Február 23-án hétfőn a reggeli órákban kéménytűz miatt riasztották a tűzoltókat Nagykőrösön, a födémszerkezet gerendája izzott a szerencsétlen eset során. A Rákóczi utcai családi házban egy vegyes tüzelésű fűtőberendezés kéménye mellett izzottak a fagerendák. A tulajdonos lélekjelenléte előzte meg a nagyobb tragédiát. Gyakorlatilag mire a kivonuló egységek megérkeztek, ő maga megakadályozta a tűz továbbterjedését. A katasztrófavédelem munkatársai átvizsgálták a kéményt, annak használatát betiltották. A vizsgálat során kiderült, hogy a kéményben nagy mennyiségű koromlerakódást található. A kémény újbóli üzembe helyezéséhez szakemberekre lesz szükség. A család más kéménnyel, más fűtési módszerrel megoldja a fűtést ideiglenesen.
Minderről Csámpai Attila, a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője számolt be lapunknak.
Ez egy héten belül ez a második nagykőrösi kéménytűz volt, az eset kapcsán a szakembert az okokról is megkérdeztem, aki lapunknak elmondta, hogy a kéménytüzek fő okozója a kémények belsejében felgyülemlő lerakódott nagymennyiségű korom. Ez kapott lángra a mostani esetek kapcsán is, ilyenkor a füst is visszajöhet, beáramolhat a lakásokba, házakba, mely mérgezést okozhat. Sajnos, a kéménytüzek velejárója az is, hogy ilyenkor nagy mennyiségű szikra is távozik, melyek könnyen lángra lobbanthatják a házak tetőszerkezetét, a födémet. Különösen veszélyes ez több évtizedes fagerendák, tartólécek esetében. Akár egész tetők, vagy a teljes családi ház is a kéménytüzek áldozatává válhatnak. Ezért is ajánlják figyelmükbe a Katasztrófavédelem munkatársai az alábbi, korábbi közleményüket:
Év eleji mti hír a kéménytüzekről:
Az utóbbi években folyamatosan csökken a kéménytüzek száma az országban - közölte a katasztrófavédelem az MTI-vel. A közlemény szerint 2014-ben három százalékkal kevesebb kéménytűzhöz riasztották a tűzoltókat, mint egy évvel korábban, 2012-höz képest pedig 15 százalékos a visszaesés. 2012-ben 958 ilyen eset volt, 2013-ban 842, tavaly pedig 813 - tették hozzá. Rámutattak, hogy a lakástüzek több mint 95 százaléka valamilyen emberi mulasztásra vezethető vissza, és az ilyen balesetek egy részét közvetlenül éppen a füstelvezetőben fellépő hiba okozza. Az adatok alapján a katasztrófavédelem szerint kijelenthető, hogy a legtöbb kéménytűz a lerakódott korom eltávolításával, a kémény rendszeres karbantartásával megelőzhető lenne. A megelőzés fontos eleme az is, ha a fűtés során csak olyan anyagokat szabad elégetni, amelyekre a kéményt tervezték.
A balesetek megelőzésének elengedhetetlen feltétele, hogy a kéményseprést végző szakemberek elvégezhessék a munkájukat, vagyis be kell engedni a kéményseprőt az ellenőrzés időpontjában otthonunkba - fűzték hozzá. A kémények állapotát gázüzemű berendezés esetén évente, szilárd és olajtüzelésű berendezés esetén pedig félévente indokolt ellenőriztetni - áll a közleményben.