Tavaly nyáron adtunk hírt arról, a jászkarajenői Katolikus Egyházközség fennállásának 150. évfordulóját ünnepli. A jeles évforduló alkalmából már a tavalyi esztendőben szerveztek programokat, de az idei évben következik a beteljesülése munkájuknak, mely egy május 4-én megrendezésre kerülő ünnepi programban és egy míves egyháztörténeti kiadványban ölt testet. Ennek apropóján beszélgettem Varga Sándor plébániai kormányzóval. A plébánia épületében jelenleg is folynak a felújítási munkálatok, nagy fába vágták a fejszéjüket, egy közösségi terem kialakítását végzik. Ha minden reményeik szerint alakul, így az időjárás is kegyes lesz hozzájuk, akkor május 4-re készen is lesznek. A beruházás költségeit adományokból, és az idei jótékonysági bál bevételeiből fedezik, az összes költsége 1,5 millió forint körüli összeg.
„ Nagyon várjuk már május 4-ét! „- mondja Varga Sándor, aki boldogan újságolja el, hogy a Mária Rádió Ceglédi stúdiójában, ahol ő maga is segédkezik, vezet műsort is, az ünnepi napon celebrált Szentmisét élőben közvetítik május 4-én a tervek szerint„ Március 6-án indult a Mária Rádió Ceglédi Stúdiójának önálló adása, minden nap délután négytől nyolcig helyi műsorfolyam van, mely fogható a 88,3-as frekvencián. A mostani ünnepi rendezvényre egy LEADER pályázatot nyújtottunk be és sikeresen szerepeltünk. Ha minden a tervek szerint halad, akkor a teljes hárommillió forintot felhasználhatjuk, amit kértünk a pályázaton.
Egy helyi egyháztörténeti kiadványt is készítettünk, melyen az utolsó simításokat végezzük, püspöki lektorálás alatt van a könyv. Ha minden jól halad, akkor jövő hét elején nyomdába kerül, és az ünnepre elkészül az 1000 példányos, 230 oldalas, A / 5-ös méretű könyv. Nagyon sokat dolgoztunk vele, a Historia Domusból sok anyagot használtunk fel hozzá, de sok helyi segítséget is kaptunk hozzá a lakosságtól, melyet ezúton is hálásan köszönünk. Felhasználtuk hozzá az idősebb korosztály beszámolóit, emlékeit, régi fényképeket is. Az Egyházmegyei Levéltárban nem volt ezzel kapcsolatban megfelelő mennyiségű anyag sajnos, de a helyi értékekkel kipótoltuk. Erdeiné Tóth Klára, és Hajnalné Terjéki Dorottya rengeteget dolgoztak az előkészületekkel, de kiemelném Budai Sándort is, akinek az ötleteit használtuk szervezés során. Ő volt a patrónusa a programnak, annak, hogy elindulhassunk és megszervezhessük az évfordulós ünnepséget. Még nagyon sokan mások is segítettek természetesen, fel sem tudnám sorolni a neveket a teljesség igényével. Kiemelendő az önkormányzat pozitív, segítő hozzáállása, mert nem tudtam és nem tudok lehetetlent kérni. Mondhatom, hogy a kiadvány valójában püspöki segédlettel készült, mert Varga Lajos püspök végig figyelemmel kísérte az alkotó munkát, és ő a lektora a könyvnek. Az ünnepi napra, május 4-ére Dr. Beer Miklós megyés püspök úr érkezik személyesen. „- mondta el lapunknak Varga Sándor plébániai kormányzó
A program valóban felemelőnek, és rendkívül színvonalasnak ígérkezik május 4-én. Ha tehetik tartsanak a jászkarajenői hívekkel. Katolikus Szentmisét celebrál reggel 9 órától a helyi templomban Dr. Beer Miklós megyés püspök, 10.30-tól az évfordulóra készült könyv bemutatóját tartják, majd déltől Maczkó Mária népdalénekes előadása következik. 13 órától agapé lesz a plébánia udvarán. 14.30-tól kulturális, hagyományőrző programokkal kedveskednek a lakosságnak és a napot az Örökség zenekar koncertje zárja este hét órától. A rendezvényekre a belépés díjtalan és könyvet minden megjelent vendég térítésmentesen megkaphatja.
„ 1894. augusztus 16-án Nagyboldogasszony tiszteletére felszentelték a neogótikus stílusban megépült római katolikus templomot. „ –írja a szakirodalom. A maga nemében páratlan épület előtt is fejet hajtanak a hívek ebben az esztendőben.
Lőrinczy Veronika