A közterületi bűnözés sajátos kriminológiai kategória. Magában foglalja a személy elleni, a házasság, család, ifjúság és nemi erkölcs elleni, az államigazgatás, az igazságszolgáltatás és a közélet tisztasága elleni, a közrend elleni bűncselekmények, valamint a gazdadasági és a vagyon elleni bűncselekmények – az elkövetés helyszínéhez kapcsolódó- változatait. E bűncselekményi kategória teszi ki évek óta az összes ismertté vált bűncselekmény közel 30%-át, és ilyen módon képet adhat a közterületek biztonságának állapotáról. Az elmúlt évtized adatait vizsgálva területi megoszlás szerint a főváros a domináns, itt követik el éves átlagban a legtöbb bűncselekményt. A közterületi erőszakos bűncselekmények elkövetési mértéke különösen Budapest agglomerációjában, valamint az ország keleti részén jelentős. A leggyakoribb elkövetési helyszínek a városok utcái, elhagyatott parkjai, egyéb félreeső helyek. A nagyobb bérházak lépcsőházai vagy liftjei, a közösségi közlekedés eszközei is gyakran szerepelnek a feljelentési jegyzőkönyvekben.
A forgalmas, fiatalok által tömegesen látogatott helyek, találkozási pontok, mint a szórakozóhelyek és környékük, bevásárlóközpontok és parkolói jellemzően a garázda magatartásnak és a vagyon elleni bűncselekmények elkövetésének kedveznek. A fiatalok mellett az idősebb állampolgárok is egyre gyakrabban válnak bűncselekmény áldozatává, betörők, besurranók, trükkös tolvajok, illetve rablók támadásának következtében. A rablás jellemzői: Rablásról abban az esetben beszélhetünk, amikor az elkövető annak érdekében, hogy megszerezze pénzünket, értékeinket, személy elleni erőszakot, fenyegetést alkalmaz. A rablások egyik jellemző helyszíne a közterület, gyér forgalmú utca vagy aluljáró. Bűncselekmény áldozatává azonban akár saját otthonunkban is válhatunk, ha például rajtakapjuk a betörőt lakásunkban, amint értékeinkkel készül távozni, és ennek során erőszakhoz folyamodik velünk szemben.
Tipikus elkövetési módnak tekinthető, amikor az elkövetők a különböző szórakozóhelyeken kiválasztják azokat a személyeket, akiknek magatartásából arra tudnak következtetni, hogy nagyobb érték, pénz van náluk. Összeismerkednek velük, majd együtt távoznak és az utcán a sértettet váratlanul megtámadják, az értékeit elveszik. Egy másik jellemző szituáció, amikor a tettes vagy tettesek kevésbé forgalmas helyen lesben állnak, várva a kedvező alkalmat és az arra haladó személyeket megtámadják. Legtöbb esetben útonállásszerűen különböző ürügyeket használnak fel megszólításra / pl. tüzet kérnek, megkérdezik hány óra/.
Mit tehet Ön az áldozattá válás megelőzése érdekében?
• Forgalmas, kivilágított úton közlekedjen, kerülve az elhagyatott helyeket, gyanúsan viselkedő személyeket!
• Ne hordjon magánál nagy összegű készpénzt!
• Táskáját mindig erősen magához szorítva viselje, lehetőleg a vállon keresztbe átvetve!
• Este, sötétben lehetőleg ne induljon egyedül útnak!
• Ha az utcán veszélyeztetve érzi magát, vagy úgy érzi, követik, mielőbb menjen olyan helyre, ahol mások is tartózkodnak, vagy térjen be egy üzletbe!
• Lakáskulcsát ne az ajtóban kezdje el keresni, hanem időben készítse azt elő! Mit tegyünk támadás esetén?
• Őrizze meg lélekjelenlétét, ne essen pánikba, mert a támadó emiatt agresszívvá válhat!
• Hangosan kiáltson segítségért, vagy használjon figyelemfelkeltésre alkalmas eszközt és így jelezze környezetének, hogy bajban van!
• Ne álljon ellen, inkább adja át értékeit a támadónak; a legfontosabb az élet és a testi épség védelme!
• Figyelje meg alaposan támadóját, hogy később részletes személyleírást tudjon róla adni!
• Értesítse a rendőrséget a 107-es vagy a 112-es segélyhívók valamelyikén!
• A helyszínt őrizze meg eredeti állapotában, ne nyúljon azokhoz a dolgokhoz, amiket a tettes megérintett!
• A keletkezett sérülésekkel forduljon orvoshoz és kérjen látleletet! Utcán, szórakozóhelyen egyéb nyilvános helyeken garázdálkodók, rendbontók, bűncselekményt elkövetők tevékenységét ne nézze tétlenül!
Gondoljon arra, hogy legközelebb Ön válhat áldozattá!
Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály