CSÖKKENÉS a megyében!
Rendőrségi beszámoló 2010-ről
2011. február 25.
Elfogadta Pest Megye Önkormányzatának Közgyűlése a megyei rendőr-főkapitányság 2010. évi tevékenységéről szóló beszámolót.
A legfontosabb megállapításokat, a tények hátterét Dr. Ármós Sándor rendőr dandártábornok, megyei főkapitány foglalta össze a közgyűlés számára.
Pest megye az ország legnépesebb megyéje. Sokszínűsége kiemelkedő, demográfiai mutatói, a gyarapodó népessége, gazdasági szerkezete megkülönböztető erejű, a hazai és a nemzetközi főbb közlekedési útvonalaknak metszéspontjában fekvő megye ráadásul a főváros agglomerációjának jelentős részét is lefedi. Helyzete és jelentősége tehát különleges – de mi a helyzet a bűncselekmények, a közrend, az igazgatásrendészet és a közlekedési normák területén? Erre a kérdésre adott kimerítő és részletes választ a megyei főkapitányság vezetője, a megyei önkormányzat felkérésére megtartott szokásos éves beszámolója.
Csak néhány a közvéleményt leginkább foglalkoztató megállapításokból: Az országos mutatókhoz képest jelentősen kedvezőbb bűnözési dinamika, az országon belüli részarányát tekintve magas, de a lakosság számarányához képest alacsony bűncselekményszám, mely összességében stagnál, javuló felderítési és nyomozáseredményesség mellett. A statisztika tehát azt mutatja, hogy bár a lakossághoz képest az országban itt a legalacsonyabb a rendőrök száma, a helyzet stabil és a jelenlegi folyamatok alapján a kilátások kedvezőek.
Egyes térségekben természetesen jelentősen eltérő lehet a helyzet, és meghatározott bűncselekménytípusok is komoly problémát okoznak. Összességében azonban megállapítható, hogy valamennyi térségben és területen érdemi előrelépés történt. Például a lakásbetörések statisztikai száma is csak azért növekedett, mert egyes nagyszámú bűncselekmények elkövetésére szakosodott csoportok által elkövetett bűncselekmények felderítésével korábban lezárt ügyeket is sikerült megnyitni – a tényleges esetszám azonban még ebben az esetben sem növekedett.
A biztonságérzet azonban mindig személyes és szubjektív. Az egyes közösségek és családok személyes tapasztalata szükségszerűen eltér, a biztató eredmények és a dinamikusan növekvő intézkedésszám ellenére. Dr. Ármos Sándor azonban rámutatatott arra is, hogy az a tény, hogy harmadával emelkedett a bíróság elé állított elkövetők száma, mindenképpen üzenetértékkel bír – egyértelműen mutatja a megyei rendőrség elkötelezettséget, hogy a kisebb jelentőségű, de lakosság számára nagyon is komoly kárt eredményező ügyekben jelentős előrelépés és érdemi intézkedés történjen, mégpedig amilyen gyorsan csak lehet. Leginkább ehhez a témához kapcsolódik, hogy a megyei képviselők kérdéseire válaszolva dr. Ármos Sándor beszámolt arról is, hogy a jelenlegi tervek, illetve a folyamatban lévő intézkedéseknek köszönhetően az elkövetkező hetekben közel 300 új rendőrrel növekedhet a megye rendőri állománya, a kritikus pontként sokat emlegetett külterületi nyaralók és a tanyák biztonságát pedig újabb 26 motoros rendőr erősítheti.
Ne felejtsük el azonban, hogy a megyei rendőrség egyre komplexebb kihívásokkal néz szembe. Nem csak azért, mert a szokásos évi Forma-1 Magyar Nagydíj mellett a „Fesztiválok éve” programjai értelemszerűen minden eddigit meghaladó turisztikai feladatot generáltak, hanem azért is, mert egyre nagyobb a jelentősége az olyan együttműködéseknek, mint például a polgárőrségekkel közös feladatellátás – amely stratégiai jelentőségű a közrend és a biztonság fenntartásában – vagy a (magyar-szlovák közös) határrendészeti feladatok, mint a rendőrség számára új, kötelező feladat ellátása.
A 2010. évi eredmények összevetésében azonban egyértelműen kiemelkedik a közlekedésrendészet. Az összesített balesetek száma, a könnyű és súlyos sérülésekkel járó, valamint a halálos balesetek megoszlása, és az abban megsérültek, és elhunytak számának alakulása kivétel nélkül kedvező folyamatokról, jelentősnek mondható javulásról tanúskodnak. Sőt, a balesetben elhunytak számát tekintve a 2010. évi 86-os szám pontosan megegyezik azzal az értékkel, amely megfelel az európai uniós elvárásoknak, a 2001-ben elfogadott Fehér Könyvben előirányzott drasztikus (50%-os) csökkentésnek; és jelentősen kisebb, mint a Magyar Közlekedéspolitika reálisabb megfontolásokat tükröző célértéke, országon belüli összehasonlításban mindenképpen kiemelkedő.
A kedvező folyamatokból a megyei kapitányság minden eddiginél aktívabb rendőri jelenléttel, koncentrált, és célirányos közlekedésrendészeti intézkedésekkel vette ki a részét, különös tekintettel az objektív felelősség elvének alkalmazására. Nem lehet azonban elfeledkezni, és a legkevésbé sem alulértékelni a legkülönbözőbb korosztályokat megszólító aktív megelőzési kampányok, versenyek, akciók és programok pozitív hozadékáról sem, melyek közül egy-egy itt alkalmazott megoldást már országosan is bevezettek.
A Jogi, Ügyrendi, Összeférhetetlenségi és Önkormányzati Bizottság állásfoglalását figyelembe véve, a Pest Mgye Közgyűlése a beszámolót elfogadta.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság 2010. évi tevékenységéről dr. Ármos Sándor rendőr dandártábornok, megyei főkapitány által megtartott beszámolót letölthetö ITT.