A közelmúltban Nagykőrös két óvodájában is jártak a Gyógyító Bocsok, hogy megnyugvást, szeretetet, mosolyt vigyenek a gyerekeknek. Igazi, önként vállalt küldetés az övék, feladatuk nemes. Az a fő céljuk, hogy jelenlétükkel, munkájukkal csökkenthessék azt a félelmet, melyet a kicsik kórházba kerüléskor, vagy az orvosnál, mentőautó látványakor éreznek. Szituációs feladatokon keresztül vonják be a gyerekeket a gyógyító, életmentő munka rejtelmeibe, mindenhol sok szeretettel fogadják őket. Mintegy 1900 óvodással találkoztak már, Kecskeméten és vonzáskörzetében, egy éves fennállásuk óta. Így 74 óvodai csoporthoz és 2 iskolai osztályhoz jutottak el.
Olyan nagy az igény munkájukra, hogy folyamatban van egy egyesület alakítása is. Ekkor megteremthetik a megfelelő anyagi bázist is küldetésükhöz. Sokan vannak ők, szívvel, lélekkel tesznek a köz érdekében. Összesen 12 mentő dolgozó vesz részt a programban, a többiek a Bács- Kiskun Megyei Kórház Gyermekosztályának a dolgozói, jelenleg 26-an vannak. Ez egy fix, lelkes kis csapat. Úgynevezett motorjai is vannak a programnak, a kecskeméti kis csapatot Dr. Mézes Mónika rezidens doktornő hívta életre, azóta igazi csapatban dolgoznak, fő segítője Sóber Ágnes, a Kórház Gyermekosztályának nővére, és Cseh András, az OKTOMED Bt. megbízott ügyvezetője, aki mentőként segít, ott, ahol csak tud. Ők voltak beszélgetőpartnereim egy remek hangulatú reggeli interjún. Boldogan meséltek, láttam, hogy nagyon szeretik azt, amit tesznek. Méghozzá nem is kevésszer, hiszen hetente kétszer is járják szezonban az óvodákat. Nagy az igény munkájukra.
„ Az orvosok indították el a Gyógyító Bocsok programot, mi csak „ belecsöppentünk „ A Teddy Maci program Svédországból indult hódító útjára, világszerte elismert. Orvostanhallgatók és fogorvoshallgatók óvodások és kisikolások félelmének leküzdését tűzték ki célul. Kecskeméten néhány lelkes szakember létrehozta a Gyógyító Bocsokat. Sajnos tapasztalatunk szerint a kisgyermekekben alaptalan, túlzó félelem van az orvosokkal, kórházzal és mentőautóval kapcsolatban. Ez utóbbi látványától is nagyon sokszor megijednek. Az OKTOMED biztosítja a mentőautót a Gyógyító Bocsok programjaihoz, 90 %-ban az OMSZ alkalmazottjai a résztvevők. Először arról volt szó, hogy egy makett mentőautót használnak a Bocsok, a Gyermekosztály dolgozóival tavaly novemberben egyeztettünk erről és azóta mi egy igazi kocsival vagyunk jelen. Nem csak az ovisok látnak bennünket szeretettel, egyre több iskolába is hívnának bennünket. A közeli helyekre térítésmentesen megyünk, de tudjuk, hogy ez nem lesz hosszú távon fenntartható, ezért szeretnénk egyesületi formában működni tovább. Ha minden jól megy, ősszel már ez a lehetőség adott lesz. Fejleszteni is szeretnénk az eszközparkunkat, és szükségünk lenne saját mentőautóra is. Nagy öröm számunkra, hogy mindenhol támogatnak bennünket, azt halljuk, hogy a szülők is nagyon örülnek. Van, hogy a kisgyermek a program után két héttel még otthon gyógyítja a maciját. Minden alkalommal nagyon jó érzésekkel távozunk az ovikból, iskolából, hiszen a gyerekek öröme az, ami bennünket motivál. Hisszük és valljuk, hogy önkéntes munkánknak van értelme, a kórház vezetősége is támogatja törekvéseinket. Volt olyan eset, amikor a kórházba bekerült egy kisgyermek, és ismerősként üdvözölte a dolgozót, mondván, hogy tudja, hogy „ Ti vagytok a Bocsok! „
Tőlünk nyugatabbra, az egészséges életmódra nevelés, alapvető elsősegélynyújtás a tananyag szerves része. A hazai mentősök tudják, hogy a külföldiek sokkal jobban tisztában vannak az elsősegély nyújtás alapjaival, sokkal bátrabban segítenek. Nálunk is szükség lenne erre, mi is célul tűztük ki magunk elé, hogy ebben az irányban is tegyünk. Nem jó, hogy az emberek jelentős része a kórházas sorozatokból tanulja meg az elsősegély nyújtás alapjait.
Egy program 1,5 órás, általában egy nap két helyre megyünk, négy- öt fős a mi kis csoportunk. Úgy kezdődik, hogy orvosi rendelőt alakítunk ki, macikkal, kitalálnak valamit a gyerekek, hogy mi történt vele. Van, hogy műteni kell a macit, a belső szerveket is megismerik a kicsik. Aztán a maci nem fogad szót, rosszalkodik, valahonnan leesik, és akkor megsérül, hívni kell a mentőt, akiknek a számát is megtanulják a gyerekek. A 104 felhívása után a mentő hamarosan megérkezik, kikérdezik a gyerekeket a baleset körülményeiről, ellátják a sérültet, mentőautóba teszik és elszállítják. Ekkor hallhatják a kicsik a sziréna hangját, megnézhetik a mentőautó belsejét. A mentő jelenlétét általában hatalmas ováció övezi.
Hosszabb távon szeretnénk elérni azt is, hogy egészségtudatosabb szemléletet mutassunk példaként. Ismert tény, hogy hazánkban a szűrővizsgálatokon résztvevők aránya meglehetősen kevés. Amennyiben sikerülne a kisgyermeket más szemléletmóddal ellátni, még a krónikus betegségek száma is csökkenthető lenne. „ – mesélték el nekem a Gyógyító Bocsok jelenlévő tagjai
Áldozatkész önkéntes munkájukhoz ezúttal is kívánunk további sikereket! A későbbiekben tevékenységükről, eredményeikről folyamatosan beszámolunk Önöknek.
Lőrinczy Veronika