Az abonyi Pető Zsolt hosszú évek óta dolgozik Ceglédbercelen jegyzőként, a település szépen fejlődik. A kiváló közigazgatási szakember, aki nem mellesleg nagy sportbarát is, most egészen másik oldaláról mutatkozott be. Kiderült, hogy pálinkát főz és nem is akárhogy, hiszen Gyulán bronzérmet nyertek termékei. Nekem is hozott belőle kóstolót, igaz, hogy jeles napra tartogatom, tehát nem volt még szerencsém megízlelni. Azonban maguk a remekül tervezett és felcímkézett pálinkásüvegek nagy sikert arattak nálam. A rájuk írt történet a szeretet igaz meséje, melyből kiderül, hogy a Pető család apraja és nagyja aktívan közreműködött a minőségi nedű előállításában, sőt barátok is csatlakoztak hozzájuk. Ez a pálinkázás igaz meséje, no meg az is, hogy harmadik éve főz Pető Zsolti barátom igazi magyar pálinkát.
Megtudtam tőle, hogy ebben az esztendőben húsvétkor Gyula volt a pálinka fővárosa, ahol immár tizenötödik alkalommal rendezték meg a XV. Kisüsti Pálinka Fesztivál, III. Pálinka, Gyümölcs- és Borpárlat Világkupát.
A több mint 200 hazai és külföldi versenyző által benevezett több mint 600 pálinka érzékszervi bírálatát március 26-27-én végezte el a szakmai zsűri. A tisztaság, íz, illat és összbenyomás pontozását követően a pálinkák 40%-át értékelte díjra érdemesnek a grémium. A legjobb kereskedelmi főzdéket, bér-, illetve magánfőzetőket bronz, ezüst, arany minősítéssel rangsorolták, továbbá a „Nemzet Kincseként” kihirdették az ország legjobb pálinkáját.
E rangos viadalon abonyi díjazottat is méltatott a zsűri. Pető Zsolt Tradíció elnevezésű cseresznye és cserszegi fűszeres törköly pálinkája bronz díszoklevélben részesült.
„ Második alkalommal vettem részt a gyulai fesztiválon. A tavalyi évben cserszegi törkölypálinkám egy hajszállal maradt el a legjobbaktól, most azonban két pálinkámat is a kiválók közé sorolt a zsűri. A pálinkakészítéssel Ceglédbercelen fertőződtem meg, ahol nagy hagyományokkal bír a szőlő és gyümölcstermesztés, illetve azok feldolgozása. A cefrekészítésben és a főzésben élen járó barátaimtól Török Józsitól, Megyeri Józsitól és Répás Lacitól próbálom ellesni azokat a fogásokat, melyek lépésről-lépésre előrevihetnek. Az előrelépésben hasonlóan nagy szerepet töltenek be azok az abonyi barátok, így Mádi Zsolti, Gáspár Csabi vagy Szabó Bandi, akik különös alázattal és szakértelemmel kezelik a pálinka életútját a gyümölcskiválasztástól a lepárlásig, illetve a baráti kóstolásig. A Világkupán szerzett bronzéremből minden „szakértő” barátnak jár egy szelet. Ez előzőek alátámasztásához még annyit, hogy a cserszegi fűszeres törköly a ceglédberceli aranyhegyen, míg a germersdorfi cseresznye Mádi Zsolti abonyi gyümölcsösében termett.
Úgy gondolom, az elismerés azt jelenti, hogy jó úton járunk. Van értelme, eredménye a közös gondolkodásnak és a közös munkának. A magunk módján egy kicsivel mi is hozzájárulhatunk hagyományaink őrzéséhez és továbbadásához. „
Szerkesztőségünk és Olvasóink nevében is sok szeretettel gratulálunk Pető Zsoltnak és kis csapatának, és kívánunk további szép sikereket a pálinka területén is!
Utóirat: Ha megkóstoltam a győztes pálinkákat, beszámolok külön cikkben élményeimről!
Lőrinczy Veronika