Az abonyi Bihari János Zeneiskola 1952-ben az ország első falusi zeneiskolájaként kezdte meg a zenei nevelést. Szabó Sándor (1918-1984) 31 évig volt alapító igazgatója a Zeneiskolának. Évtizedekig kiemelkedő szerepe volt nem csak iskola sikereiben, hanem Abony kulturális életében is. Ezen kívül megszervezte Pest megye Zeneiskola hálózatát. Egy jeles dátum kapcsán, halálának 30. évfordulóján az új Kultúra Házában emlékeztek meg rá az abonyiak a zeneiskola szervezésében május 10-én. A legendás hírű igazgató, ha élne, nagyon csodálkozna, mert az egykori épületnek már nyoma sincs, helyére épült az új komplexum, melyben szeretett iskolája is helyet kapott. Nélküle sem az új, sem a régi létesítmény nem létezne.
Szabó Sándor örökre maradandót alkotott, hiszen munkásságának köszönhetően szervezték meg a falusi zeneoktatást szerte az országban. Ennek nyomán tanult meg először sok tíz, majd sok száz, később sok ezer gyermek hangszeren játszani Magyarországon, és sokan közülük zenei pályát választottak. A kultúra szeretetére tanított akkor, és teszik ezt ma utódai is, a Bihari János Zeneiskola tanárai is nap, mint nap, áldozatos munkával. A lelkek nevelői ők, mely a mai világban igazi kincs.
A megemlékezők ünnepét csak egy tény árnyékolta be. Annak ellenére, hogy kaptak meghívót, az abonyi városvezetés részéről egyetlen egy személy sem tette tiszteletét a megemlékezésen. Pedig a Szabó Sándor által alapított zeneiskola növendékei és tanárai azok, akik hírünket, Abony hírét viszik szerte az országban, és a nagyvilágban. Ennek ellenére a hiányzók nélkül is remekül lezajlott az ünnepi program. Visszatérve a megemlékezéshez, szeretettel osztok meg Önökkel most egy 1992-ben készült írást, melyet a zeneiskola igazgatónője, Bakosné Kocsi Judit bocsátott rendelkezésemre, valamint két fényképet a hőskorból, melyet unokája, Gyuri küldött el nekünk sok szeretettel, hogy az emlékezést még szebbé tegye.
Szabó Sándor arcmását egy emléktábla is őrzi, mely Blaskó Sándor szobrászművész alkotása, 1992-ben az iskola belső udvarán helyezték el. 2013-ban lebontották a Bihari János Zeneiskola régi épületét, hogy fölépíthessék az új Művelődési Házat. A addig ott lévő műalkotásoknak és emléktábláknak is új helyet kerestek. Szabó Sándor emléktábláját a Bihari János Alapfokú Művészeti Iskola bejáratától jobbra helyezték el.
Lőrinczy Veronika
Az 1992-es beszéd az alábbiakban olvasható