A két lány Pünkösd vasárnapján a Főtéren a zenekari találkozó után a fűben feküdt, egyikük szemmel láthatóan szinte önkívületi, magatehetetlen állapotban volt. A rendezvényen tartózkodó vendégsereg hosszú percekig nem foglalkozott a „ jelenséggel „. Ahogyan ezt általában „ jó magyar szokás „ szerint embertársaink egy része teszi ilyen helyzetben. Aztán megérkezett a rendőrség munkatársa, és elkezdődött a „ mentési folyamat „. Kihívták az Országos Mentőszolgálat munkatársait is, akik rekord idő alatt megérkeztek a szerencsétlenül járt fiatalokhoz. Míg ők kiérkeztek, Kati doktor néni vigyázott a drogtól kába lányokra. A szirénázva és villogva érkező mentőautó már kisebb fajta csődületet okozott, körbeállták a lányokat. Az egész folyamatban a polgárőrök intenzíven vettek részt, a pórul járt abonyi fiatalokat a mentősök elszállították, egyiküket hordágyra kellett tenni.
Az emberek összesúgtak „ Te ez a polgárőr Edit lánya! „- mondták meghökkenve. Igazuk is volt, mert egyikük tényleg a színkörös kislány volt. A szituációt a jelen lévő döntő többsége annyira életszerűnek tartotta, hogy el is hitte. A dolog akkor kezdett el gyanússá válni, amikor a mentőautóból drogellenes lufik is előkerültek, melyet a helyi polgárőrség munkatársai osztogattak az abonyi lakosoknak. Tehát kiderült végül, hogy nem valós, éles szituációról volt szó, hanem egy igen összehangolt úgynevezett flash mob gyakorlatról, melyben egy valóságban is könnyen előforduló esetet imitáltak a polgárőrök, a rendőrség, Kati doktor néni, és a célcsoport kora egyre csökkenő tendenciát mutat, azaz egyre fiatalabbak is érintettek a drog különféle válfajainak kipróbálásában. Mindezt Deákné Orosz Zsuzsanna, a Családsegítő szolgálat vezetője is megerősítette lapunknak és elmondta, hogy sajnos munkájuk során is egyre több ilyen esettel találkoznak. Ez persze nem napi, vagy heti gyakoriságú, de előfordulnak rosszullétek iskolákban és egyéb helyeken is.
A mostani akció célja az volt, hogy felhívják az abonyi lakosság figyelmét arra, hogy ez bárkivel előfordulhat, bármely családban megtörténhet. Juhász Pálné, az Abonyi Polgárőr Egyesület vezetője tartott az esetet követően sajtótájékoztatót és azt is megtudhattuk, hogy ez nem az utolsó ilyen szituációs gyakorlat volt részükről. Munkájuk során igyekeznek felhívni minden abonyi figyelmét a drogfogyasztás veszélyeire, és az intő jelekre, melyekre szülőként nagyon figyelni kell. A sajtótájékoztatót személyes jelenlétével tisztelte meg Abony város polgármestere, Romhányiné Dr. Balogh Edit és az aljegyző, Kelemen Tibor. A jelek szerint számukra is fontos a téma.
Balogh Edit volt háziorvosként tájékozott a problémakörben és megköszönte mindazok munkáját, akik ily módon segítenek a felvilágosításban, figyelemfelkeltésben. Egyet értett a kötetlen beszélgetésben elhangzottakkal, mely szerint sajnos a lakosság nagyon közönyös, ha a közterületen olyan embert lát, aki mondjuk az utcán fekszik. Sokan mennek el segítségnyújtás nélkül, holott lehet, hogy életet mentenének. Nem feltétlenül csak egy magatehetetlen részeggel lehet dolgunk ilyenkor, az is lehetséges, hogy ennél sokkal nagyobb a baj, mondjuk kábítószeres befolyás miatt lett rosszul az illető, vagy cukorbeteg és ezért ájult el. Nagy a felelősségünk tehát, ah ilyen esetet látunk, minden esetben hívjunk hathatós segítséget. A polgárőrség által szervezett sajtótájékoztatón a polgárőr vezető lányának és a másik gimis diáklánynak megköszönték, hogy vállalták az eset eljátszását, mely igazán élethűre sikeredett rendőri és mentősi segédlettel.
Jó. ha tudjuk, hogy mik lehetnek a jelei annak, ha ismerősünk, családtagunk drogfogyasztó. Deákné Orosz Zsuzsanna is ajánlja szíves figyelmükbe az alábbiakat:
A bevitel helye, a szer típusa, az alkalmazás hossza meghatározza a kialakuló bőrtüneteket, melyek igen változatosak lehetnek, de általánosságban elmondható, hogy a krónikus kábítószer-élvezők csaknem mindegyikére jellegzetes a beesett, hamuszürke arc, a sápadtszürke bőr, esetleg sárgás bőrszín, aláárkolt szemek. Gyakori az erőteljes fogyás, emiatt a bőr petyhüdt, tónusvesztett, könnyen ráncolható. A pupillák erősen szűkek, esetenként kitágultak lehetnek.
Pszichés tünetek:
idegesség, ingerlékenység
kedvtelenség, levertség, közöny vagy ellenkezőleg: ok nélküli örömkitörések
túlérzékenység
a figyelem és koncentrációs képesség zavara
feledékenység
indokolatlan fáradtság, gyors kimerülés, a teljesítőképesség ingadozása, alvászavarok
térbeli és időbeli tájékozódási zavar
túl sok, gyakran összefüggéstelen beszéd
indokolatlan félelemérzés
hallucinációk
Testi tünetek:
beesett arc, elszineződött bőr
ismeretlen eredetű tűszúrások
szűkebb (opiátok) vagy tágabb (hallucinogének) pupillák, mint általában
hamuszürke arc, szájszárazság, orrfolyás
étvágytalanság, erős fogyás
túlzott érzékenység külső ingerekre
Magatartásbeli változások:
a korábbi érdeklődés csökken
a tanulmányi eredmény hirtelen romlik
a családon belüli kapcsolatok zavara
titkolózás, zárkózottság
a korábbi, megszokott életmód megváltozása
saját maga és környezete elhanyagolása
kimaradozás, iskolakerülés
új ismeretlen barátok titkolása, a régiek hanyagolása
Gyanút keltő használati tárgyak:
ezüst papírdarabkák, vagy többszörösen összehajtott kis ”boritékok” (pakettek)
színes tabletták, ismeretlen eredetű gyógyszerek
igazolványban, zsebben zöld száraz növénydarabkák
féltve őrzött, kézzel sodort cigaretta
injekciós felszerelés, letört cigarettaszűrő, citrompótló
vérpöttyös zsebkendő, vatta, vagy ingujj
megégetett, kormos aljú, meghajlított kanál
nagy melegben is hosszú ujjú viselése
a lakásban cigaretta által okozott égésnyomok
A fű, hasis, marihuána kellékei:
vizipipa
szipka
joint
agyagpipa
szelence
levélmérleg (házilagos változata bankkártyából, telefonkártyából készül)
A heroin és más intravénás anyag kellékei:
gumicső, öv (véna elszorításához)
hajlított kanál
filter
öngyújtó, mécses
fecskendő
paket (alufólia)
A crack kellékei:
crack-pipa
szelence
gyufa, öngyújtó
Dr. Takách Gáspár: A drog
LŐVE