A Tatai Olimpiai Központban pénteken a birkózók ünnepélyes csapatgyűlésén bemutatkozott a Magyar Birkózó Szövetség (MBSZ) új vezérkara, élén Németh Szilárd elnökkel. Bejelentették, hogy a birkózók az olimpiai és kétszeres világbajnok Varga Jánost jelölik a nemzet sportolójának.
A birkózók ünnepélyes csapatgyűlésén a január végén Hegedüs Csaba ellenében elnökké megválasztott Németh Szilárd mellett bemutatkoztak a szövetség alelnökei, Bacsa Péter, Komáromi Tibor és Kovács István is; bár valamennyien jól ismertek a válogatottak számára. Komáromi olimpiai ezüstérmes, háromszoros világbajnok, Kovács szabadfogásban az eleddig egyetlen magyar vb-aranyérmes, és Bacsa is indult olimpián, az utóbbi időben pedig a hazai bíróbizottságot vezette, és ismert nemzetközi versenybíró.
Támogatásokról is döntöttek
Elhangzott, hogy az új elnökség az elmúlt négy hétben már két ülést tartott. Döntöttek 27 egyesület kiemelt támogatásáról a tárgyi feltételeik javításához, és Németh Szilárd külön kiemelte, hogy az átláthatóság jegyében ezek a határozatok hozzáférhetők. Megjegyezte: hamarosan a január végi tisztújító közgyűlés teljes anyagát, közte az aláírási íveket is nyilvánosságra hozzák, hogy mindenki teljes képet kapjon arról, mi is történt az eseményen.
Az elnökség megerősítette a nemzeti csapatok edzői stábjait, így a kötöttfogásúaknál Struhács Györgyhöz és segítőjéhez, az olimpiai bajnok Repka Attilához csatlakozott Takács Ferenc, a szabadfogásúak kapitánya, Gulyás István munkáját a jövőben a kétszeres Európa-bajnok Ritter Árpád segíti. A felnőtt- és utánpótlásválogatottak trénerei pénteken átvették a megbízatásukról szóló okleveleket.
Az ünnepélyes csapatgyűlésen az MBSZ hivatalosan is bejelentette, hogy az olimpiai és kétszeres világbajnok Varga Jánost (nyitóképünkön) jelölik a nemzet sportolójának a Buzánszky Jenő halálával megüresedett helyre.
Varga János szakajtónyi érme
A 75 éves Varga János az 1968-as mexikóvárosi olimpián a kötöttfogás 57 kilogrammos súlycsoportjában győzött, a vb-címeit 1963-ban és 1970-ben szerezte, s még négy vb-érme van: 1961-ben és 1967-ben második, 1962-ben és 1971-ben harmadikként zárt súlycsoportjában. Érdekesség, hogy 1961-ben még szabadfogásban indult. Az Európa-bajnokságokon 1967-ben és 1970-ben arany-, 1968-ban ezüstérem került a nyakába. Jegyezzük meg, hogy szőnyegre állt az 1972-es müncheni olimpián is, és itt úgy végzett a negyedik helyen egy a maitól eltérő lebonyolítású rendszerben, hogy a bírók a sorsdöntő meccsén csúnyán elbántak vele: 4-2-re vezetett egy hazai versenyző ellen, amikor a befejezés előtt huszonöt másodperccel leléptették.
Varga János
Varga JánosFotó: Jocha Károly / jochapress
Sportolói pályafutása után a Budapesti Honvéd és a juniorválogatott szakvezetőjeként dolgozott, mesteredzői címet szerzett, tanítványai közül Sipos Árpád és Faragó József Európa-bajnok lett. 1981-től nemzetközi versenybíróként is tevékenykedett.
Varga János jelölését nem is szükséges indokolni, mindenképpen helye lenne a nemzet sportolói között, ahol jelenleg egyetlen birkózó sincs. Mindazonáltal meg kell említeni, hogy az elnökválasztást elbukó, az MBSZ-t huszonhárom éven keresztül vezető olimpiai, világ- és kétszeres Európa-bajnok, korábbi sikeres szövetségi kapitány, majd a Nemzetközi Birkózószövetségben is éveken keresztül magas pozícióban levő Hegedüs Csaba okkal lehet keserű, amiért nem rá esett a választás.
MTI / MNO