Az utóbbi időben ismét számos olyan, mezőgazdasági és fakitermelési munkavégzés közben bekövetkezett baleset történt, amelyeket figyelmetlenségből kialakuló veszélyhelyzet eredményezett. Az E.ON csoport számára rendkívül fontos a biztonság, ezért a veszélyhelyzetek visszaszorítása és a dolgozók védelme érdekében összegyűjtötték a mezőgazdasági és fakitermelés munkák alkalmával leggyakrabban bekövetkező veszélyhelyzeteket és azok megelőzésének módját.
A mezőgazdasági munkák során a villamos tartószerkezetek, oszlopok és vezetékek jelentik a legfőbb veszélyforrást, ezért ezeket mindig kellő óvatossággal kell megközelíteni, még GPS-alapú, automata kormányzású erőgépekkel is. Ezek a tartószerkezetek akkor is elkerülendők, ha bármilyen okból szükséges felmászni a munkagépre, mert ilyenkor a munkát végző veszélyes közelségbe kerülhet a vezetékhez. De nem csak felfelé kell figyelni: a föld alatti kábelek közelében végzett munkák is sokszor idéznek elő balesetet, áramszünetet, ezért az ilyen területen nem szabad a munkagéppel 50 centiméternél mélyebbre ásni.
Rakomány szállítása esetén a Közlekedési Hatóság magassági korlátozásait kell szem előtt tartani, megelőzvén, hogy az érintéstől a vezetékek összelengjenek, elszakadjanak, vagy akár eltörjenek a tartószerkezetek és a vezetékek a járműre, rakományra esve áramütést, vagy tüzet okozzanak, ezzel a rakomány, , súlyosabb esetben az egész jármű leégését előidézve.
Különösen sok veszélyt hordoz a fémtárgyak szállítása: olyan fémtárgyat, amelynek szállításához legalább két ember kell, csak akkor szabad 15 méternél közelebb vinni a távvezetékekhez és tartószerkezeteikhez, ha a munkavégzők villamosan szigetelő lábbelit viselnek, vagy a talaj felszíne szigetelő anyaggal burkolt.
A távvezeték biztonsági övezetén belül - mely a külterületen középfeszültségű hálózat esetén a szélső vezetéktől mért 5-5 m-es sávot, kisfeszültségű hálózati esetén 1-1 m-es sávot jelenti - csak szakfelügyelettel, a helyi villamos szolgáltató jóváhagyása mellett végezhető munka. Ebben az övezetben gémes munkagéppel rakodni, illetve kosaras gépkocsiból munkát végezni szigorúan tilos!
Végül, de nem utolsó sorban pedig arra figyelmeztet az E.ON, hogy a lelógó vagy földön lévő vezetéket mindig feszültség alatt állónak kell tekinteni. Amennyiben egy ilyen lelógó vezetékkel érintkezik a munkagép, nem szabad elhagyni a járművet, hanem jelezni kell a balesetet az E.ON hibabejelentő vonalán. Ha a járművezetőnek mindenképp szükséges elhagynia a munkagépet, nagyon ügyelnie kell rá, hogy ne érjen a vezetékhez, valamint a gépet és a földet egyszerre semmiképp se érintse meg, gyors és apró léptekkel hagyja el a baleset helyszínét.
Minden olyan tevékenységhez, ami az erősáramú távvezetékek tartószerkezetét bármilyen szempontból veszélyezteti, előzetesen az E.ON írásbeli hozzájárulását és segítségét kell kérni. A témában további információt találnak az E.ON honlapján.