Mint mostanra kiderült, nem jut igazán EU-s pályázatos forrás, vagy ha jut,. akkor nagyon alacsony támogatási intenzitással a Pest megyei településeknek, ebben a ciklusban. Együtt vannak Budapesttel a Központi régióban, így a mutatók túl jók…. Ez a negatív trend érinti mind az önkormányzatokat, mind a vállalkozásokat. Így válik tök esélytelenné a munkahelyteremtés. Azt ígérték, hogy lesz külön forrás azokban a kistérségekben, melyek a megyei területfejlesztési dokumentumok szerint elmaradottak, ám ennek se híre, se hamva. Korábban szó volt róla, hogy Pest megye leváljon Budapestről, de ebben sem történtek érdemi lépések. Mintha egyszerűen megfeledkeztek volna az ország vezetők a Pest megyei településekről. Talán a legfurcsább az, ami Nagykőrös megyeváltási törekvéseivel történt az elmúlt bő másfél évben. Nagykőrös megyeváltásának ügyét a Magyar Parlament tárgysorozatba vette. Ezzel kapcsolatban kerestem meg az érintett szakminisztériumokat, illetve az Országgyűlés sajtófőnökét.
A mintegy 10 napos levelemre csak egy választ kaptam, mégpedig a Miniszterelnökség sajtósának szóbeli, rövid és tömör, gyakorlatilag egyszavas válaszát. Azt mondta, az egyébként nagyon kedves, és jóindulatú sajtós kolléga, hogy nincsenek jó hírei számomra, mert, idézem: „ A Magyar Parlament NEM tárgyalja Nagykőrös városának Bács- Kiskun megyébe történő átcsatlakozását. „ Kérdésem annyi volt, hogy MIKOR tárgyalja, a válasz azonban azt sejteti, hogy SOHA. Annak ellenére, hogy az akkori szakpolitikus, Navracsics Tibor által jegyzett előterjesztésben támogatta a megyeváltást. A téma több, mint érdekes, és valószínű, hogy nem egészen jogszerű. Bár nem vagyok jogász, de vélhetően ez a fajta „ NEM tárgyalom és kész „ nem felel meg a magyar jogrendnek.
Nagykőrös, hiába van másik megyében, mégis inkább Kecskeméthez, azaz Bács- Kiskun megyéhez kötődik több szállal, mint Ceglédhez. Abony helyzete szintén sajátos státuszú. Szolnok szintén közelebb van, és több abonyi jár oda dolgozni, mint Ceglédre, ennek ellenére ügyet intézni a járásszékhelyen, Cegléden kell, vagy rosszabb esetben a „ megyeközpontban „, Budapesten.
Ebben a pillanatban pedig tehát úgy áll Nagykőrös és a többi Pest megyei elmaradott kistérség, illetve város szénája, hogy nem igazán lesznek pályázatos források, sem az önkormányzatok, sem a vállalkozások számára. Ha lesznek, jóval alacsonyabb támogatási intenzitással, mint Bács megyében. Ha ez így marad, akkor a kormányzat magára hagyta az egyébként is a periférián sínylődő Pest megyei településeket. Az ígéret nem erről szólt!
A helyzet egyre setétebbé, borúsabbá kezd válni. Míg más fejlesztési régiók dúskálnak, képesek infrastruktúrát fejleszteni, vállalkozásokat bővíteni, így munkahelyeket teremteni, addig a szerencsétlenül járt megyei települések, köztük Nagykőrös, vagy Abony tátog, mint hal a szákban.
Lőrinczy Veronika