Kárpát-medencei Történelemtanárok találkozója - A XVIII. Kárpát-medencei Történelemtanár Tábor 2015. július 20-25-e között zajlott Ópusztaszeren a Nemzeti Történeti Emlékparkban a Rákóczi Szövetség szervezésében. Idén összesen 102 résztvevője volt a tábornak, amelynek több mint felét magyarországi tanárok tették ki, továbbá 13 kolléga érkezett Felvidékről, 17 Erdélyből, 7 Kárpátaljáról és 9 Vajdaságból.
2015-ben első ízben az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark adott otthont az eseménynek.
Az Emlékpark vadonatúj konferenciatermét a Történelemtanár Tábor avathatta fel, amelynek megnyitóján a Rákóczi Szövetség elnöke, Halzl József köszöntette a résztvevőket, majd Kiss Róbert Károly a Történeti Emlékpark igazgatóhelyettese mutatta be az intézmény történetét és jelenét, aki reményét fejezte ki, hogy hagyományteremtő helyszínnek bizonyul Ópusztaszer a tábor történetében.
Az előadássorozatból néhány előadót említenék meg:
Zimonyi István, az SZTE BTK tanszékvezető tanára kezdte meg az előadások sorát. Zimonyi ismertette az őstörténet-kutatás forrásbázisait, a magyar nyelv kialakulását, amelyben leszögezte, hogy csak nyelvrokonságról beszélhetünk, néprokonságról nem. Majd Fóthi Erzsébet, a Magyar Természettudományos Múzeum munkatársa következett, aki biológiai és antropológiai szempontból közelítette meg a magyarság őstörténetét.
Veszprémy László, a Hadtörténeti Intézet igazgatója mutatta be a Pozsonyi csata eseményeit és körülményeit, hozzáfűzve a magyarság kalandozásait.
Bíró András Zsolt antropológus a honfoglalás kori népesség embertani struktúráját rajzolta fel a történelemtanárok előtt, előadva a dagesztáni őshaza kulcsfontosságát a magyarság történetében.
A konferencia záró előadását, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark munkatársa, Kardos Tamás, múzeumpedagógus tartotta, amellyel muníciót adott a közönségnek, hogyan adhatják tovább és építhetik be órai anyagaikba a héten megszerzett tudást. A résztvevők utolsó programja Szegedre vezetett, ahol városnézésre és némi szabadprogramra volt lehetőségük.
Természetesen az Emlékparkban lévő skanzent és Feszty-körképet a tábor résztvevői közösen is, szakszerű idegenvezetéssel és egyénileg is megcsodálhatták a hét folyamán akár több alkalommal is.
Az előadássorozat nagyon jó volt. A Rákóczi Szövetség által megszervezett történelmi tábor színvonalas, érdekfeszítő előadásokkal teli, élmény dús volt. Találkozhattunk a Kárpát-medencei tanárokkal, így lehetőségünk nyílt új barátságokat is kötni.
Minden évben megrendezésre kerül a tábor, mindenkinek ajánlom.
Antalné Nagy Magdolna
Somogyi Imre Ált. Isk. tanára