(MTI) - Egyebek mellett a gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekmények elévülésének megszüntetését célzó kormánypárti törvényjavaslat általános vitájával folytatódott az Országgyűlés hétfői ülése a késő esti, majd a keddre virradó órákban.
Amnesztia a fuvarozóknak, uniós jogharmonizáció a vasúti közlekedésben
A képviselők két közlekedési tárgyú törvény módosításával kezdték meg a viták sorozatát: először rövid vita bontakozott ki az útdíj-fizetési rendszer módosításával kapcsolatos bizottsági jelentésekről és az összegző módosító javaslatról. A módosítás lényege, hogy azok fuvarozók, akik utólag fizették meg az úthasználati díjat, vagy eltértek az adott útvonalról, visszakaphatják a befizetett büntetést. A képviselőcsoportok mindegyike egyetértett az összegző módosító javaslattal, amely pontosításokat tartalmaz.
A vasúti közlekedésről, illetve a légi-, a vasúti és a víziközlekedési balesetek és egyéb közlekedési események szakmai vizsgálatáról szóló törvényjavaslat módosítását Völner Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium korábbi infrastrukturális területért felelős államtitkára nyújtotta be, mint önálló képviselői indítványt. Törvényismertetőjében azt mondta, a két törvény módosítása uniós jogharmonizáció miatt szükséges, mivel ezekben az ügyekben kötelezettség-szegési eljárást is indítottak már az országgal szemben. A módosítások egyebek mellett a vasútbiztonsági felügyelet függetlenségével, illetve a balesetek kivizsgálásának menetével kapcsolatosak.
Fónagy János, a nemzeti Fejlesztési Minisztérium politikai államtitkára a kormány nevében támogatta az előterjesztést.
Mengyi Roland, a Fidesz képviselője mellett Józsa István (MSZP) és Varju László (független) is támogatólag nyilatkozott, Gyüre Csaba, a Jobbik képviselőcsoportjából szintén egyetértett a módosítással, de jelezte, hogy nem azért, mert az unió szabályaival kell egyeztetni a paragrafusokat, hanem azért, mert a módosítás Magyarország javát szolgálja.
Egyetértés alakult ki a Btk. szigorításáról
Valamennyi frakció egyetértett a Büntető törvénykönyv (Btk.) kormánypárt által kezdeményezett módosításával, amely megszüntetné a gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekmények elévülését.
Az elévülési szabályok eltörlését előterjesztőként Selmeczi Gabriella (Fidesz) azzal indokolta, hogy a gyermekek vagy más kiszolgáltatott személyek sérelmére elkövetett bűncselekmények esetében az elkövetést több évtizeddel követően is felszínre kerülhetnek olyan információk, amelyek a tettesek felelősségre vonását lehetővé tennék.
A kormány nevében Répássy Róbert igazságügyi államtitkár támogatta a javaslatot, kiemelve, hogy az nem csak a gyerekeket, hanem a kiszolgáltatott felnőtteket is védi a "legalávalóbb bűnözőkkel" szemben.
A kormánypárti oldalról ezt követően Demeter Zoltán érvelt frakciótársa előterjesztése mellett, hangsúlyozva, az több tízezer gyermeknek nyújthat segítséget, akik vagy elszenvedői, vagy tanúi voltak hasonló bűncselekményeknek.
A vitában felszólaló szocialista politikusok támogathatónak nevezték Selmeczi Gabriella javaslatát, ugyanakkor Bárándy Gergely úgy fogalmazott, a "büntetőjog nem mindenható", ezért frakciótársához, Korózs Lajoshoz hasonlóan azt szorgalmazta, hogy a kabinet fektessen nagyobb hangsúlyt a gyermekeket érő bántalmazás megelőzésére és felderítésére.
A jobbikos Vágó Sebestyén azt mondta, támogatják a szigorítást, amely mellett szerintük egyértelműen szakmai okok szólnak. Frakciótársa Staudt Gábor ezt követően úgy fogalmazott, a pedofil bűnözőknek a "vérükben van" a gyermekek megrontásának hajlama, ezért azt szeretnék, ha őket csak kémiai kasztráció után engednék ki a börtönökből. Az ellenzéki képviselő szerint ez a módszer Lengyelországban jól működik, ráadásul a halálbüntetéssel szemben visszafordítható, nem végleges megoldás.
Az LMP véleményét Ikotity István ismertette, aki egyetértett az elévülés eltörlésével, ugyanakkor ő is megjegyezte, hogy a Btk. szigorítása önmagában nem elég, a hatóságok gyors fellépésére és a folyamatban lévő ügyek nyilvánosságra hozására is törekedni kell.
Szelényi Zsuzsanna az Együtt-PM független országgyűlési képviselője üdvözlendőnek nevezte a fideszes javaslatot, azonban kitért arra is, hogy a kormányoldal többet is tehetne a probléma megoldására.
A javaslat általános vitáját lezárták.