Nem érvénytelenek a devizahitel szerződések csupán az árfolyamrés alkalmazása miatt az Európai Bíróság döntése alapján. Legalábbis egy konkrét ügyben, a magyar Kásler házaspár ügyében hozott luxemburgi határozatból ez derül ki.
A Kásler házaspár a magyar bíróságok előtt támadta meg frankhitel-szerződését, mert a bank a törlesztőrészletet eladási, vagyis a drágább árfolyamon számolta ki. Az ügyben végül a Kúria fordult az Európai Bírósághoz, mely a mostani ítéletében vizsgálta, hogy tisztességtelen-e a hitelszerződésekben szereplő árfolyamrés.
A luxemburgi székhelyű testület kijelentette, hogy azoknak a, akik külföldi pénznemben meghatározott kölcsönt vesznek fel, képesnek kell lenniük értékelni annak a gazdasági következményeit, hogy a kölcsön visszafizetésére más árfolyamot (devizaeladási árfolyam) alkalmaznak, mint amelyet annak folyósításakor a kölcsönösszeg kiszámítására alkalmaztak (devizavételi árfolyam). Azaz a hitelfelvevőknek tisztában kell lenniük a kockázatokkal.
A nemzeti bíróság a szerződéses felek közötti egyensúly helyreállítása és a szerződés érvényességének fenntartása céljából az Európai Bíróság szerint helyettesítheti a tisztességtelen szerződési feltételt a nemzeti jog valamely rendelkezésével - mondta ki szerdán kihirdetett ítéletében az Európai Unió luxembourgi székhelyű ítélkező fóruma.
Vagyis a labda most újra itthon pattog: az ítélet alapján ugyanis a bíróságok kijavíthatják a szerződések problémás pontjait – ha találnak ilyet.
MTI