Decemberben az ünnepi időszak beköszöntével megnő a lakástüzek száma is. A Katasztrófavédelem ezért elindított egy szemléltető akciót, amiben berendezett konténerben mutatják be, hogy milyen gyorsan terjed el a tűz - mondta el a Rádió Orienten Hajdú Márton. A BM OKF szóvivője kiemelte: a katasztrófák könnyen megelőzhetőek lennének körültekintéssel és néhány óvintézkedéssel.
A téli időszak magával hozza az advent, a karácsony és a szilveszter közeledtét. Ilyenkor megváltozik a lakástüzek természete is, hiszen sokkal inkább a felgyulladt dekorációk, karácsonyfatüzek és a figyelmetlen konyhai készülődés okozzák a baleseteket. Ám ezek a katasztrófák könnyen megelőzhetőek néhány óvintézkedéssel - intett óvatosságra Hajdú Márton, hozzátéve: a gyúlékony dekorációkat el kell távolítani a meggyújtott gyertyák, csillagszórók környezetéből, és semmiképpen sem szabad égő mécsest, koszorút, elektromos hálózatba dugott fényfüzért egyedül hagyni a szobában.
A Katasztrófavédelem november 27-től elindított egy szemléltető akciót is, amiben berendezett konténerben mutatják be, hogy milyen gyorsan terjed el a tűz. A bemutatók mellett előadásokat is tartanak, kitelepülnek iskolákhoz és bevásárlóközpontokhoz, továbbá interneten is elérhetőek a szemléltető videók. Mindezzel azt szeretnék elérni, hogy az emberek egyre óvatosabbak és felkészültebbek legyenek. A tűz ugyanis nagyon hamar, akár 1-2 perc alatt szétterjedhet egy helyiségben - hangsúlyozta a szóvivő. Kiemelte: nagyobb tüzek esetében azonnal tárcsázni kell a segélyhívó számokat. Ha valaki esetleg bent rekedne egy égő helyiségben, akkor pedig mindenképpen minél alacsonyabban, akár hason csúszva hagyja el a helységet, ugyanis egy lángoló térben alul sokkal alacsonyabb a hőmérséklet, fölfelé haladva pedig egyre forróbb, és a műanyag égéséből származó mérgező gázok is felfelé sűrűsödnek.
Szilveszter éjjel pedig a tűzijátékok helyes használatára kell nagyon odafigyelni. Fontos, hogy mindenki megbízható helyen vásároljon, és a termék mindenképpen feleljen meg a szabványoknak – hangsúlyozza Hajdú Márton tűzoltó alezredes. A szabályszerűen vásárolt termékek esetén is a felhasználás előtt nem árt ellenőrizni, hogy minden rendben van-e? Ha esetleg valami mégse működne rendben, akkor célszerű eleve egy kis vízzel készülni az oltásra. A megmaradt tűzijátékokat pedig újév után vissza kell vinni a vásárlás helyére
A téli időszak másik nagy veszélye a fűtések miatt is könnyen kialakuló szénmonoxid-mérgezés. Most már nagyon elterjedt a szén-monoxid érzékelők használata, amivel a a tragédiák könnyen elkerülhetőek. A szakember elmondta, hogy itt is célszerű megelőző lépéseket tenni: az érzékelő megvásárlása mellett ajánlott minden évben ellenőriztetni a fűtési berendezéseket, kéményeket.
Télen a lakásból kilépve az utak is fokozott veszélyeket hordozhatnak. A Katasztrófavédelem mindig fel van készülve a legkeményebb télre is, hogy ne érhesse őket meglepetés, és azonnal segíteni tudjanak, ha szükség lenne rá. Ilyenkor azonban az állampolgároknak is kicsit másként kell tervezni a hosszú utazásokat, több üzemanyaggal, hosszabb menetidőre készülni a torlódások, esetleges balesetek miatt – figyelmezteti az autósokat Hajdú Márton tűzoltó alezredes. Erre a célra hozták létre a Veszélyhelyzeti Értesítési Szolgáltatást (VÉSZ) is, ami ingyenesen letölthető alkalmazás, ezen keresztül mindenki a saját lakhelyére szűkítve időben kaphat figyelmeztetéseket az időjárásról, és a közelgő veszélyekről.