Milyen sonkát vegyek húsvétra?- Ne gondold, hogy túl korai! Néhány hét múlva itt az ünnep, és a legfontosabb gasztronómiai terméket nem halogathatod az utolsó napokra! A tojás és a kalács mellett a füstölt sonka a húsvéti ünnepkör elengedhetetlen tápláléka: esszük hidegen, melegen, tormával, retekkel, újhagymával, szóval szeretjük mindenhogyan. Már igen régóta háttérbe szorította az eredetileg szokásos húsvéti báránylakomát.A valódi, falusi, télen levágott sertések sóban pácolt, alaposan megfüstölt - más országokban szabad hegyi levegőn szárított - combja vagy lapockája hűvös kamrában, pincében nem csak húsvétig, de a következő disznóvágásig is kitartott.
Írja a napidoktor.hu, ITT olvasható a cikk folytatása
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) meghatározása szerint: „a sonka a pácolt és a füstölt húsok egy csoportjába tartozik, általában a disznó combját vagy lapockáját értjük alatta.”
Így készítsd el:
A sonka elkészítése
A sonkát érdemes pár órára hideg vízbe áztatni a só és az intenzív füst szaga miatt, és így szennyeződés is leázik róla. Szárazan pácolt sonkánál ez elhagyható. Ezután annyi vízben, ami ellepi, főzzük meg, esetleg egy fej hagymával, néhány szem egész fekete borssal. A füstölt sonka főzésénél alapszabály, hogy annyi órát főzzük, ahány kilós a sonka. Az idő lejárta előtt fél órával azért ellenőrizhetjük egy villával a dolgok állását.
Utána hagyhatjuk kissé a vízben kihűlni (vigyázat, a zsíros-füstös forró víz komoly égési sérüléseket okozhat), majd öntsük le a vizet, vegyük ki a sonkát, csomagoljuk be fóliába aromája és formája megóvásának érdekében. Így pihenjen a másnapi felhasználásig.