„ Azon kell elgondolkodni, hogy hogyan lehet menedzselni egy települést. Ennek fontos eleme, hogy hogyan tudnak megőrizni már meglévő munkahelyeket, ennek eszköze lehet a helyi adók csökkentése is. Át kell tehát alakítani az önkormányzatok gondolkodásmódját. „
A közelmúltban Ábrahám Tibor laptulajdonossal, a Kecskeméti Konzervgyár Kft igazgatójával felkerestük hivatalában Földi Lászlót, a Fidesz- KDNP országgyűlési képviselőjét, akivel kötetlen beszélgetést folytattunk. Az alapvető téma, ami miatt megkerestük őt, nem más volt, mint a napjainkban egyik legfontosabb téma, a gazdaság és a munkahelyteremtés, mely a kormánypártok programjában is kiemelkedő szerepet jásztik. A jó hangulatú eszmecserén Földi László elmondta, hogy nem egyszerű lépnie manapság a munkahelyteremtés ügyében a helyi önkormányzatoknak.
Ő maga is sokat tárgyalt hazai és külföldi befektetőkkel, de számos esetben a visszatartó erő a térség rossz megközelíthetősége volt. „ Nincsen autópálya! – mondják, részben igazuk is van. Ezért nagyon fontos a négyes út négysávosítása, mely a tervek szerint két éven belül megvalósulhat. Az M8-as épül, ez Nagykőrösnek is sokat jelent majd. Kiemelendő a pályázatok szerepe a térség- és gazdaságfejlesztésben. Az előző pályázati ciklusban Pest megyében alacsonyabb volt a támogatási intenzitás, mert a Központi Régióban vagyunk. Ma már 50 % is elérhető, ezt szorgalmazta Orbán Viktor miniszterelnök is, szükségesnek tartotta, ha kell, saját állami forrásokkal is szükséges kiegészíteni a lehetőségeket. Az előző pályázati rendszer valóban nem működött jól. Igaza van Lázár Jánosnak abban, hogy a pályázatos források rengeteg közreműködőn keresztül jutottak el a megfelelő helyekre. 8000 milliárdból az úgynevezett közreműködők elvittek 1200 milliárdot, ezért új rendszer kidolgozására van szükség. A pénzek jelentős részét vitték el a projektmenedzserek, túlzó volt a nyilvánosságra, sajtóra költött pénz is. „- mondta el lapunknak Földi László
A politikus szerint az önkormányzatok átalakulása elengedhetetlen, és ezt nem a szó fizikai értelmében gondolja. „ A gondolkodásmódban kell a gyökeres változás. Az állam elvitte a feladatok nagy részét, az egészségügyet, az oktatást, átvállalta, konszolidálta a tetemes adósságállományt, így új korszaknak kell következnie. Azon kell elgondolkodni, hogy hogyan lehet menedzselni egy települést. Ennek fontos eleme, hogy hogyan tudnak megőrizni már meglévő munkahelyeket, ennek eszköze lehet a helyi adók csökkentése is. Át kell tehát alakítani az önkormányzatok gondolkodásmódját. Nem látványberuházásokra van szükség. Az EU-s pénzek egy jelentős része a szépészeti dolgokra ment el. 2014 és 2021 közt nem lesz ilyen támogatási intenzitás már több területen. Így például a szennyvízcsatorna hálózatokra sem. A közúthálózat fejlesztése Orbán Viktor miniszterelnök szerint is alapvető feladat.
Nagykőrösről elmondható, hogy sajnos már nincsen igény, kereslet olyan hatalmas mamut konzervgyárra, mint amilyen korábban működött a településen, de a feldolgozóipar mindenképpen fejleszthető és fejlesztendő is. Ez a cél egybe esik a kormányzati törekvésekkel is. Gondot okoz, hogy a zöldség- és gyümölcstermelők a mai napig képtelenek összefogni a közös értékesítés, feldolgozás, tárolás terén. Ennek jó példája, most a meggy túltermelése, de várható, hogy sajnos az almával is hasonló lesz a helyzet. Szerencsés lenne, ha maguk a termelők lennének a tulajdonosai kisüzemeknek. Ezt a szemléletmódot nem tudta még átvenni a magyar termelők nagy része, ezért tartunk itt. Ha így, egyedül próbálkoznak, nem tudják eladni a termékeiket. Célszerű lenne, ha 10- 20 termelő összefogna, és alakítana egy Kft-t, és közösen indulnának el. Sajnos a TÉSZ-ek jelentős része sem váltotta be a hozzájuk fűzött reményeket, tönkrementek. Jó lenne akkor piacra dobni a termékeket, amikor magasabb az áruk, de ehhez kell megfelelő hűtő- és tároló kapacitás, illetve feldolgozottsági szint. Azon munkálkodunk ebben a kistérségben, hogy hogyan lehetne a megtermelt élelmiszerek feldolgozottsági szintjét növelni. Az élelmiszertermelés stratégiai ágazattá kell, hogy váljon Dél- Pest Megyében. Mindenkinek tudnia kell, hogy nálunk nem lesz nehézipar, és atomerőmű sem épül majd. Adottak a feltételek a termelésre, de a feldolgozásra is elvileg. A konzervgyárnak nagy múltja és hagyománya van, ha nem is olyan hatalmas üzemben kell gondolkodni, mint amilyen korábban volt. A konzervgyári dolgozók képzettségi szintje nem kell, hogy magas legyen, betanított munkásként is dolgozhatnak.
Nagy öröm és egyben reménykeltő számunkra, hogy Kiss Miklós Zsolt, nyársapáti agrárszakember lett a Vidékfejlesztési Államtitkár. Itt él, gazdálkodik, és pontosan ismeri a térség adottságait, gondjait, problémáit. Ebben a pályázati ciklusban 900- 1000 milliárd forint jut a vidékfejlesztésre a következő hét évben. Ebből az összegből ide is kell tudni hozni, ha lehet, minél többet. „ – mondta Földi László, aki ugyan nem gazdasági szakember, de mindezek ellenére kiderült, hogy képben van a helyi lehetőségeket tekintve, és valóban szívügyének érzi a térségi munkahelyek teremtését. Földi László Cegléden polgármesterként már sokat tett a helyi munkahelyek megteremtése és megőrzése érdekében, több nagyobb vállalkozás telepedett le náluk. Bízunk abban, hogy a térségben is megvalósulhatnak nagyobb gazdasági beruházások, különösen a fent említett nagy forgalmú, jó minőségű utak megépülte után.
A beszélgetésen végig jelen volt velem Ábrahám Tibor konzervgyár igazgató, aki megosztotta szakmai tapasztalatait Földi Lászlóval, és szó esett arról is, hogy hogyan és miképpen lehetne Nagykőrösön feldolgozóüzemet létrehozni a munkahelyek megteremtése érdekében. Kíváncsian várom a folytatást!
Lőrinczy Veronika