Abonyban községi zárlat van, a városból se ki, se be nem lehet méheket hozni, vinni. Mindez szeptember 30-tól érvényben van. A Ceglédi Járási Hivatal vezetője rebndelte el a zárlatot. Közleménye szerint: Abony város közigazgatási területére községi zárlatot rendel el. A zárlat alatt lévő területre méheket bevinni tilos, onnan helyi zárlat alatt nem álló méhészetből kivinni csak a járási főállatorvos engedélyével a zárlat enyhítésére vonatkozó szabályok szerint lehetséges.
A zárlat alatt álló terület vándorméhészeteiből betegséget terjesztő anyagokat és tárgyakat, méheket kivinni tilos. A település területén méhészeti kiállítást tartani nem szabad. A községi zárlat alatt álló valamennyi méhcsaládot nyúlós, kötésrothadás szempontjából meg kell vizsgálni, indokolt esetben ismételt vizsgálatot kell tartani.
A nyúlós költsérothadás az alábbiakkal jár:
A nyúlós költésrothadás, vagy ahogy a nemzetközi szakirodalomban fellelhető American foulbrood disease (AFB) bejelentési kötelezettség alá tartozó méhbetegség, amely ősidők óta ismert. Okozója a Paenibacillus larvae subsp. larvae besorolású baktérium. Közismert a méhészek számára, hogy a baktérium spórája igen ellenálló, hőhatásnak, kiszáradásnak, egyes fertőtlenítőszereknek egyaránt.
A betegség terjedése spórákkal történik, leginkább a mézben lévő spórákkal, de leírtak már spórával szennyezett virágporral és itatóról történő fertőződést is.Fontos hangsúlyozni, hogy csak megfelelő mennyiségben és csak bizonyos korú méheket tud megbetegíteni a baktériumspóra. Ennek okai különbözőek és csak részben ismertek, így például tudunk a méz kiváló antibakteriális tulajdonságáról, másfelől pedig a méhek immunmechanizmusai is képesek nagyfokú védekezésre. Több tényező eredőjeként előfordulhat, hogy egy kísérletben fertőzött családban meg sem ered a fertőzés. Ugyanakkor ki kell hangsúlyozni, hogy az elraktározott mézben a kaptáron belül a spórák hosszú időn keresztül elraktározódhatnak, ezért a fertőződés és a betegség első tüneteinek megjelenése között jelentős idő is eltelhet.
Részletek erről ITT