Szerkesztőségünk, olvasóink és a térség lakossága nevében is sok szeretettel gratulálunk a törteli gazdának, Sebők Mihálynak a rangos elismerésért, melyet a közelmúltban vehetett át. Minderről az agroinform.com szaklap számolt be, képekkel. Ha tehetik, olvassák el ott a teljes cikket. Az Agroinform információi szerint Sebők Mihály törteli juhászati gazdaságát bemutató mintateleppé nyilvánította a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség.
Juhtartással 12 éves kora óta foglalkozik, mivel a helyi állami gazdaságnak a juhászati telepe a szülei birtoka mellett volt. Abban az időben az iker bárányokat nem szívesen nevelték fel, mert a tejtermelés és a gyapjútermelés volt a juhágazat fő bevételi forrása. Az iker bárányokból minden évben kapott 8-10 darabot és ezeket felnevelte cumis bárányokként. Innen ered a juhtartás iránti szeretete. Az 1960-ban a tagosításkor kb. 30 db anyajuh volt a tulajdonukban. Sajnos ekkor csak 5 db maradhatott ebből, többit a szövetkezetbe be kellett adni. Mára viszont eljutott szakmájának csúcsára, saját elmondása szerint szívesen adja át tapasztalatait másoknak is.
A rangos szakmai elismerést Czerván György, agrárgazdaságért felelős államtitkár adta át az ország legnagyobb juh törzstenyészete tulajdonosának. A bemutató mintatelepeknek fontos a szerepe lehet abban, hogy a fiatalok megismerjék az állattartást, a gazdálkodói életformát és példát mutasson más juhászoknak - hangzott el a címet átadó ünnepségen. „ Jólesett az elismerés, amit egyébként már évekkel ezelőtt is nekem szántak, elsőként az országban. Annak idején nem fogadtam el, mert úgy gondoltam, családi gazdaságunk nem érte még el azt a színvonalat, amiért a mintatelep címet megérdemelné. A törzstenyészettel ugyan régóta az élvonalban vagyunk, de sok évbe telt, mire felépítettük a gazdasági épületeket, növelni tudtuk a termőföld területét” - mondta Sebők Mihály, a BAON.hu-nak
A juhászathoz ötszáz hektár földterület tartozik. Abból a 230 hektár juhlegelő kedvező időjárásban szénát is ad és termesztenek az állatoknak szálas és szemes takarmányokat.
Több, mint 1300 birkát, elsősorban anyaállatot tartanak, magyar- és német húsmerinót, illetve feketefejű húsjuhokat. Az egy anyára eső szaporulati mutató 160-180% között mozog és ez igen jó eredménynek mondható. A nőivarú szaporulat 60-70%-át hazai és külföldi állattartók vásárolják meg, a kosok harmadából pedig apaállatok válnak, a többit pecsenyebárányként értékesítik az olasz piacon.
HH összeállítás
Fotó: www.mjksz.hu, ahol sok érdekes állattartással kapcsolatos kép található még