A tudatos böngészés előnyei, avagy hogyan tudod hatékonyabban megvédeni a számítógéped a vírusokkal, kémprogramokkal szemben?
Számos visszajelzés érkezett az elmúlt időszakban a ceglédi felhasználóktól, mégpedig az, hogy újabb számítógépes vírus ütötte fel a fejét, ami sok problémát, kérdést fogalmaz meg mindenkiben.
Ezzel kapcsolatban szeretnék néhány gondolatot megosztani veled, hiszen ez a csodálatos virtuális világ sok veszélyt rejt.
Te is tudod, hogy világviszonylatban napról-napra növekszik a számítógép-, internet felhasználók aránya, mind a magánéletben és az üzleti szférában szintén, ezért gyakorlatilag, aki csatlakozik a hálózathoz (belső hálózat, internet) veszélyforrásnak van kitéve kisebb, nagyobb mértékben.
A vírusok, rosszindulatú programok egyre hatékonyabban keresik a kiskapukat, hogy beépüljenek, feltelepüljenek a személyi számítógépedre adathalászás vagy kártevés céljából.
Ezeket a támadásokat úgy redukálhatod le, hogy nem használod a hálózatot vagy nem csatlakoztatsz külső adathordozót a számítógépedhez (például: flash drive, külső merevlemez).
Sajnos ez lehetetlen, hiszen akkor mi értelme lenne, ha nem tudsz netezni! Itt jön a jogos kérdés!
Tudok-e valamit tenni, hogy nagyobb biztonságban legyek a rosszindulatú kártevő programokkal szemben, ha internetezek? A válasz: IGEN!
Elsősorban tisztában kell lenned azzal, hogy mégis mit jelentenek az alapvető fogalmak e témakörben, mint például a vírus, kémprogram, rosszindulatú kód.
A számítógépes vírusok fajtája és osztályozási rendje szerteágazó, melyről számos irodalom található, ezért nem részletezem őket.
Általánosságban a vírus egy olyan önmagát reprodukáló számítógépes program, mely bizonyos fokú intelligenciával rendelkezik. Ezt az intellektuális képességet a program készítőjétől nyerte.
Ez a rosszindulatú kód önmagában, vagy más programok által belopózik a számítógépedbe, ahol szoftveres károkat okoz. A támadás történhet külső adathordozóról vagy a hálózaton keresztül.
A kémprogik működése eltérő, gyakorlatilag olyan programok összességéről beszélek, amelyek információk után kémkednek a gépeden, mint a nevük is mutatja. A fejlesztője, úgy írja meg ezeket a kódokat, hogy kinyerhető legyen számára az érdemes információ számítógépedből.
Internetezési szokásaiddal, jelszavaddal vagy akár a bankszámlaszámoddal is visszaélhetnek. Szintén sokféle variánssal lehet találkozni, amely sokszor csendesen a színfal mögött munkálkodik úgy, hogy észre sem veszed őket. Mégis mit tehetsz, ha nem is tudsz róla?
Tapasztalataim alapján a felhasználó tudja a leghatékonyabban minimalizálni a rosszindulatú szoftveres támadásokat. Senki más! Jómagam a saját számítógépemen nagyon ritkán találkozom vírussal vagy kémprogrammal.
Néhány tippet szeretnék adni a védelmével kapcsolatban, hogy kevesebb fejfájást okozzanak ezek a kis programocskát....
-
Nagyon fontos a tudatos számítógép használat!
-
Olyan tartalmakat böngéssz az interneten, melynek eredetében megbízol, ismered őket.
-
Az illegális tartalmakat hirdető oldalakon fordul elő leggyakrabban a kártevőprogram, melyeket egy kattintással feltelepíthetsz, tehát lehetőség szerint kerüld az ilyen oldalak látogatását.
- Ne kattints rá olyan hirdetésekre, linkekre, felugró ablakokra, amelyek gyanúsak és olyan csábító ajánlatokat kínálnak, amelyek a józan ésszel elérhetetlennek tűnnek.
-
Ismeretlen eredetű címzettől kapott elektronikus leveleket, illetve azok mellékleteit nagy óvatossággal kezeld, vagy ne nyisd meg őket.
-
Csevegőprogramokban kerüld a gyanús reklámokra való kattintást.
-
Mindig olvasd el mire kattintasz rá, ha nem érted az adott nyelvet, kérj valakitől segítséget! Ne a program irányítson téged!
-
Ne telepíts fel olyan szoftvert a számítógépedre amelyekről biztonságosan nem tudod megállapítani az eredetét, sem a internetről, sem külső adathordozóról. (Itt meg kell említenem, hogy sokszor flash driveron is hordozzák a felhasználók a vírusokat, amely újra és újra megfertőzi a gépeket.)
-
Operációs rendszered legyen naprakész!
-
Windows operációs rendszer esetén javaslom a Windows Update szolgáltatás használatát, hiszen a javítócsomagokban, amelyeket letölthetsz biztonsági javítások is vannak.
-
Ezekkel növelheted a rendszer stabilitását!
Hivatalos Windows operációs rendszeredet a következő linken frissítheted:
Microsoft frissítés szolgáltatás
A frissítés ideje a számítógép és az internet sebességének függvényében változhat.
-
Használj vírusirtó szoftvert, de melyiket?
Több tényezőt is figyelembe kell venned, ha vírusirtót keresel.
Két alapvető dolog, amit érdemes szem előtt tartanod:
- a számítógéped sebességét,
- ingyenes ,vagy fizetős vírusirtót akarsz használni.
A választék hatalmas, a döntés a te kezedben van, de tudd, hogy egyik sem nyújt biztos védelmet, hiszen vannak erősségei és gyengeségei egy-egy szoftvernek.
Fontos dolog, hogy ne használj egyszerre két vírusirtót a számítógépeden, mert ezzel nem lesz hatékonyabb a védekezés csak több hátrányod származhat belőle, mint előnyöd.
Ha internetezel, legyen feltelepítve naprakész vírusirtó szoftver!
Fizető vírusirtó szoftver, amit a figyelmedbe ajánlok:
Eset Nod32 antivírus – link: http://www.eset.hu/
Kaspersky antivírus – link: http://www.kaspersky.hu/
Ingyenes vírusirtó szoftver, amit a figyelmedbe ajánlok:
Avast! Vírusirtó – link:www.avast.com (elérhető ingyenes változata is).
Avg vírusirtó – link:www.avg.hu (elérhető ingyenes változat is)
4. Használj kémprogram eltávolítót, de melyiket?
Szintén nehéz döntés, főleg azért, mert mindenki mást istenít!
Ezt szeretném figyelmedbe ajánlani:
Spybot – Search and Destroy kémprogram eltávolító link: http://www.safer-networking.org
5. Használj tűzfalat, de melyiket?
A tűzfal szoftver „pajzs”-ként működik a számítógépeden, melynek megfelelő beállításával tudod a rendszered biztonságát növelni!
Újabb Windows (Windows Xp, Windows Vista, Windows 7) operációs rendszerek esetében integrált, de egyéb önálló fizetős és ingyenes változatokat is letölthetsz az internetről.
Ezt szeretném a figyelmedbe ajánlani:
Zone alarm free firewall – Ingyen tűzfal szoftver link:http://www.zonealarm.com
A beállítása magasabb szintű hozzáértést igényel, ezért kérj meg valakit aki ért hozzá, hogy segítsen beállítani!
Fordult már elő, hogy a tűzfal feltelepítése után nem tudtak internetezni, vagy nyomtatni, mert a szoftver nem volt megfelelően beállítva!
Mindezek mellett léteznek kombinált védelmet segítő szoftverek is, amelyben a vírus-, kémprogram eltávolító és a tűzfal is egy szoftverben van, illetve ezeknek a gyártó által meghatározott változatai. Az ilyen jellegű programokat általában Internet Security gyűjtőnévbe soroljuk, amely a gyártó szerint teljes védelmet nyújt a szoftveres támadások ellen.
Leírásom célja remélem építő jellegű, kérlek ne ijedj meg a rosszindulatú programoktól, mert előbb, vagy utóbb kikerülhetetlen a találkozás velük.
Ha felhasználó vagy és rendellenesen viselkedik a géped, akkor javaslom, hogy szólj egy hozzáértő segítőnek, mert egyedül nehéz megoldani az olyan problémát, amit az ember nem ismer.
Ha a fenti tippeket megfogadod kevesebb vírusod és kémprogramod lesz, így megkímélheted magad, valamint adataid és utolsósorban nem kell feleslegesen fizetned a számítógép javítás költségeiért.
A döntés a Te kezedben van, használd tudatosan a számítógéped!
Beküldő: HUNIKON informatika, részletek a bennerben!