Ezen a napon Henry Dunant-ra emlékezünk, aki 1828. május 8-án született, svájci állampolgár volt. Svájci közéleti személyiség, üzletember, a Nemzetközi Vöröskereszt alapítója. Üzletemberként tárgyalni kívánt III. Napóleonnal, aki a vezetése alatt álló csapatokkal súlyos vereséget mért Solferino község térségében az osztrák csapatokra.
Borzasztó látvány tárult Henry Dunant szeme elé. A helyszínen 40.000 halott és sebesült látványa fogadta, mely nagyon megrázta lelkileg. A látvány azonnali cselekvésre indította és önkénteseket, segítőket szervezett és segítséget nyújtottak a sebesülteknek.
1862-ben Henry Dunant kiadja a "Solferinoi emlék" c. művét, melyben két gondolatot vet föl.
Minden országban segélyező társaságokat kell létesíteni. Már békeidőben hozzák létre ezeket a szervezeteket, amelyek háborús körülmények között, önként vállalják a sebesültek ápolását, ellátását. Másik javaslata, hogy nemzetközi jogi érvényű egyezményekkel szabályozzák a háborúkban sebesült katonák és betegek védelmét.
A Magyar Vöröskereszt 1881. május 16-án alakult meg Esztergomban, majd 1921. február 9-én megalakult a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt, amely fontos feladatokat vállalt az egészségnevelésben az ifjúság munkára nevelésében. Kezdeményezésükre 1925-ben rendezték meg először Magyarországon az Anyák napját.
Henry Dunant kezdeményezése az évek múlásával mozgalommá fejlődött, mely mozgalom az emberi segítőkészségen és önzetlenségen alapul.
A Vöröskereszt hét alapelvre épül: emberiesség, pártatlanság, semlegesség, függetlenség , önkéntesség, egység, egyetemesség. Mindezeket a mozgalom valamennyi résztvevője tiszteletben tartja, hiszen ezek nélkül megszűnne.
A Magyar Vöröskereszt működéséről az 1993. évi XL. sz. tv. törvény rendelkezik..
Mindazok, akik a Magyar Vöröskereszt szolgálatában állnak, igyekeznek az 1910. október 30-án meghalt Henry Dunant szellemét követni.
Emlékezni kell, mert a múlt, része a jelennek és holnap ez már történelem.
Pető Istvánné