Időskorú hozzátartozóink sokszor tőlünk kissé elszeparáltan élnek. Jóindulatuk, jóhiszeműségük vagy pusztán figyelmetlenségük miatt fokozott odafigyelést igényelnek, hiszen egyre gyakrabban szemelik ki őket könnyű prédaként a bűnelkövetők.
A bűnelkövetők körében nem vesztett népszerűségéből a melynek forgatókönyve alapjaiban megegyezik ezzel a történettel:
„Az idős Zsuzsa néninek csörög a telefonja, melyre válaszol. Zsuzsa néni gyanútlanul felveszi a készüléket, az alábbihoz hasonló párbeszéd folyik le:
Idegen: Szia nagyi, én vagyok az!
Zsuzsa néni: Kicsoda? Nem értettem!
Idegen: Hát én vagyok az, nagyi!
Zsuzsa néni: Te vagy az, Pisti?
Idegen: Igen anyu, én vagyok az, Pisti!
Balesetet szenvedtem, itt állok az út szélén a semmi közepén. Az autóm teljesen összetört, meg engem is kórházba kell szállítani, mert vérzik a fejem. El kéne szállíttatni a kocsit, nehogy ellopják, de nálam csak kártya van. Az autómentőnél viszont készpénzben kell fizetni. Azt mondják, olyan 100.000 forint lesz. Tudnál kölcsönadni? A barátom épp errefele dolgozik, úgyhogy ha odaadod neki, elhozza nekem a pénzt.
Zsuzsa néni: Jaj, persze, kicsikém! De ne menjek inkább én érted?
Idegen: Nem kell, a barátom, Sanyi, már úton van feléd, ő erre jön! Ne költs feleslegesen utazásra! Ha valamit tudok, szólok! Mi a pontos címed, hogy oda tudjam irányítani hozzád?
Zsuzsa néni: ….
Rövid idő múlva csöngetnek az ajtóban, addigra Zsuzsa néni összeszedte a kért összeget, ismerve a kórházi ellátás menetét, talán egy kicsivel többet is összekészít a szeretett unokának. Az ajtóban már vár az ismeretlen férfi (vagy nő), akinek a lelkére bízza az aggódó nagyszülő, hogy vigyázzon a pici unokájára és a pénzre, és meghagyja neki, hogy Pisti hívja őt azonnal, ahogy tudni valamit!
Néhány óra vagy nap múlva Zsuzsa néni felhívja Pistit, hogy jobban érzi-e magát? Ekkor derül ki, hogy se Pistinek, se az autójának nincs semmi baja, élnek és virulnak. Ekkor ébrednek rá, hogy az egész telefonbeszélgetés átverés volt. Esetleg megkísérlik visszakeresni, visszahívni a telefonszámot, melyről a csalók telefonáltak, de addigra ők már minden nyomot eltüntettek.”
Egyre gyakrabban fordul elő, hogy hasonló módszerrel csalnak ki akár többszázezres összeget időskorútól. Nem lehet elégszer figyelmeztetni a lakosságot a rafinált csalók fejlett módszereire.
Az ilyen, vagy ehhez hasonló bűncselekmények megelőzése érdekében az alábbiakat javasoljuk:
- tartsák rendszeresen a kapcsolatot időskorú hozzátartozójukkal!
- tájékoztassák őket arról, ha elutaznak, hogy ne lehessen mondvacsinált indokokkal megmegtéveszteni őket!
- nyomatékosan, többször figyelmeztessék őket a fenti esethez hasonló elkövetési módra. Ha ismeretlen számról keresik őket hozzátartozóra hivatkozással, ellenőrizzék a hozzátartozó kilétét az általuk ismert számon!
- tudatosítsák bennük, hogy ne álljanak szóba jószándékúnak tűnő idegenekkel, hiszen a hátsó szándék lehet rosszhiszemű a mézes-mázos felszín alatt!
Gyakran kísérelnek meg az ismeretlenek bejutni az ingatlanba, illetve pénzt kicsalni valamely nem otthon tartózkodó hozzátartozóra hivatkozva. Ezt az elkövetési módszert leginkább a kevés hozzátartozóval rendelkező, elszigetelt időseknél alkalmazzák. A „barátok” általában a rokon megbízásából vagy annak megsegítésére kérnek kölcsön egy kitalált történetet előadva. Sokszor néhány részletet is ismernek a hivatkozott személy magánéletéből, így a meséjüket még hihetőbb köntösbe tudják bujtatni. Ellenőrzésként hívjuk fel saját telefonkészülékünkön a hivatkozott személyt!
A fentieken kívül a téli időszakban az ismeretlen faárusok, a húsvéti időszakban a becsöngető locsolkodók okozhatnak komoly anyagi károkat. Amennyiben nem viszik magukkal első "látogatásuk" alkalmával az értékeket, a látogatás egy későbbi, komolyabb bűncselekmény előkészítése is lehet! Ne beszéljünk idegeneknek nyugdíjunkról, annak átvételi részleteiről, napi rutinunkról, hiszen ezen információk birtokában az ártó szándékú személyek pontosan fel tudják térképezni mikor és kikkel leszünk otthon, mikor tudnak zavartalanul betörni, a legkisebb kockázattal kárt okozni nekünk!
Ha ismeretlen, gyanús személyeket, autót lát többször elhaladni a környéken, jegyezze fel a rendszámát vagy típusát, ismertetőjelét, vegye fel a kapcsolatot munkatársainkkal, vagy hívja azonnal ingyenesen hívható telefonszámainkat!
Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály