„Bolyai Farkas léptei nyomán” címmel nyert pályázatot a Határtalanul program keretében a Somogyi Imre Általános Iskola. Az erdélyi tanulmányi kiránduláson a 7. osztályos tanulók közül 58 gyermek április 27-30. között töltött el 4 felejthetetlen napot. Az utazást a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. feladatait átvevő Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta. A támogatáson nyert összeg 1.326.400 Ft
Egy kis ízelítőt adunk abból, amit a 4 nap során átéltünk. Már lefeküdni sem volt nagyon érdemes, mert vasárnap 2 óra tájban kelni kellett, hogy indulásra készen legyünk. Már az is nagy izgalommal töltött el bennünket, hogy emeletes busszal utazhattunk.
A Határtalanul pályázat, mint a nevében is benne van, lehetőséget biztosított számunkra a határon túli magyarság kultúrájának megismeréséhez. Megtapasztalhattuk, hogyan viselkednek az erdélyi magyarok a magyarországi magyarokkal szemben. Mint láttuk, mérhetetlen szeretet övezett minket a kirándulás során, mind az erdélyiekkel, mind a tanárokkal szemben.
Az első nap buszos kalandjait követően (durrdefekt, difi…) mégiscsak jártunk a kolozsvári kollégiumban, ahol nem mindennapi fogadtatásban volt részünk, majd a Házsongárdi temetőben, ahol Tőkés László testvére, Tőkés Erzsébet vezetett minket. Második nap Bolyai Farkas szülőfalujában jártunk, ahol megtekintettük a róla elnevezett múzeumot és érdekes előadást hallhattunk a Bolyaiak életéről, majd egy matekverseny után elindultunk Nagyenyedre. Itt megtekintettük a felújítás alatt álló kollégiumot, és a 48-as szabadságharc emlékművét, amelyet az ottani magyar diákok örökbe fogadtak. Megebédeltünk, majd egy újabb matekverseny várt ránk az ottani diákokkal közösen. Ezután Aranyosgerendre indultunk, ahol megtekintettük a kastélyt és a román kori református templomot, ahol előadást tartott nekünk a plébános úr a templom történetéről, és bemutatta a Bolyai- féle kályhát. Ezután hazaindultunk szálláshelyünkre, Marosvásárhelyre.
A harmadik nap reggelén meglátogattuk a szecessziós stílusú marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumot, ahol körbejártuk az iskolát és meghallgattuk a róla szóló előadást. Ezután a Teleki Tékát és a Hiperbolikus napórát néztük meg. Utunk a Bolyai- sírokhoz vezetett és a Pónyik almafa történetét hallgattuk meg. Ezután indultunk el Bözödújfalura, ahová utunk szekéren vezetett. Itt egy rövid megemlékezés keretében meghallgattuk Bözödújfalu elárasztásának szomorú történetét. Talán kirándulásunk legmeghatóbb pillanata az volt, amikor elénekeltük a magyar és a székely himnuszt. Ezt követően elindultunk Körispatakra, ahol megtekintettük a helyi látványosságokat. Az est folyamán bolyais diákokat láttunk vendégül a szálláshelyünkön, ahol táncházzal és matekverseny keretében fűztük szorosabbra kapcsolatunkat.
Az utolsó napon a tordai sóbányába utaztunk, ahol feltérképeztük a sóbánya területét, érdekes összefüggéseket láthattunk a hang terjedelme és a sóbánya mélysége között. Megebédeltünk, majd a Tordai –hasadékba indultunk, ahol megcsodáltuk a Tündér- barlangokat illetve az ottani páratlan növény és állatvilágot. A hazafelé út kellemesen telt, a nebulók élménybeszámolót tartottak a kirándulásról.
Nagyon hálásak vagyunk azért, hogy ezt a lehetőséget megkaptuk a Határtalanul program keretében, és utazásunkat támogatta az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Nagy Bendegúz írta 7. mt osztályos tanuló