhetetlen jelenettel örvendeztetve meg az abonyi közönséget. Volt kergetőzés jobbra-ballra, Sanyi ló, „bekávézott” Bakter, „köcsögfejű” Banya, szalmahajú Csámpás Rozália, téves légyott, „szereti a tik”-ező félkopasz Patás koma, piócákkal táncoló, ivászat, „siketelés”, babona-madzag és egyéb szarvasbogaras nyalánkságok és az ikonikus gombóc, méghozzá irdatlan mennyiségben, amely a mindent elsöprő fináléban elárasztotta a színpadot!
A Bihari Színkör az operett és zenés darabok viszonylatában Abony városában az élvonalban áll, az Indul a bakterházzal pedig bizonyította, hogy a nevettetéshez is elsőrangú színészekkel rendelkezik. A rendkívül erős évkezdés után megemelkedett a léc. A szombati előadás után záporozott a pozitív kritikák mellett a fogós kérdés is: „Mi lesz a következő darab?” A hétvégi premier rövid trailerében bemutatott, ám már korábban leleplezett monumentálisnak ígérkező Aladdin és Jafar a Gyerekszínház produkciója lesz. A Bihari Színkör csapásiránya továbbra is az értékátadás és a jókedv. A mai világban sajnos sok rossz dolog történik, egymást kínozzák, gyötrik az emberek, és mi sem kellemesebb, mint néhány ideig, óráig beülni a színházi székbe, és kikapcsolni abból a zűrös, negatív környezetből, amelyben élünk. A nevetés gyógyszer. Nem is lehet másképp túlélni. Csak nevetni kell. Nevetni, nevetni és nevetni.
Jandácsik Pál