Jász-Nagykun-Szolnok megye árvíz- és belvízvédelmi helyzetéről, valamint tervezett árvízvédelmi fejlesztésekről szóló előterjesztést fogadott el pénteki ülésén a megye közgyűlése. A dokumentum szerint szükség lenne az árvízvédelmi töltések fejlesztésére egyes szakaszokon a Tisza és a Zagyva mentén is. A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője, Lovas Attila előterjesztésében a tervezett árvízvédelmi fejlesztések között szerepel egy a hanyi-jászsági árvízcsúcsot csökkentő, 37 négyzetkilométer területű, 145 millió köbméter befogadóképességű tározó építése a jászsági öntöző főcsatorna és a Hanyi-ér körzetében, a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése keretében.
Beszámolója szerint a Tisza nagyvízi medrének rendezését folytatni szeretnék a szakemberek Szolnoktól a déli országhatárig. A projekt a folyómeder vízszállító képességének javítását, ezáltal az árvízszintek csökkentését célozza, például árvízvédelmi töltések áthelyezésével, a nyári gátak rendezésével, az árvízi levezetősáv rehabilitációjával, hullámtéri művelésiág-változásokkal.
Ezen túl a Szolnok alatti, a Tisza jobb oldali magasparti szakaszain végleges árvízvédelmi művek kiépítését látják indokoltnak Tószeg, Tiszavárkony, Vezseny és Tiszajenő térségében, illetve a Hármas-Körös jobb partján, Kunszentmárton területén.
A megszavazott előterjesztés szerint fejleszteni kell az árvízvédelmi fővédvonalat a Zagyva jobb és bal parti visszaduzzasztás által érintett töltésszakaszain, Szolnok és Zagyvarékas térségében. A közeljövőben a Tisza bal parti árvízvédelmi töltésének fejlesztése is szükséges Szolnok és Szajol térségében, a régi 4-es főút nyomvonalán.
Szerepel a tervekben a Komplex Tisza-tó elnevezésű projekt folytatása is, amely a többi között a Tisza-tó partvonalainak további rögzítését, illetve a hullámverés elleni védelem további kiépítését tartalmazza.
A távlati koncepció része a Zagyva-Tarna-vízrendszer komplex vízgyűjtő fejlesztése is - írta Lovas Attila igazgató. A fejlesztés lényege, hogy az állami tulajdonú árvízvédelmi műveket előírás szerint kiépítsék, jó állapotba helyezzék, árvízvédelmi célú tározókat hozzanak létre, fontos továbbá a vízfolyások nagyvízi lefolyási viszonyainak javítása - olvasható a tájékoztatóban.
Lovas Attila beszámolója szerint 2015-ben eddig csak február 1-je és 4-e között, a Szászberek és Jászberény közötti árvízvédelmi szakaszon, a Zagyva folyó mentén volt érvényben elsőfokú készültség.
Kitért a belvíz témakörére is, azt írta, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság területén 2014-ben a csapadék területi átlaga 690,4 milliméter volt, ez a sokévi átlag 134 százaléka. Az előterjesztés szerint 2015. március 4-e után nem volt szükség belvízvédelmi fokozat elrendelésére.
Jelenleg csapadékhiány mutatkozik, így az igazgatóság a vízvisszatartásra, az öntözésüzemelésre helyezi a hangsúlyt, a fenntartási munkák végzése mellett. Kezdeményezte a Tisza-tó nyári duzzasztási szintjének 735+ 5 centiméterre történő beállítását, ezzel mintegy 10 millió köbméter többletvíz kiskörei betározását, felkészülve a térségben várhatóan kialakuló vízigényekre - olvasható a június 10-én készült előterjesztésben.
- mti-