A projektben 2,185,630 eurós támogatás segítségével 9 ország 13 pályázója készíthetett elemzéseket, tanulmányokat és szakmai terveket, valamint oszthatta meg tapasztalatait, mutathatta be eddigi elért eredményeit. Újszilvás részére - az Európai Unió Dél-kelet Európai Transznacionális Együttműködési Program (SEE) keretében, Magyarország társfinanszírozásával - 156.600 eurót biztosítottak.
Ez a szakmai-elméleti projekt, a község számára nem tartalmazott közvetlen gyakorlati megvalósítást, ugyanakkor óriási lehetőséget adott az alapos szakmai vizsgálatokra, a helyileg fellelhető energiaforrások pontos feltérképezésére, amely megalapozza a döntés előkészítést. Az újszilvási záró rendezvényen a szakértői csoport összefoglalta az elvégzett vizsgálatok eredményeit, felvázolta a lehetséges fejlesztési irányokat. A részletes szakmai elemzések és számítások az önkormányzatnál és a projekt nemzetközi adatbázisában hozzáférhetőek. Az eredményekből látható, hogy Újszilváson további jelentős adottságok vannak a napenergia, a geotermikus energia és a biomassza hasznosítására. Ugyanakkor sem a vízenergia, sem a szélenergia hasznosítását nem lehet gazdaságosan kivitelezni.
A TERRE projekt tapasztalatait felhasználva, a helyi napenergia hasznosítás a jövőben bővülni fog. A rendelkezésre álló források függvényében - az energia függetlenséget erősítve – további napelemek kerülhetnek a közintézmények tetőszerkezetére. A folyamat már elkezdődött, a naperőmű rendszerbeállítását követően az iskola, óvoda és a faluháza elektromos ellátása is napenergia támogatással üzemel.
A geotermikus adottságokat kihasználva a 380-440 m közötti tartományban, a homokkő rétegekkel szűrt 32-33 °C hőmérsékletű termelő kutak, kiváló minőségű vizet képesek szolgáltatni, amely gazdaságosan, további fűtési célú, hőszivattyús talajszondák telepítését és ivóvíz szolgáltatást is lehetővé teheti. A tradicionális fűtési felhasználás mellett lehetőség kínálkozik és reális igény jelentkezik egy uszoda létesítésére is.
Újszilváson a biomassza hasznosítás tradicionálisan az élelmiszeripari és mezőgazdasági alapanyag előállításra irányul, ezen a település most még nem szándékozik változtatni.
A konferencián elhangzott, hogy a hazai és EU-s megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó pályázatok - a következő, 2020-ig terjedő időszakban - számos lehetőséget kínálnak és a TERRE projekt jó esélyt ad Újszilvásnak a további források elnyerésére. Az esemény zárásaként a megújuló energiaforrások hasznosítását népszerűsítő gyermekrajzverseny eredményhirdetésére és ajándékok átadására került sor.
A projekt kétéves időszakában megerősítést nyert, hogy Újszilvás méltó módon képviselte Magyarországot, folyamatosan, határidőre, korrekt módon teljesítette minden feladatát. A TERRE Projekt záró, nemzetközi konferenciájára ez év november 27-28-án került sor a horvátországi Pulában. Az újszilvási delegációt Dr. Petrányi Csaba polgármester vezette. További információk a TERRE projektről a www.ujszilvas.hu és a www.terre-project.eu honlapokon hozzáférhetőek.