Az európai integráció érdekében végzett együttműködés folytatását ígérték pénteken a német, olasz, francia és luxemburgi házelnök, miután Nagy-Britannia az EU-ból való kilépésre (Brexit) szavazott.
Norbert Lammert német házelnök francia, olasz és luxemburgi kollégájával tanácskozott a referendumot követően és a négy politikus megállapodott abban, hogy “szorosan kitart az Európai Unió történelmi vívmányai mellett” – derül ki a német parlamenti elnök hivatalának közleményéből.
Emellett a házelnökök megegyeztek abban is, hogy szorosan egyeztetnek majd a Nagy-Britannia kilépéséről folytatandó tárgyalásokon.
mti
Intő jel Brüsszel számára Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból, mely jelzi, fel kell hagyni utasításokon alapuló politikai rendszerrel – jelentette ki Ján Baránek politológus. Minderről az Új Szó számolt be.
„Az EU szervei számára ez egy figyelmeztetés: abba kell hagyniuk az értelmetlen dolgokkal való foglalkozást, nem utasítások mentén, hanem konszenzuálisan kell kormányozni. A brexit precedens, Európát káosz fenyegeti. Ma nem tudjuk megsaccolni, milyen dominóhatást fog kelteni. Lehet, hogy meg tudják állítani, lehet, hogy nem. Az EU-nak, abban a a formában, ahogy megismertük, vége” – mondta Baránek.
Baránek szerint a brexit a szlovák európai uniós elnökséget is meghatározza. „Kérdéses, hogy valóban elnökség lesz-e, vagy csak adminisztratív intézkedések végrehajtásává silányul?” – vetette fel az elemző.
Forrás ITT
Teljes a bizonytalanság a brit népszavazás után arról, hogy a gyakorlatban hogyan fog lezajlani kiválásuk az Európai Unióból - a kilépési folyamat évekig is eltarthat. Ráadásul nem csak az európai közösség jövője vált bizonytalanná, hanem Nagy-Britannia egysége is veszélybe kerülhet: az Unió-párti skótok újabb népszavazáson döntenének a függetlenségükről, de felmerült Észak-Írország és Írország egyesülésének lehetősége is. Madrid pedig a gibraltári sziklára tűzné ki a spanyol zászlót.
Forrás RTL, ide kattintva