Százezer forintnál is magasabbra rúghatnak a szeptemberi tanévkezdés költségei egy átlagos kétgyerekes családban, ezért a hátralévő szűk egy hónapban alaposan körül kell nézni, hol éri meg beszerezni a szükséges tanszereket. Jó hír a szülőknek, hogy az idén már nem kell előre kifizetni a tankönyvcsomagokat, sőt még többen kapják majd ingyen a kiadványokat, a családok iskolakezdési terheinek könnyítése érdekében pedig már augusztus végén elutalja az állam a szeptemberben esedékes családtámogatási ellátásokat.
Egy hónap sincs hátra a nyári szünetből, így a gyerekes családok programjából már nem hiányozhat az iskolakezdésre való készülődés. Mindez komoly költségvetési tervezést is jelent, a tankönyvcsomag mellett ugyanis füzeteket, tollakat, színes ceruzát, rajzfelszerelést is venni kell, sőt kiderülhet, hogy az elnyűtt iskolatáska vagy épp a tornacipő is megérett a cserére.
Kemény tízezrek
A köztévé összeállítása szerint legkevesebb 40, de akár 70 ezer forintba is kerülhet egy gyerek beiskolázása, még úgy is, hogy többen kapják ingyen a tankönyvet. A legdrágább tétel az iskolatáska, amelynek ára 7-8 ezer forintnál kezdődik, de a márkásabbakért akár 36 ezer forintot is elkérhetnek. Füzetet már 40 forinttól lehet venni, ám a jobb minőségű, színes, mesefigurás darabokért már 300 forintot kell kiadni. A ceruzák, filctollak, festékek között szintén van pár száz forintos és többezres árkategóriába eső is, egy gyerek induló csomagja így minimum 15 ezer forintra jön ki. Ehhez adódik még az átlagosan a 12 ezer forintos tankönyvcsomag, plusz a havi 6-9 ezer forintos menza, vagyis a „számla” vége akár a 72 ezer forintot is elérheti.
A család anyagi terheit tovább tetézheti az iskolán kívüli foglalkozások, így a délutáni szakkörök, sport- vagy művészeti tanfolyamok tagdíja, és sok iskolában tanévkezdéskor szedik be az osztálypénzt is. Erről amúgy nem árt tudni, hogy bár sok helyen kötelező jelleggel kérik, a jogszabály szerint csak önkéntes alapon szabad osztálypénzt szedni, vagyis a szülő visszautasíthatja, ha úgy érzi, hogy ez már nem fér bele a családi költségvetésbe.
Tankönyvek: igazolni kell a rászorultságot
Jelentős segítség a családoknak az ingyenes tankönyvellátás bevezetése, amely a most következő tanévben már három évfolyamot érint, az 1., 2. és 3. osztályt. Az általános iskola felsőbb évfolyamain és a középiskolában maradnak a rászorultsági alapú támogatások, így például a hátrányos helyzetűek, a három vagy annál több gyermeket nevelő családok gyerekei szintén térítésmentesen kapják a könyveket. Tudni kell azonban, hogy míg az első három évfolyamon automatikus az ingyenesség, a felsőbb éves rászorulóknak már igazolniuk kell a jogosultságukat. Ha ezt október 15-ig elmulasztják, nekik is fizetniük kell.
A könyvcsomagok ára egyébként a fizetős diákoknak is egyre kedvezőbb, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) kísérleti könyvei legalábbis jóval olcsóbbak, mint az eddig forgalomban lévők. Egy könyvcsomag ára átlagosan 12 ezer forint, de a gimnáziumokban, kiváltképp a nyelvi tagozatokon bizony 20 ezer fölé is rúghat a végösszeg. Különösen az idegen nyelvi tankönyvek drágák, ezek között van, ami önmagában 2-3 ezer forint.
A tankönyvek árát szeptember 15-ig kell befizetni, ami könnyebbség a korábbiakhoz képest, hiszen tavaly például már augusztus közepén kérték a szülőktől a pénzt, miközben amúgy sok diáknak még hónapokkal a tanévkezdés után sem volt miből tanulnia. Volt, ahol még félévkor is hiányoztak könyvek az iskolákból. A köznevelési államtitkár ígérete szerint most nem lesz késés, Czunyiné Bertalan Judit azt mondta: augusztus 25-ig az összes iskolába kiszállítják a könyveket. A szülők kérhetnek részletfizetést vagy halasztást.
Augusztusban érkezik a kifizetés
'A szeptemberi tanévkezdésre való tekintettel idén előrébb hozzák az alanyi jogon járó családtámogatási ellátások kifizetését' – ezt Novák Katalin családügyi államtitkár jelentette be tegnap. Mint mondta, a szeptemberben esedékes családi pótlék, gyes és gyermeknevelési támogatás augusztus 27-ig mindenkinek a számláján ott lesz, vagy postai értesítőt kap róla. Novák Katalin hangsúlyozta: tudják, hogy a korábbi utalás nem oldja meg a tanévkezdés minden problémáját és nehézségét, ugyanakkor a családok anyagi terheinek csökkentését célozza a kormány több intézkedése is, például az ingyenes gyermekétkeztetés bölcsődei és óvodai kiterjesztése. – A különböző intézkedések egy kétgyermekes családnál az étkeztetés esetében nagyjából havi 15 ezres, a tankönyvek esetében pedig tízezres nagyságrendű pénzügyi segítséget jelentenek – tette hozzá.
A munkáltatótól is lehet segítséget kérni
Ahol tud, az önkormányzat is besegít: Debrecenben például évek óta adnak iskolakezdési támogatást a rászoruló családoknak: egy gyereknél 4300, többnél hatezer forintot lehet igényelni. A családok a munkáltatótól is kérhetnek segítséget: a családi pótlékra jogosult szülő és a vele egy háztartásban élő házastársa is igényelhet iskolakezdési támogatást. Ezt a béren kívüli juttatást a munkáltatótól utalvány formájában lehet megkapni, egyszerre akár mindkét szülőnek. A maximálisan adható összeg az idén a minimálbér 30 százaléka, vagyis 31 500 forint, amiből tankönyveket, taneszközt és ruhát vásárolhatnak az érintettek. Fontos: nem minden boltban kötelesek elfogadni az utalványt, ezért érdemes előre tájékozódni, hogy az adott üzletben fizethetünk-e vele.
Jön a kötelező testnevelés
Az ingyenes tankönyvek kiterjesztésén túl a tanév fontos változása lesz, hogy mostantól az általános és a középiskolák összes évfolyamában kötelezővé válik a mindennapos testnevelés. Többeket érintenek a 2013-ban bevezetett kerettantervek is: a ősztől az 1–3., az 5–7. és a 9–11. évfolyamon már ezek alapján kell tanítani. A szakképző iskolák nyári fenntartóváltása nyomán pedig több mint 300 tanintézmény új irányítás alatt kezdi meg az évet: ezek mostantól a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) helyett a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) fennhatósága alá tartoznak, és a várakozások szerint visszakapnak némi gazdálkodási önállóságot is.
Fizetésemelés a tanároknak
A tanárok életébe is változást hoz az ősz: átlagosan 3-4 százalékkal ismét emelkedik a fizetésük, ami bruttó 6 és 18 ezer forint közötti pluszpénzt jelent. Lapunk számításai szerint ősztől Pedagógus I. kategóriában végzettségtől és a pályán töltött évek számától függően 144-től 346 ezer forintig terjednek majd a fizetések, míg a Pedagógus II. kategória illetményei 257 és 387 ezer forint között alakulnak a következő tanévben. A mesterpedagógusok 342–463 ezer forint közötti bruttó bérre számíthatnak, míg az életpálya csúcsát jelentő kutató tanári szinten pedig 377-től 501 ezer forintig terjedő fizetések várhatók. A pályakezdő gyakornokok illetménye középfokú végzettség esetén 121 ezer forint lesz, a főiskolai végzettségűek 171 ezer forintot kapnak, az egyetemet végzettek pedig 189 ezer forintot.
Az első hosszabb pihenésre másfél hónapot kell várniuk a diákok és tanáraiknak: október 22. lesz az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap, majd legközelebb csak november 2-án kell újra beülni az iskolapadba. A téli szünet december 19-én kezdődik, és 2016. január 3-ig tart.
Forrás: OPH, IDE kattintva