A Cegléd Városi Televízió Háttér című műsorának vendége volt Szebeni Dávid, a megbízott kft. ügyvezetője.
Az önkormányzat március 10-ig várja a városban élők véleményét arról, mit szólnak ahhoz, ha börtön épülne Cegléden. Bár ennek még csak a lehetőségét vizsgálják, mégis mit kell tudni ennek a tanulmánynak az előkészítéséről?
Ott vette kezdetét a dolog, hogy a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának bővítenie kell a fogvatartottak számára létrehozott kapacitásait szerte az országban. Ennek a folyamatnak a része, hogy – más térségek mellett - a ceglédi kistérség is pályázhat arra, hogy helyben egy büntetés-végrehajtási intézet létesüljön. A pályázat gyakorlatilag azt kell bemutassa, hogy van ennek társadalmi támogatottsága, illetve az adott önkormányzatok fel tudnak ajánlani nagyjából 5 hektárnyi területet, melyen ezt a létesítményt a Belügyminisztérium meg tudná építeni.
Mindezeket a felajánlásokat, bemutatva a várost és annak véleményét is, március 31-ig kell elküldeni a Belügyminisztériumnak. Amiről az önkormányzat képviselő-testülete korábban szavazott az, hogy tájékozódó tárgyalásokat folytat a városvezetés: ennek része például a korábban már említett lakossági vélemény kikérése is. A városvezetés a velemeny@cegled.hu e-mail címre várja a véleményeket, de aki ezt nem tudja megoldani, a körzeti képviselőjének mondhatja el a véleményét. Természetesen ennek része az is, hogy a városvezetés tárgyalásokat folytat, tájékozódik az ügyben, hogy milyen hatásai lehetnek egy büntetés-végrehajtási intézetnek és hogy megépüléséhez milyen feltételek szükségesek.
Egy ilyen tanulmány elkészítésekor meg kell határozni a szóban forgó téma előnyeit és hátrányait is. Az már világosan látszik, hogy az egyik fő pozitívuma a munkahely teremtés.
Igen, van munkahelyteremtő hatása egy büntetés-végrehajtási intézetnek, jelen esetben 250 főről beszélhetünk, akiknek 25%-a felsőfokú végzettségű, a többiek pedig középfokú végzettséggel rendelkeznek majd. Amennyiben az intézet megvalósul, várhatóan 2018-ban nyithatja meg a kapuit. Azt még tudni kell, hogy a helyben termett munkahelyek nem csak azért jók, mert embereket foglalkoztat, hanem ez a munkahely mennyiség meg tud jelenni vásárlóerőként is helyi boltokban, üzletekben. Másrészről fontos tényező a rehabilitáció. A fogvatartottak egy része ugyanis akár közérdekű munka elvégzésre is kivezényelhető, amely tagadhatatlan előnyt jelentene például a csapadékvízelvezető-rendszer bizonyos munkafolyamataiban. Ezenkívül a fogvatartottakat oktatják, képzik is és az erre szánt normatíva egy része a helyi képzőknél landolhat.
Amennyiben börtön lesz Cegléden, sokan már most úgy vélik: az itt fogvatartottakhoz érkező látogatók miatt esetleg negatív hatásokat is tapasztalhatnak a városban élők.
Általában ez az első reakció, így éreznek először az emberek. Sok amerikai börtönrendszerrel foglalkozó tanulmányt elolvastam az utóbbi időben. Azért a tengerentúliakat, mert ott sokan dolgoznak a büntetés végrehajtásban. Ott van kellő nagyságú minta és sokan foglalkoztak ezzel a kérdéssel, különösen a ’80-as és ’90-es években. Az USA-ban ekkor nagyon megugrott a büntetés-végrehajtási intézetek száma és sok vidéki város versenyzett azért, hogy náluk építsenek ilyen létesítményít. Többek között azért, mert ez a fajta foglalkoztatás válságállónak bizonyul és viszonylag stabil foglalkoztatóerő. Visszatérve a kérdésre, a félelmekre amikkel ez járhat: a tanulmányokban - Colorado-tól egészen Kelet-Európáig - mindenütt felmerül, hogy mi lesz azzal a rokonsággal aki látogat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy számottevően sehol nem nőtt a bűnözés, sőt egyes helyeken csökkent. Pontosan azért, mert a fegyveres jelenlét és a rendvédelmi szervek erői már alapvetően nagyobb arányban képviseltetik magukat a vársoban: egyrészt a büntetés-végrehajtás részéről, másrészt előfordul, hogy ilyenkor a rendőrség is kap plusz létszámot egy olyan településen, ahol egy hasonló intézet épül. Az viszont tagadhatatlan, hogy amikor egy büntetés-végrehajtási intézetet létesítenek, azt érdemes a másik oldalon a város egyéb jellemzőivel szembeállítani: a városmarketingben például inkább a turizmusban használható dolgokat promotálását erősíteni, úgy mint a gyógyfürdőt.
Arról van-e már elképzelés, hogy hol épülhetne meg ez a börtön? Sokan a hír hallatán egyből arra asszociáltak: megmenekülhet a laktanya.
Van arra példa, hogy laktanya területén alakítottak ki börtönt, ez történt például Szombathelyen is. Azonban a Belügyminisztérium szándéka nem erre hajlik. A laktanyáknak az az előnye, hogy valamiféle közmű infrastruktúra megvan, az épületek azonban nem alkalmasak. Ugyanis ezek az épületek sok költséggel járnak, jelesül azok lebontása, átalakíta és sorolhatnánk. Ugyanannyiba kerül vagy még drágább, és még sokkal több időt is emészt fel. Ezért - ahogy a pályázati felhívásban is benne van - a Belügyminisztérium elsősorban olyan területet keres, amin nincsen építmény.