Ma az Esze Tamás utcába érkeztek a nagykőrösi Önkormányzati Tűzoltóság szakemberei, közösen a Katasztrófavédelem mobil laborjával. Nagykőrösön az egyik kis utca sarka családi házában a lakos által beazonosíthatatlan eredetű folyadékot találtak, arra gyanakodott, hogy ez higany. Mennyisége nem volt sok, úgy bő másfél deciliter lehetett, melyet egy lecsavarozott befőttes üvegben lelt meg eddig tisztázatlan körülmények között a lakó.
Az anyagot bevizsgálták, az minden valószínűség szerint valóban higany, és ezért azt elszállították megsemmisítésre a Katasztrófavédelem munkatársai. Szerencsére a zárt edényben tárolt higany nem került zárt légtérbe, nem kezdett el szublimálni, és nem került szembe, így személyi sérülés nem történt. Az információkat a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője, Csámpai Attila mondta el lapunknak. Az ügynek előzménye is volt, a férfi már a nagykőrösi polgármesteri hivatalba is behozta többek között az anyagot, hogy leadja, és megtudja, mi az. Aztán végre az illetékeseket hívta, azaz a katasztrófavédőket, akik tudtak neki érdemben segíteni.
A higany eredetéről semmit sem lehet tudni, pontosabban egyelőre nem ismert, hogy hogyan került a férfihoz.
A higanymérgezés egyébként nagyon súlyos is lehet, nem játék! Miért is?
Mutatom:
Folyékony halmazállapotú ezüstös színű nehézfém, vezeti az elektromosságot, illékony mivolta miatt zárható tégelyben tárolandó.
Egy egyedülálló tulajdonságokkal rendelkező folyékony fém, ami szobahőmérsékleten párolog. Kevesen tudják viszont, hogy a higany bőrön keresztül, belélegezve vagy lenyelve a szervezetbe jutva mennyire káros az egészségre.
A belélegzett higanygőz a legveszélyesebb, hiszen tüdőn keresztül a belélegzett mennyiség 80%-a felszívódik, és a véráramon keresztül az agyban, vesében, májban és más szervekben lerakódik. A higany bőrön keresztül lassabban ugyan, de szintén jelentős mértékben a kerül szervezetünkbe. A bélrendszeren keresztül csekély mértékben szívódik fel, a lenyelést követően ugyanis azonnali hashajtó hatást fejt ki és ürül.
Egyszóval, a higany a szervezetbe kerülve rövidtávon akut, hosszú távon pedig krónikus higanymérgezést okoz. Akut higanymérgezés esetén a szervezetben lévő higany legegyszerűbben a vizeletből mutatható ki. A higanynak nincs toxikológiai határértéke, ezért a szervezetbe jutva a legcsekélyebb mennyiségben is rendkívül káros. Számokban mérve 0,003 mg/m3 levegő higanytartalmának a felső egészségügyi határértéke. Az e felett mért higanymennyiség különböző súlyosságú betegségek kialakulásához vezet. Mivel a higany főként az agyban rakódik le, elsősorban a központi idegrendszerben okoz súlyos rendellenességeket. Fontos tudni, hogy az egyszer már lerakódott higany többé nem kerül ki a szervezetből. Egy része vezethető csak ki a szervezetből nagyon lassan - hosszú és alapos - méregtelenítő kúrával.
A higanymérgezés főbb tünetei:
Nyugtalanság, szorongás, idegesség, nehézlégzés, a reakcióidő megnövekedése, félelemérzet, érzelmi bizonytalanság, önkontrollvesztés, erőszakos megnyilvánulások, önbizalomvesztés, szégyenérzet, memóriazavar, koncentrációzavar, letargia, álmatlanság, depresszió, öngyilkos gondolatok, mániás depresszió, gyengeség, remegő/bizsergő kezek, lábak, ujjak vagy ajkak, izomgyengeség egészen a paralízisig, koordinációs zavarok, szklerózis multiplex. Ezeken kívül fog- és hajhullás, szív- és érrendszeri problémák, emésztőrendszeri problémák, bőrproblémák és allergia kialakulásához is vezethet. Terhes nők esetén a higanymérgezés a magzatra nézve végzetes is lehet, de bizonyítottan fejlődési rendellenességet okoz, mivel felszívódik a placentán keresztül.