Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon készült márciusi pszichológiai jelentés bemutatja, hogy a tűzoltók állomány helyzete közel sem olyan rózsás, mint ahogy azt bemutatják, vagy egyesek hiszik. Az elkészült anyag összehasonlítja az állomány jelenlegi pszichés helyzetét a 2013. évi időszakos alkalmassági vizsgálatok eredményei alapján. 2013-ban mintegy 1100 fő vett részt időszakos pszichikai vizsgálaton, amelynek során sok esetben javasoltak szolgálat ellátás mellett pszichológiai tanácsadást, illetve meglehetősen gyakran küldtek el a dolgozót megfelelő szakellátásra, gondozásra.
A 2013-as évben szinte elenyésző volt a nem megfeleltek száma, mégis a szolgálat ellátása mellett igen sok esetben született javaslat, a dolgozók megfelelő szakellátását, gondozását illetően.
Az intellektuális és figyelmi szint mérése 2014. évtől került bevezetésre az állomány körében. A teszteredményeinek értékelése szerint: magas az érzelmi labilitás érték mutatható ki MINDEN 4. SZEMÉLY esetében. Tehát a tűzoltói állomány átlagosan 25%-át érinti a szorongás, frusztráció, depresszió, sebezhetőség-sérülékenység és a reményvesztettség érzése.
Ezek a dolgozó gyenge teljesítményigényével és alacsony kompetencia értékkel járnak együtt, amelyből egyenesen következik az érzelmi, az interperszonális, és a teljesítménybeli tünetek megjelenése az ún. Burn-out szindróma, az az, a kiégés tünetei!
2014. évben az állományból mintegy 1500 fő időszakos pszichológia alkalmassági vizsgálatát tervezi az OKF, amelyben ez idáig kb. 300 fő vett részt.
„A figyelmi teljesítmény vizsgálata során igen gyakran gyenge eredmény tapasztalható, amely a vizsgálatok megismétlését igényli. Mindez azt mutatja, hogy az állomány kimerültségből, fáradtságból adódó koncentrációja igen megromlott, és nagy hibázási lehetőséggel dolgoznak.”
„A 2014. év során eddig a pszichológiai tanácsadást igénybe vevők száma 60 fő!!!, sok személy esetében táppénzes állományt javasoltunk, illetve többen orvosi javaslatra, már betegállományból kerültek hozzánk.”
A szervezetnél a gépjárművezetői beosztását betöltők esetében az ún. PÁV vizsgálat során nem egyszer előfordul, hogy első, illetve másodfokon is „NEM MEGFELELT” minősítést kapnak.
A vizsgálati eredmények magyarázata pedig nem másra vezethető vissza, mint a mennyiségileg folyamatosan növekedő feladatok, a csökkentett létszámból eredő túlórákban, és a változásokból eredő konfliktusok kezelésében.
Az elmúlt két évben nem nagyon volt lehetőség lazítani, a változások folyamatosak, és a szervezetben még mindig nem érződik a megállapodás, a konszolidáció időszaka. Sokan az elmúlt évi szabadságaikat sem tudták kivenni, vagy szabadságuk kiírása ellenére is munkával töltötték megérdemelt pihenésüket, vagy hétvégén is dolgoztak.
A helyzet megoldásaként jelentkezhet a „betegségbe menekülés”, vagyis a testi és pszichés megbetegedések megjelenésének növekedése, ill. a szervezetből való kilépés, a fluktuáció.
Saját alkalmasságukba vetett hitük, biztonságérzetük is megrendült a kitolódott nyugdíjkorhatár miatt. Úgy vélik, az egészségügyi-fizikai-pszichikai alkalmasságuk az életkor előrehaladásával egyre inkább megkérdőjeleződik majd. A korábbi “ biztos munkahely” ideálképe mára már mindenkiben szertefoszlott, és a „a mai napot túlélni!” célképzete fogalmazódott meg a fejekben.
A tűzoltók állandó fenyegetettségben érzik magukat a katonai büntetőeljárás hatálya alá tartozásuk miatt (amellyel egyes vezetők előszeretettel fenyegetőznek) és az indokolatlan ellenőrzések magas száma is erősen teljesítménycsökkentő és hangulatromboló hatású.
Az adminisztratív túlterhelés minden területen nőtt, ami hátráltatja a munka hatékonyságát, és így az érdemi munkától vonja el az időt.
Az anyagi nehézségek további stressz-növelő tényezőként hatnak. Az állomány tapasztalja „a beharangozott, de alig érzékelhető rezsicsökkentés ellenére” a folyamatosan emelkedő kiadások finanszírozásának nehézségét. A kényszerű másodállásokból eredő folyamatos munkavégzés szintén fokozza a kimerültséget. Az állomány számára komoly nehézséget okoz a tűzoltói fizetésből eltartani a családot, még abban az esetben is, ha nincsenek adósságai.
Az állomány képviselete. Fontos az állományt megerősíteni abban, hogy a vezető őértük és nem ellenük munkálkodik. A szakmai döntésekbe érdemes bevonni a szakmailag legilletékesebb kollégákat, akiknek az adott területről a legtöbb tapasztalati információja is van.
Összegzésként tehát megállapítható, hogy a túlterheltség, a munkahely elvesztésének napi szintű fenyegetése, a folyamatosan növekvő felelősség súlya, a temérdek mennyiségű adminisztráció, a napi szintű konfliktusok a szervezeti egységen belül, a munkaerőhiány, az elismerés hiánya olyan stressz-keltő tényezők - társulva az egyéni életnehézségek feszültségével - a KIÉGÉS állapotát eredményezhetik!!!!
Természetesen adja magát a kérdés, hogy a tűzoltók körében felmerült problémák milyen szinten és mértékben vannak jelen más fegyveres, rendvédelmi szervek állományainak körében.
A Szociáldemokraták Magyar polgári Pártja már korábban is megfogalmazta azon álláspontját, amit az OKF munkájáról, egyáltalán létezéséről gondol. A párt egyértelműen kijelentette, hogy ezt a szervezetet fel kívánja számolni és vissza kívánja állítani a Tűzoltóság Országos Parancsnokságát, mivel annak a
szervezetnek nem csak hagyományai, de létjogosultsága is van. A tűzoltók mindig is megbecsült tagjai voltak a magyar társadalomnak, de mióta az OKF bekebelezte a szervezetet, azóta folyamatosan megfigyelhető a tűzoltók fásultsága, mindennapi rossz közérzete. Egy pár évvel ez előtt, amikor még aktív szolgálatot teljesítettem, alig vártam, hogy szolgálatba léphessek, ma pedig azt hallom a kollégáktól, hogy gyomorgörccsel érkeznek a szolgálatba. Tegyük fel hát azt a kérdést, hogy egy életét kockáztató embernek, mennyi pszichikai terhet kell elviselnie azon túl, hogy így is átlagon felüli impulzusok érik a munkája miatt.
A feltárt problémák tükrében a Szociáldemokraták Magyar Polgár Pártja kezdeményezi – a tűzoltók, és az emberek védelme érdekében - dr. Bakondi György, az OKF főigazgatójának felmentését, egyben felkérik a Belügyminisztert, hogy a főigazgatói posztra ne a pártérdekek mentén, inkább szakmai alapon, és az állományhoz a végsőkig lojális igazi tűzoltót nevezzen ki.
Önök fent a Szocáldemokraták Magyar Polgári Pártjának hivatalos sajtóközleményét olvashatták