Megjelent a kormányrendelet a párizsi merényletek miatt vasárnapra elrendelt nemzeti gyásznapról a Magyar Közlöny szombati számában. A határozat szerint a kormány a pénteki párizsi terrortámadásokban elhunyt áldozatok emlékére november 15-ét, vasárnapot nemzeti gyásznappá nyilvánítja. A nemzeti gyásznapon Magyarország lobogóját ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadással az Országház előtt fel kell vonni, majd félárbocra kell ereszteni. A Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi törvényben meghatározott középületekre zászlóhasználat esetén gyászlobogót kell kifüggeszteni, lobogóhasználat esetén Magyarország lobogóját és az európai uniós lobogót félárbocra kell ereszteni.
A rendelet kihirdetése napján, 21 órakor lép hatályba - olvasható a Magyar Közlönyben. Orbán Viktor miniszterelnök szombaton jelentette be az M1 aktuális csatornán, hogy a kormány nemzeti gyásznapot rendelt el vasárnapra. A péntek éjjeli merényleteknek 129 halálos áldozata van, 352-en megsebesültek. A több helyszínen elkövetett támadásokat az Iszlám Állam terrorszervezet vállalta magára.
Megerősítik a magyarországi biztonsági intézkedéseket
Így döntött a nemzetbiztonsági kabinet munkacsoportja a párizsi terrortámadás miatt összehívott szombat reggeli ülésen, amelyen részt vett Orbán Viktor kormányfő is. A döntésekről Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója számolt be kormányszóvivői sajtótájékoztatón.
Bakondi György hangsúlyozta: Magyarország védelmét meg kell erősíteni, ahogyan azt az Európai Unió más országaiban is teszik. Tájékoztatása szerint az úgynevezett B szintű terrorfenyegetettség - amelyet a korábbi belgiumi merénylet után már életbe léptettek - emelt szintű rendszerét vezetik be.
A megerősített biztonsági intézkedések lényegi eleme a rendőri jelenlét jelentős növelése közterületeken és kiemelt létesítményeknél - például a repülőtéren és a paksi erőműnél - egyaránt. Szigorítják a határok ellenőrzését és a büntetés-végrehajtási intézményekben a felügyeletet - közölte a főtanácsadó. Bakondi György azt is mondta, továbbra sincs arra vonatkozó információ, hogy Magyarországot konkrét terrorfenyegetettség érné. A belbiztonsági főtanácsadó egyúttal arról is tájékoztatott, hogy zajlik egy jogi munka, amely napirenden lesz már a szerdai kormányülésen. Ennek alapján a terrorfenyegetettségekkel kapcsolatos intézkedések új rendszerét vezetnék be.
Kép: Trócsányi László igazságügyi miniszter (középen) a Tranzit közösség gyertyagyújtásán a Párizsban végrehajtott terrorcselekmények utáni napon a Szent István-bazilikánál 2015. november 14-én. Jobbról Martonyi János volt külügyminiszter. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
A Vatikáni Rádió bejelentése szerint Ferenc pápa mély megrendüléssel fogadta a merényletek hírét. Ezt megelőzően a Szentszék elítélte a terrorista erőszakot hangsúlyozva, hogy a béke és az emberiség ellenes támadás "határozott választ" követel mindenki részéről. Federico Lombardi szentszéki szóvivő úgy nyilatkozott: Ferenc pápa kezdettől fogva követte az eseményeket. Hozzátette: csakis összefogással lehet fellépni az ártatlan embereket sújtó gyűlölettel szemben. "Mindennek ellenére a népek közötti hidak építése az egyetlen járható út, nem szabad engedni a terroristáknak, akiknek a célja éppen az emberek mindennapi békés életének a felborítása" - fogalmazott Lombardi atya. Hangsúlyozta, hogy a pápának van igaza, amikor a világ különböző részein egyszerre zajló harmadik világháborúról beszél. A szóvivő megjegyezte, hogy a december 8-án kezdődő és az irgalmasságnak szentelt szentév éppen a béke üzenetét hirdeti. A szentévben kiemelt lesz a biztonság, de a pánikkeltés nélküli nyugalom is ugyanilyen fontos - mondta Federico Lombardi.
MTI/ MIA