Cikkünket a JANIK Autósiskola támogatja.- Tavaszi veszélyek a közlekedésben- Már nem a havas, jeges utak és a sötét időszakok jelentik a nehézséget a közlekedésben, hanem ellenkezőleg: a felszabadultság, nagyobb átlagsebességet lehetővé tevő közlekedés, a megfontoltság és az óvatosság hiánya.
Tavasszal a közutak forgalma zsúfoltabbá válik. Ebben az időszakban emelkedik az átlaghőmérséklet és szeszélyessé válik az időjárás. Tavasszal esik a legtöbb eső, amihez gyakran szél is párosul.
A csapadéktól vizes, csúszós útszakaszokon csökkenhet a járművek menetstabilitása, míg a látási viszonyokat az ilyen időszakban gyakran megjelenő pára-, illetve ködfoltok befolyásolhatják. Ebben az időszakban közlekedésünk során számítani kell arra, hogy az autó könnyebben megcsúszik, s tisztában kell lenni azzal, hogy a féktávolság is megnő. Főleg vidéki, mezőgazdasági tevékenységgel érintett területeken földutak és szilárd burkolatú utak kereszteződésében, építkezések környezetében jellemző lehet a sárfelhordás, amely szintén fokozott veszélyt jelent a közúton közlekedőkre.
Az ilyen útszakaszok a motorkerékpárral közlekedők valóságos „rémei”.
A tavasz kezdetén egyre nagyobb számban jelennek meg az utakon a segédmotor-kerékpárosok és motorkerékpárosok.
Nagyon fontos, hogy a motorkerékpárosok – néhány hónap kényszerpihenőt követően – készítsék fel járműveiket a közlekedésre, ellenőrizzék azok műszaki állapotát, de saját maguk „felkészítéséről” se feledkezzenek meg. Néhány hónapos kihagyás után még a rutinos motorosok járműkezelésében is hiányosságok merülhetnek fel, továbbá tompulhatnak a reflexek.
Tavasszal egyre nagyobb számban jelennek meg Pest megye útjain is a motorkerékpárosok, ezért ez évben is felhívjuk a figyelmet, hogy tartsák be a közlekedési szabályokat. A nem megfelelő sebesség megválasztásával, nemcsak saját maguk életét és testi épségét veszélyeztetik, hanem a közlekedés többi résztvevőinek a biztonságát is.
A felelőtlen száguldozás gyakran emberéleteket követel, ezért,- mint minden évben-, most is ellátjuk a motorosokat néhány hasznos tanáccsal.
- A bukósisak használata mind lakott területen belül, mind lakott területen kívül kötelező.
- A jármű legyen megfelelő világító berendezéssel felszerelve.
- A hónapokig garázsban tartott motor állapotának műszaki átvizsgálása elengedhetetlen, mivel megfelelő felkészítés nélkül a motor vezetői is bajba kerülhetnek.
- Alkohol fogyasztása a motorvezetőknek is tilos!
- Mindig viseljenek megfelelő védőruházatot!
- Soha ne hajtsanak gyorsan! A legtöbb balesetet a gyorshajtás okozza. A sebesség meghatározása során ne csak az érvényben lévő szabályokat vegyék figyelembe, hanem a látáskörülményeket, a forgalmi helyzetet, valamint az utak állapotát is.
Ebben az időszakban a gyalogosok és a kerékpárosok is – mint a közlekedés legvédtelenebb résztvevői – nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Ilyenkor a járművezetőknek az átlagosnál is fokozottabb óvatossággal kell a gyalogosokra figyelni, bizonyos esetekben áthaladásukat segíteni kell. Lakott területen kívül és belül egyaránt vigyázni kell az úttest mellett haladó gyalogosokra, valamint fokozott figyelemmel kell közlekedni a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek, iskolák, buszmegállók környékén is. Nem árt tudni, hogy esős-szeles időben a gyalogosok általában nem elég körültekintőek és kevésbé figyelnek a közlekedés más résztvevőire, hiszen a kellemetlen időben – érthető módon – mielőbb célhoz szeretnének érni.
Forrás CRK