Mint arról lapunk beszámolt, térségünk több településén folyik a közmunka program, melynek keretében gyümölcsösöket telepítettek, és zöldségféléket is termesztenek a résztvevők. Jászkarajenőn, a kis községben remekül sikerült a telepítés, a dolgozók szinte sajátjukként kezelik a területet, dédelgetik a növénykéket. Cikkünk IDE kattintva olvasható. Megnéztem, hogy Abonyban mi a helyzet és szemmel látható sajnos a különbség. A talajban még mindig hatalmas téglatörmelékek éktelenkednek, a dolgozók alig tudják magukat utolérni, mert több hétig nem is volt közmunkás Abonyban. Azért ők mindent megtesznek annak érdekében, hogy rendben teremjenek a növények, de ez kevés.
Jászkarajenőn ilyen a terület, mutatom, ott nincsenek kiszáradt sínylődő fák:
Abonyban így néznek ki a fák:
Laikusként is látom, hogy van baj, nem kicsi. Az öntözés nem megoldott, a területen átívelő gusztustalan csatornavízből locsolókannákkal merítenek vizet a dolgozók és próbálják életben tartani a növényeket, és a reményeket. Ez az egyetlen remény ez életben maradásra. A kis facsemeték ültetése sem úgy sikeredett, ahogyan kellett volna, mert azok egyharmada máris kipusztult. Ez locsolás híján nem csoda, nem beszélve arról, hogy köves földbe „ vermelték el őket „, de úgy, hogy nem árkolták őket körül, nincsen locsológödör.
A kezdeményezés nemes és szép, de ezen hibák miatt egyben szomorú is. Nyilvánvaló számomra, hogy nincsen megfelelő szakember sem, aki irányítja a folyamatokat, de a vegyszerekkel sem bánnak túl bőkezűen. Legalábbis a rengeteg káposztalepke és krumplibogár erre enged következtetni. Igaz, lehet, hogy biotermékeket állítanak elő… Javasolnám, hogy a fák megmentése érdekében sürgősen szerezzenek be egy szivattyút, locsoljanak már rendesen, árkolják körbe a kis fákat. Mert megérdemlik, és nem csak ők, hanem maguk a közhasznúak is, ha már dolgoznak a területen. Nem beszélve arról, hogy ideje lenne, ha csakis olyan személyek vennének bizonyos munkagépeket a kezükbe, akik erről megfelelő képesítéssel is rendelkeznek….
LŐVE