1987 óta június 26-t a Kábítószerrel való visszaélés és illegális kereskedelem elleni harc világnapjaként tartja számon az ENSZ Közgyűlése. A nap célja felhívni a figyelmet a társadalmak összefogására a kábítószer ellenes problémában. A határozat egyik fő célja az, hogy az illegális kábítószer-fogyasztást világviszonylatban 50 százalékkal csökkentsék. Világszerte mintegy 200 millió ember fogyaszt rendszeresen illegális szert. A drog évente körülbelül 200 ezer ember haláláért felelős. Az utóbbi évekig Európában a leggyakrabban használt kábítószerek a kannabisz- származékok voltak, míg napjainkra jelentősen növekszik a különböző szintetikus, részben még legálisnak számító tudatmódosító szerek használata. Magyarországon 1997 óta tartják hivatalosan a kábítószer-ellenes napot. Az Egyesült Nemzetek Drog és Bűnözés Hivatala (UNODC) évente emberek millióit mozgósítja a témában.
Az Egyesült Nemzetek Világszervezete (WHO) szerint „Drognak tekintendő bármilyen szer (akár alkalmazzák a törvényes orvosi gyakorlatban, akár nem), melynek túlzott fogyasztása nem gyógyászati célt szolgál”, továbbá „bármilyen droggal való visszaélés közös vonása, hogy a drog a pszichét és a szervezetet egyaránt a hatalmába keríti”. Az intenzív drogfogyasztás kialakulásának folyamata általában hosszú folyamat. A később drogfüggővé vált személyek közös jellemzője a korai anya-gyerek kapcsolat zavara, mely megmutatkozhat fizikai tünetekben (túlmozgás, figyelemzavar, tanulási nehézség, agresszivitás, visszahúzódás). Később előjelértékű lehet a csavargás, szökés, öngyilkossági kísérlet. A kamaszoknál jelentős hatása van a barátoknak, kortárscsoportoknak, ezért szükséges a minél szélesebb körű felvilágosítás a téves információk áramlásának megakadályozására. A szabadidős tevékenységek tudatos megszervezése a gyermek igényeinek és személyiségének figyelembevételével, a sportolás, tanulás valamilyen módon akadályt gördít a kábítószerezés kipróbálása elé.
Sajnálatos módon a túlzott odafigyelés is káros lehet, hiszen a kontrollal szembeni lázadásként fordulhat a káros anyagok felé. Azért, hogy megvédjük a fiatalokat a rájuk leselkedő veszélyektől, elengedhetetlen az egészséges viszony kialakítása, akár szakértő tanácsadásával is. A tudatmódosító szerek használata világméretű problémát jelent, mellyel szemben csak összefogással léphetünk fel. A jelenlegi szülők kamaszkorukban csak néhány ”jól bevált” kábítószert alkalmaztak, melyek túladagolásakor az orvosi rendelőkben, intenzív osztályokon a szakképzett ápolók, orvosok tudták az alkalmazandó ellenanyagot. A szabályok, törvények kijátszására, megkerülésére manapság már több száz, több ezer tudatmódosító hatású, ismeretlen összetételű és hatású tabletta, por, gáz, folyadék, cukorka, egyéb anyag kapható a piacon. Nem kell sokáig keresgélni az egyes újkeletű szerekkel kapcsolatos horror-sztorik olvasása érdekében. Mit tehetünk? - Szülőként: figyeljünk gyermekünkre, BESZÉLGESSÜNK vele, olvassunk, tájékozódjunk a droghasználat, függőség tüneteiről! - Gyermekként: ne hagyjuk magunkat befolyásolni! Nem kötelező kipróbálni! Merjünk kérdezni! - Barátként: figyeljünk a barátunkra, hiszen egyetlen rossz döntésnek nagyon komoly következményei lehetnek, melyek az egész életére hatással vannak!
Amennyiben droggal kapcsolatos kérdése merül fel, az alábbi oldalakon megbízható szakértőkhöz fordulhat:
http://www.drinfo.eum.hu/drinfo/
http://www.ugyelet.hu/hu/telefonos-segelyszolgalatok
http://www.bantalmazas.hu/segelyvonalak.html
Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály