Háromszéki Kúriák címmel nyílt kiállítás április 2-án a Kultúra Házában, melynek fővédnöki tisztét Dr. Magyar Gábor látta el, aki köszöntőt mondott, csakúgy, mint Földi László parlamenti képviselő. A rendezvényen vendégül látták a Jancsó alapítvány kuratóriumi elnökét is. Jancsó Antal Jancsó Benedekről tartott előadást „ Egy elfeledett háromszéki tudós „ címmel. A rendezvény nagy közérdeklődésre tartott számot, az előadó teremben alig fért el a hallgatóság. Mindez azt jelzi, hogy Erdély, a maga örökségével, csodálatos tájaival, épületeivel és az ott élő emberekkel nagyon népszerű honfitársaink körében. A kiállítás már megtekinthető a Kultúra Házában, annak látogatása ingyenes a közönség számára. A fotók a Székely Nemzeti Múzeum néhai főigazgatójának, Kónya Ádámnak az alkotásai. Kónya, aki a székely zászlót, a Székely Nemzeti Tanács hivatalos lobogóját is tervezte, kúriákat fotózott Háromszéken.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum archívumából származó fotókon megelevenedik a dicső múlt. Háromszéket a kúriák földjének is hívják.
Dr. Magyar Gábor köszöntőjében elmondta, hogy ezek a régi épületek lényegében nélkülözhetetlenek a mai ember számára, hiszen sok generáción keresztül szolgálták tulajdonosaikat. A haza megmentése érdekében fontos megőrizni azt, ami jó, és elvetni azt, ami rossz. Magyar Gábor kiemelte, hogy Abonyban is sok szép, megmentésre váró kúria található. „ Vannak olyanok, akik a múltat szeretnék végképp eltörölni, de ezt azért teszik, mert nem tudnak jobbak lenni elődeiknél. Szívesen eltüntetik azt, ami olyan érték volt, melyet nem tudnak felülmúlni. Ez azonban Káin álláspontja. Az ember nem önmagában erős minden pillanatban, ehhez szüksége van arra, hogy gyökere legyen a múltban és hite Istenben. Ez ad neki nyugodt méltóságot. E nélkül az ember csak erőszakos lehet, a nyugodt méltóság a múltban rejlik. „- mondta Dr. Magyar Gábor, aki átadta a szót Földi László parlamenti képviselőnek.
Bár a rendezvényen a politika szereplői is részt vettek, ennek ellenére a jelen lévők a témánál maradtak. Sőt, Földi László hatalmas „ műértésről „ és tájékozottságról tett tanúbizonyságot, mesélve az erdélyi szépségekről, beleértve a kiállítás tárgyát is képező Háromszéki kúriákat. Földi 1976-ben járt először Székelyföldön, majd utána pár évig nem. 1998-ben lett a Katolikus Általános Iskola igazgatója, és ekkor sokkal szorosabb lett kapcsolata Erdéllyel, a sok utazás kapcsán. 1994-től ő már évente hatszor- nyolcszor is ellátogat Székelyföldre, hiszen, mint mondta megfertőzte őt az ottani élmény. Kifejtette, hogy ez egy vírus, melyet érdemes átadni a gyermekeinknek is, és arra buzdított, hogy vigyük el őket oda, mert érdemes. Földi László mesélt erdélyi élményeiről, azon helyekről, melyek a dicső múltunk, történelmünk részei. Megelevenedett a hallgatóság előtt a táj, és a jeles épületek. Megtudhattuk, hogy Ceglédnek összesen hat székelyföldi településsel van testvérvárosi kapcsolata, és arra buzdította a helyi, abonyi önkormányzati képviselő testületet, hogy ők is vegyék fel a kapcsolatot ilyen céllal székely településekkel, mert érdemes.
A fotókiállítást az Erdély Művészet és Örökség Egyesület és a Jancsó Alapítvány szervezésében, az Összefogás egy Jobb Abonyért Közhasznú Egyesület és az Abonyi Kultúra Háza közreműködésével mutatják be Abonyban. Ha Önök is a Kultúra Házában járnak, tekintsék meg a fényképkiállítást, nem fognak csalódni.
Lőrinczy Veronika