A Zene világnapját 1975 óta ünnepeljük Yehudi Menuhin hegedűművész és az UNESCO zenei tanácsának felhívására világszerte október első napján. Ezen a napon országszerte rendeznek hangversenyeket, hogy népszerűsítsék a zenét, ami összeköt minden embert, hirdetve ezzel a népek közti barátságot és összetartást. Az Abonyi Lajos Művelődési Ház színházterme október 2-án adott helyet ezen alkalomból egy különleges rendezvénynek a Szolnoki Szimfonikus Zenekar főszereplésével.
Az 1965-ben alapított zenekar 2009-tól I. kategóriás, 2012-től pedig kiemelt minősítésű hivatásos szimfonikus zenekar, aminek célkitűzése a városának és a környező települések komolyzenei igényeinek kielégítése, de számos országos és határon túli rendezvényen is felléptek, így Ausztriában, Finnországban, Olaszországban, és még a messzi Japánban is.
Az abonyi koncerten különleges zenei repertoárral örvendeztették meg a közönséget. „Cinemagic” válogatásuk világhírű filmek dallamaiból adott ízelítőt. A műsor iránti felfokozott érdeklődést bizonyította, hogy a színházterem nem csak a pótszékekkel telt meg, hanem még az ajtóban is álltak emberek. Az 50 fős zenekart Hámori Máté karmester vezényelte, miközben a hátborzongatóan gyönyörű dallamok alatt a filmekből vetítettek jeleneteket a félig leengedett vetítővászonra.
Mindenki megtalálhatta a kedvencét a zeneszámok közül, mert a romantikus műfajtól kezdve a rajzfilmeken át a sci-fiig terjedtek a bemutatott melódiák. Stallone Rockyjának diadalmenetével kezdődött a műsor, majd ez a fáradhatatlan lendület tartotta satuban a kíváncsi vendégeket egészen az utolsó produkcióig. A gyermekeknek is tartogatott meglepetést az együttes. A Walt Disney stúdió Szépség és a szörnyeteg című meséjének főmotívuma után az abonyi közönség által jól ismert Aladdin Új élményének dallama csendült felt, majd a Rózsaszín párduc jellegzetes szaxofonos játéka. Harrison Ford rajongói is megörülhettek, hiszen az ikonikus régészprofesszor alakja is megjelent a vetítővásznon. Indiana Jones zenei motívuma semmit sem veszített sodró erejéből. Spielberg E.T.-je sem lenne ugyanaz a film John Williams Oscar-díjas dallama nélkül. Ennek a filmnek az atmoszférájából is kaphattak bemutatót a nézők, majd hajóra szállhattak a Karib-tengerre mindenki kedvenc kalóza, Jack Sparrow társaságában, aki a társai oldalán szállt harcba az élőhalott Hector Barbossa és a polipfejű Davy Jones démoni szörnyei ellen.
A rendezvény második részében felhangzott a Hét mesterlövész, az olasz-francia koprudukcióban készült Cinema paradiso zenéje, majd az Operaház fantomja kísérteties, mindent betöltő zenei motívumával kápráztatta el a közönséget a zenekar. A romantikus filmek rajongói A sors útjaiból kaphatott bemutatót. Az utolsók közt hangzott fel az egyik legismertebb zeneszám. George Lucas űrmeséje egy generáció filmélménye volt. A kultfilmhez John Williams kultzenét komponált. A Szolnoki Szimfonikus Zenekar előadásában a filmvilág egyik legsötétebb figurájának, a fekete köpenyes sith úrnak, Darth Vadernek a zenei motívuma harsant fel, ami megkoronázta a parádés estét.
A zenekar stílusosan köszönt el: a Híd a Kwai folyón volt a ráadás, amit a közönség vastapssal jutalmazott.
A nagy érdeklődésre való tekintettel az Abonyi Lajos Művelődési Ház, Könyvtár és MKH szimfonikus bérlettel készül meglepni az abonyi közönséget, amiben a Szolnoki Szimfonikus Zenekar további színvonalas műsoraiból állított össze válogatást. Az előadások közt helyet fog kapni egy újabb „Cinemagic” produkció is, amiben további nagysikerű filmek jól ismert dallamait hallhatjuk majd.
Jandácsik Pál