A gyermekek figyelmére és tevékenységére káros hatást gyakorolhat! Olvastam ezt ezen a bizonyos italpor tasakján! Elkezdtem utánanézni az összetevőknek,de semmi ilyenre utaló összetevőt nem találtam, de valamit igen, CIKLAMINSAV! Erről egy cikk:
Az utóbbi időben nagy reklámozással beindult egy kampány, az új (sötétszínű) teljesen cukormentes kóla érdekében. Miután meggyőződtem, hogy a tartalomban aszpartam és ciklamát szerepel édesítőszerként, felvilágosítás érdekében végig "pásztáztam" az internetet. Íme a beszámoló a ciklamátról:
A nagyon gyenge idegzetűek számára javaslom ismét Dr. Gunda Tamás összeállítását (Linklista 2. tétel), ahol a 900-as listára kattintva azonnal látható, hogy a 952-es cyklamat "á r t a l m a t l a n "!
Ha a zöldszínű számra kattintunk, kicsit okosabbak leszünk, vagy esetleg zavarba jövünk ekkora ártalmatlanságtól.
Aki teljesen meg akar nyugodni, az a 3, vagy a 4 sz. linkben olvashatja a következőket.
"E-952
Ciklaminsav és ciklamátok (nátrium-, kálium, kalciumsó)
Szerep: Ízfokozók, Édesítőszerek
Hatás: nagy mennyiségben karcinogén(rákkeltő hatású)
Mesterséges édesítőszer, az USA-ban tiltott. Szacharinnal keverve van forgalomban. A ciklamát bekerülhet a méhlepénybe és az anyatejbe. A bélflóra ciklohexil-aminná alakítja át, ami - az állatkísérletek szerint - károsítja a herét és a spermiumokat. Az állatkísérletek - nagy adagokban történő alkalmazás esetén - hólyagdaganatot jeleztek."
A fenti közlemény - az USA-ban tiltott - ugyan 38 évvel ezelőtt volt aktuális és legalább 22 éve nem stimmel, de mégiscsak megnyugtató. Közvetve azt is tudjuk Gunda Úrtól, hogy az állatkísérleteket csak akkor kell figyelemre méltatni, ha nem jelez betegségtüneteket. Ha meg nagy mennyiségben rákkeltő hatású, akkor csak az a kérdés hány mázsát kell megenni ahhoz, hogy egy kis rákot kaphasson a fogyasztó.
Erősebb idegzetűeknek és gyermekes olvasóknak ajánlom az alábbiakat.
A ciklamát nevű mesterséges édesítő anyag fehér, szagtalan por, a cukornál 30-40-szer édesebb, a cyclohexylsulfaminsav és sói(Na,Ca).
A ciklamátot tényleg betiltották az USA-ban 1979-ben rákkeltő hatása miatt. Feltételezésem szerint ennek oka az lehetett, hogy vagy -1._a Coca-Cola cég nem szándékozta alkalmazni; vagy - 2._ az amerikai Élelmiszer és Gyógyszer-Hivatal (FDA) szakértői között a Kóla cég megbizottja (lobbi) hosszabb ideig beteg volt és nem tudta megakadályozni a betiltást.
Hamar rájöhettek a hibára, mert már 1984-ben közölte a "Cancer Assessment Commitee", hogy semmi baj, a ciklamát nem rákkeltő.
Ezt egy évvel később az "US National Academy of Sciences", mint "független" vizsgálat eredményét megerősítette. Így a tilalmat feloldották, hála a Coca-Cola cégnek.
Bármilyen ártalmatlan, mégis tűrési határértékeket állapítottak meg világszerte. Ezek a határértékek országok szerint változó volt, a szerint milyen erős volt az amerikai lobbi. Köztudomású, hogy Brüsszelben 150 amerikai cég képviselteti magát egy céggel, aminek a lobbizás a feladata, így az EU környezet- és egészség-védelmi törvények már eleve felhigítva kerülnek megvalósításra.
A 80-as évek végén egyes országok megemelték a max felvehető napi mennyiséget pl. Dánia, Svédország, Belgium, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Svájc és Izrael. Az USA élelmiszeriparától függetlenebb államokban (Franciaország, Anglia), továbbra is tilos volt élelmiszerben felhasználni.
A Világegészségügyi-Szervezet (WHO) ciklamátból a napi megengedhető maximális bevételt (ADI) 11 milligrammban/testsúlykg-ként állapította meg. Az EU 1991-ben meghatározta, hogy az Unió területén engedélyezett a ciklamát használata. Így Franciaországban és Angliában is feloldódott a tilalom.
Röviden ismertetem a német az egészségügyi fogyasztóvédelem és állatorvostan szövetségi intézetének (BGVV) állásfoglalását 2001.május 31-én.
Az állásfoglalás arra hivatkozik, hogy az Európai Tudományos Élelmiszer-Bizottság (SCF) 2000 márciusában egy sor kiegészítő vizsgálatok alapján a ciklamát végérvényes napi adagját (ADI) 0-7 mg/testsúlykg-ban állapította meg. Figyelembevéve, hogy az italokban a megengedett mennyiség 400 mg/liter, az ilyen italok fogyasztásával különösen gyermekeknél és fiataloknál a napi (ADI) dózis túllépésével kell számolni. A fogyasztók megelőző egészségvédelme érdekében az Intézetnek az a meggyőződése, hogy az italok megengedett ciklamát tartalmát csökkenteni kellene, vagy teljesen lemondani felhasználásáról ilyen nagy mennyiségben fogyasztott élelem, azaz ital esetében.
(Megjegyzés: ellenkezőleg, valahol azt olvastam, hogy inkább meg akarják emelni 400-ról 2500-ra a mg/liter mennyiséget!!)
A fenti állásfoglalást valószínűleg elfogultsággal vádolná Dr.Gunda Úr, hiszen az ő cikkének a címe: "Élelmiszeradalékokról elfogultság nélkül"
Lehetséges! De az emberek egészségének érdekében való elfogultság még mindíg humánusabb és szimpatikusabb, mint a vegyipar részvényeseinek nyereségének érdekében való elfogultság.
Az igaz, hogy a gazdaságban is lehet egészségről beszélni. Vannak egészséges (jól jövedelmező) és beteg, gyengélkedő (ráfizetéses) vállalatok. A kérdés csupán az, hogy mi az előbbre való, az emberek, vagy a vállalatok egészsége?