December 2-án nyílt meg hivatalos is az abonyi Kultúra Házában az a mesekiállítás, melyet Debreczeni Bakos Linda és ifj. Jandácsik Pál prezentált az érdeklődőknek. A fantasztikus kiállítási tárgyak a tervek szerint jövő év január közepéig láthatók majd. Ha tehetik, keressék fel a Kultúra Házát, és nézzék meg a kiállítást. Részletek később, képgaléria IDE kattintva
Debreczeni Bakos Linda a következő beszédet mondta el a rendezvényen:
Sok szeretettek köszöntök minden kedves érdeklődőt, minden kedves vendéget az abonyi Művelődési Ház szakkörének, azaz a Bihari Gyerekszínház kiállításán.
A mai kiállításunk Mesekiállítás címet kapta, hiszen az eddig bemutatott mesejátékokba, mesemusicalekbe kaphatnak betekintést. Én elsősorban a színkörről szeretnék egy pár szót mondani, majd Pali a kiállításról, és az eddig bemutatott darabok történeteit foglalná össze egy pár mondatban.
Először a Bihari felnőtt Színkör indította el a mesevonalat, de hogyan is jött az ötlet az operettek, vígjátékok után, hogy mesét adaptáljunk a színpadra?
2011-ben Jébert József Öcsi, a Miskolczi Nemzeti Színház nyugdíjazott színpadmestere kezdeményezte, és indította el, Collodi: Pinokkió című darabjával a mesevonalat. A Pinokkió számos gyerekelőadást ért meg, sőt, eljutott Újszilvásra, Újszászra és Tetétlenre is. A mesejátéknak nagy sikere volt a gyerekek körében, és ezen felbuzdulva gondoltuk, hogy a mesevonalat folytatjuk, de a szereplőket maguk a gyerekek alakítsák. Ez a fajta kezdeményezés, ötlet Bakosné Kocsi Judité, a Zeneiskola és a Muzsikáló Gyermekekért Alapítvány vezetőjévé volt. Így Anya, Öcsi, Pali és az én vezetésemmel indult útjára a Bihari Gyerekszínház.
Anya, mint a producere a daraboknak, a szövegkönyvek, kották, jogdíjak, költségek előállításában – mint díszlet, jelmez, reklám költségek – vállalt feladatot. Öcsi a díszletért és a kellékekért felelt, Pali a gyerekekkel együtt játszott, a színész mesterség, a színjátszás példája volt, ill. a plakátok, szóróanyagok tervezésében vállalt főszerepet, Én pedig rendeztem, koreografáltam, a jelmezeket és a háttér stábot szerveztem.
Célunk volt a tehetséges gyerekek pártfogása, a színházi kultúrára nevelés, kinevelni egy színházat szerető közönséget, és nem utolsó sorban, mindezeknek a céloknak az utánpótlása is.
Kik is a tagjai a gyerekszínkörnek akkor és most?
2012-ben ünnepelte a Gyulai iskola zenetagozata 55. évfordulóját, s ez alkalomra gondoltuk, hogy a zene tagozatosokkal készülünk egy zenés darabbal. Ez nem volt más, mint a Dzsungel könyve c. mesemusical. Akkor kb. 23-25 diákkal indultunk.
Következő darabunk 2013-ban Lehetőségeink Főtere projekt pénzből valósulhatott meg, Charles Dickens regénye alapján a Twist Oliver c. musical. Ekkor a gyerekstáb az előző darabunkhoz képest 23-25 főről 40 főre emelkedett. A Gyerekszínkör folyamatosan bővült, immár nem csak gyulais zenetagozatosokkal, hanem somogyisok, középiskolások is részét képezték a stábnak.
Darabválasztáskor törekedtünk a gyerekek stílusának megfelelőt választani. Az volt az elsődleges cél, hogy klasszikus darabokat mutassunk be, hogy minden korosztályt, minden gyereket foglalkoztatni tudjunk.
Darabjainknak a Gyulai iskola aulája adott otthont.
2013-ban csatlakoztunk a Művelődési Házhoz, mint zenés-színjátszó szakkör.
2013 októberében már az új művelődési házban került felújításra a Dzsungel könyve. Ekkor már közel 50-en voltunk.
2014-ben, ill. legutóbbi darabunk az Aladdin és Jafar c. zenés darab volt, hiszen úgy gondoltuk, hogy a kelet varázsa és az Aladdin meséből már jól ismert dallamok biztos sikert adnak a színkörnek. Így is lett. A díszletek monumentálisak lettek, forogtak, a darab közbeni óriás vetítés, a színházterem varázsa végre igazi színházi élményt nyújtott mind a közönségnek, mind a gyerekeknek. Az Aladdint közel 60 fővel játszottuk. Ezzel együtt háttérstábunk is bővült, a díszleteken, kellékeken, jelmezeken 15 fő dolgozott, a hang-és fénytechnikán állandóan 5 fő dolgozik.
A gyerekek sikeresek, 4-en egy évadon keresztül a Szolnoki Szigligeti Színházban játszott, legutóbb pedig a felnőttek közül a Koppányunkat (Szabó Csaba) hívták meg vendégszerepelni.
Bízom a folytatásban, és köszönöm a szülőknek, a stábnak, hogy kitartanak mellettem, a gyerekeknek, a városnak és a Művelődési Háznak, hogy lehetőségünk van a színjátszásra.